Tomb Raider: Underworld

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tomb Raider: Underworld
GeliştiriciCrystal Dynamics Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıEidos
YapımcıCrystal Dynamics
BesteciTroels Brun Folmann Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriTomb Raider
PlatformlarPC, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 2, Wii, Nintendo DS
Çıkış23 Kasım 2008 (PC, PS3, X-Box 360, Wii, DS) 23 Ocak 2009 (PS2)
TürlerPlatform, Aksiyon Macerası
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Tomb Raider: Underworld, Tomb Raider serisinin sekizinci video oyunudur. Tomb Raider: Legend'in ardından gerçekleşen olayları konu alan Tomb Raider: Underworld'de aynı zamanda serinin önceki iki oyunu 'Legend' ve 'Anniversary' de açıklanmadan bırakılan, başkahraman Lara Croft'un hayatı ile ilgili sırlar açığa kavuşuyor.

Crystal Dynamics tarafından hazırlanan ve Eidos tarafından yayınlanan Tomb Raider: Underworld, 23 Kasım 2008'de PC, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo Wii ve DS versiyonları için satışa sunulurken ertelenen PlayStation 2 versiyonun 23 Ocak 2009 tarihinde satışa sunulması planlanmaktadır.

Oyunun konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Serinin 7. oyunu Tomb Raider Legend'de 8-9 yaşlarındayken Nepal-Himalaya dağlarında esrarengiz bir şekilde kaybolan annesini arayan Lara Croft, annesinin kayboluşu ve Kral Arthur'un Excalibur kılıcı arasındaki bağlantıyı araştırmış, bunun sonucunda da annesinin yaşadığını ve Avalon'da olduğunu öğrenmişti.

Tomb Raider: Underworld 'de ise Lara, babası Lord Richard Croft'un ölmeden önce yaptığı araştırmaların izini sürer ve Avalon'un tahmini koordinatlarını ele geçirir. Avalon'un kapılarının açılması için İskandinav mitolojisinde en güçlü tanrı olan Thor'un efsanevi çekici Mjollnir'e ve özel bir ritüele ihtiyaç vardır. Dünyanın dört bir yanındaki İskandinav tapınaklarını araştıran Lara, Mjollnir'i ele geçirir ancak ritüeli gerçekleştirecek bilgiye sahip değildir. Ritüeli gerçekleştirebilecek tek bir kişi vardır, o da Lara'nın ezeli düşmanı Natla. Ancak Natla, Avalon'a girdiği takdirde dünyadaki yaşamı yok edebilecek bir güce sahip olacaktır.

Oyunun özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Mjollnir'i kullanmak için özel bir çift eldiven ve kemer gerekmektedir. Lara birinci eldiveni Akdeniz'in dibindeki Niflheim harabelerinde bulmuştur. Ancak Amanda'nın askerleri Lara'yı bayıltıp eldiveni elinden alırlar. Ancak Lara eldivenin peşini bırakmaz ve onu Amanda'dan alır.

Lara babasının araştırmaları ve bıraktığı ipuçları sayesinde ikinci eldivenin Tayland'da olduğunu öğrenir ve hemen yola koyulur. Oraya vardığında eldivenin orada olmadığını daha önceden biri tarafından alındığını görür ve taşın üstündeki notu okur. Not, babası tarafından Natla'ya yazılmıştır. Notun sonundaki imza ise "RJC" şeklindedir, yani "Richard James Croft". Lara ikinci eldivenin nerede olduğunu anlar ve hemen Croft Manor'a doğru yola koyulur.

