Birinci Mithridatis Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Birinci Mithridates Savaşı
Roma İmparatorluğu Yayılma Savaşları
TarihMÖ 90-MÖ 85
Bölge
Sonuç Roma İmparatorluğun zaferi
Taraflar
Roma İmparatorluğu Pontus Krallığı
Komutanlar ve liderler
Nicomedes IV of Bithynia,
Manius Aquilius,
Lucius Cornelius Sulla,
Lucullus,
Valerius Flaccus,
Gaius Flavius Fimbria
VI. Mithridates


Birinci Mithridates Savaşı (MÖ 90 - MÖ 85) Roma İmparatorluğu'nun Anadolu'ya yayılmasını durdurmak için yapılan üç savaştan birincisidir.

Bu savaşta Pontus Krallığı ve Roma hakimiyetine karşı çıkan birçok Yunanca konuşan Anadolu şehri, Pontus Krallığı kralı olan VI. Mithridates komutanlığı altinda Roma Cumhuriyeti ve onun Anadolu'da müttefiki olan Bitinya Krallığı'na karşı savaşmışlardır. Bu savaş 5 yıl sürmüştür. Roma lejyonlarına komuta eden general çok kere Lucius Cornelius Sulla olmuştur; ama Valerius Flaccus ve Gaius Flavius Fimbria de Romalı lejyonlara komuta etmişlerdi. Bu savaşta önemli muharebeler MÖ 86 yapılan Chaeronea Muharebesi ve Orchomenus Muharebesi'dir. Birinci Mithridates Savaşi MÖ 85'te Roma Cumhuriyeti'nin galip gelmesı ve Vİ.. Mithridates'in bu savaşta eline geçirmiş olduğu tüm arazileri Roma ve müttefiklerine bırakıp Pontus Krallığı'na geri çekilmesi ile son bulmuştur. Birinci Mithridates Savaşı resmen MÖ. 85'te Dardanus Antlaşması ile sona ermiştir.

Birinci Mithridates Savaşı'ndan sonra MÖ 83– MÖ 81 döneminde İkinci Mithridates Savaşı ve MÖ 75– MÖ 63 döneminde Üçüncü Mithridates Savaşı yapılmış ve bu savaşlar MÖ 83'te Pontus Kralı VI. Mİthridates'in ölümü ile Roma Cumhuriyeti galebesi ile sona ermiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Klasik referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Appian (İngilizce cev.: Horace White), (1913), The Text of Appian on Lacus Curtius: Foreign Wars Bölüm 12: Mithridatic Wars [1][ölü/kırık bağlantı] (İngilizce)
  • Plutrach (İngilizce cev.:Rex Warner) (1958, Fall of the Roman Republic, Six Lives by Plutarch: Marius, Sulla, Crassus, Pompey, Caesar, Cicero Bölüm:Sulla, Londra:Penguin Books (ing)
  • Plutarkhos (Türkçe çev.: Nilüfer (Bayar) Gürsoy ve Ayşe (Önsay) Sarıgöllü) (19) Yaşamlar XI Lysabros - Sulla MEB Dunya Klasikleri Dizisi: 56 [2]

Modern referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Magie, David (1950) Roman Rule in Asia Minor, to the End of the Third Century after Christ 2 vols, Princeton: Princeton University Press, (İngilizce)