Lara, Croft Manor'a vardığında, gizli bir kapıdan geçerek Croft Manor'un altındaki mezar odasına iner. Büyükbabasının mezarının yanına gelerek özel bir düğmeye basar, mezar sola doğru kayar ve aşağı doğru inen bir yol görünür. Lara aşağı iner ve eski kilise harabeleriyle karşılaşır. Ardından özel bir odaya girer, o oda babasının gizli çalışma odasıdır. Lara oradaki teyp kayıtlarını dinler, kayıttaki ses babasına aittir. Lara ikinci eldiveni alır ve çıkışa doğru ilerler. Yukarı çıktığında büyük bir patlama gerçekleşir ve Lara kaçmaya başlar. Manor'un çıkış kapısına geldiğinde Zip ve Winston kapıyı açmaya çalışmaktadırlar. Zip, Lara'yı gördüğünde ateş etmeye başlar. Daha sonra Lara, Alister'i aramak üzere bilgisayar odasına girer. Camda yansımasını gören Lara kapıyı açmak için arkasını döndüğünde, kopyasıyla burun buruna gelir. Kopyası Alister'i tek kurşunla öldürür. Daha sonra kopya tarafından dövülen Lara kendine geldiğinde Alister'in yanına gider ancak Alister ölmüştür. Kopya Manor'a Amanda'nın Paraiso'da bulduğu kötü güçlü bir taşı almak için gelmiştir ve Manor'u da bu yüzden patlatmıştır. Alister'in cesediyle birlikte Manor'dan çıkan Lara, Thor'un kemerini almak için Meksika'ya gitme kararı alır.

Lara, Meksika'ya vardığında Xibalba'ya inen bir yol aramaya başlar. Lara, Xibalba'ya inen kapıları açmak için Maya takvimini kullanır. Xibalba'ya indiğinde Thor'un heykelinin içinden kemeri alır ve yeryüzüne döner. Zip ile kısa bir telefon görüşmesi yaptıktan sonra Lara, Thor'un çekici Mjollnir'i almak için Jan Mayen adasına gider.

Lara, Jan Mayen'e vardığında, oradaki bir kapıdan geçerek, Valhalla'ya varır. Tam çekicin durduğu odaya doğru ilerlerken tavanda asılı duran dev çekiçler odaya giden koridoru paramparça yapar. Lara bir şekilde karşıya geçip odaya girdiğinde,Thor'un efsanevi çekici Mjollnir'i görür ve onu alır. Çekici alan Lara, Natla'nın işini bitirmek üzereAndaman Denizi'ndeki Amanda'nın gemisine gelir.

Andaman Denizi'deki gemiye giren Lara, Natla'yı aramaya başlar. Bulduğunda ise aralarında gergin bir konuşma geçer. Daha sonra Amanda ve Lara'nın kopyası (Doppelganger) gelir. Kopya Amanda'yı kucakladığı gibi yere fırlatır. Lara sinirlenip çekici kopyaya doğru sallar. Kopya çok çevik olduğu için kurtulur ve oradan kaçar. Lara daha da sinirlenip çekiçle Natla'nın içinde bulunduğu cam fanusa vurur. Fanus kırılır. Natla kaçar. Lara gideceği son yer olan Arktik Okyanusu'na doğru yola çıkar.

Arktik Okyanusu'na varan Lara sulara dalıp Helheim harabelerinin kapılarını açmak için yola koyulur. Kapıları açıp içeri giren Lara uzun bir tünelden geçerek suyun içinden çıkar. Lara'nın geldiği yer 1996 yılında Atlantis Adası olan Kayıp Ada'ya çok benzemektedir. Lara, Natla'nın bir kapıyı açıp içeri girdiğini görür ve O'da Natla'nın ardından içeri girer. Lara, Yggdrasil'e varmıştır. Lara Yggdrasil'de yıllar önce kaybolan annesini (Amelia Dé Mornay Croft) zombileşmiş ve korkunç bir halde görür. Annesi Lara'ya saldırmak için üstüne üstüne gelirken Lara ona ateş edip uçurumun ardındaki lavların (Eitr) içine atar. Lara ağlayarak yere yığılır. O sırada Natla gelir. Konuşurlar. Lara sinirlenir, Mjollnir'i çıkarıp tam Natla'ya vuracakken kopya Lara'ya arkadan saldırıp yere yığar. Natla kaçar. Lara ile kopya boğuşurken kopya Lara'yı yine alt edip yere yığar tam Lara'nın suratına güçlü bir yumruk atacakken Amanda gelir ve Lara'yı kurtarır. Amanda kalıp yaratıklarla savaşırken Lara'ya gitmesini söyler. Lara gider ve gittiği yerde Natla'dan gelen bir ateş topundan son anda kurtulur. Lara, Natla'nın Jörmungandr'ı (Yılan) harekete geçirip Ragnarök'ü çıkarmaya çalıştığını ve eğer Jörmungandr'ı alt ederse Ragnarök'ün çıkmasını engellemiş olacaktı. Lara Mjollnir'in de yardımıyla Jörmungandr'ı alt eder ve Ragnarök'ü engeller. Lara Mjollnir'i Natla'nın kafasına atar. Ve Natla ölür. O sırada Lara yerde yatan yaralı Amanda'yı görür. Onu yerden kaldırır ve o yerden nasıl çıkacaklarını düşünmeye başlarlar. Lara uzaktaki Stone Dais'i (Excalibur'un ortasında bulunduğu taştan mekanizma) görür ve yanına gider. Kılıca dokunup mekanizmanın çalışmasını sağlamak ister ancak çalışmaz. Mekanizmanın etrafındaki taşlardan biri kopup yere düşmüştür, mekanizmada ancak o taşla beraber çalışır. Lara hem taşı tutup hem kılıcı çekemezdi. Ama Amanda yapabilirdi. Lara Amanda'ya bunu yapmasını, tam kılıcı çekerken kendisine elini uzatmasını ve ikisinin de o yerden çıkmasını sağlamasını söyledi.

Amanda önce Lara'ya kendisine güvenip güvenmediğini sordu, Lara ise şimdi bunun bir önemi olmadığını, dediğini yapmasını söyledi. Amanda, tam kılıcı çekerken Lara'ya elini verir ve ikisi de Nepal'deki eski Buda tapınağına ışınlanırlar. Amanda hemen o yerden uzaklaşır, Lara ise Excalibur'u alıp Nepal'deki Stone Dais'e bakıp annesine huzur içinde yatmasını diler ve oradan uzaklaşır.

Oyunun geçtiği yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Lara Croft: Oyunun baş kahramanı Lara Croft; araştırmacı, maceracı ve arkeologdur. (Seslendirme: Keeley Hawes)
  • Amelia Dé Mornay Croft: Lara Croft'un annesi olan Amelia Croft; Lara ile birlikte bindikleri uçağın Nepal-Himalayalarda düşmesinin ardından kızı ile birlikte bir mağaraya sığınmıştır. Ancak sığındıkları mağarada bulunan gizemli bir odada esrarengiz bir şekilde kaybolmuş ve bir daha kendisinden haber alınamamıştır. (Seslendirme: Ève Karpf)
  • Amanda Evert: Lara Croft'un en yakın arkadaşlarından olan Amanda Evert bir üniversite gezisi sırasında herkesin teker teker kaybolduğu bir mağarada Lara Croft ile birlikte esrarengiz bir yaratıktan kaçarken su altında sıkışmıştır. Bir şekilde kurtulmayı başaran Amanda, Lara'nın kurtularak kendisini bıraktığını düşünmekte ve bu nedenle Lara'dan nefret etmektedir. Tomb Raider Legend oyununda Lara Croft'un baş düşmanı olarak karşımıza çıkan Amanda, Amelia Croft hakkında bir şeyler bilen tek kişidir. (Seslendirme: Kath Soucie)
  • Winston Smith: Croft ailesinin sadık uşağıdır. (Seslendirme: Alan Shearman)
  • Zip: Croft Malikanesinde bulunan teknoloji araştırma merkezinden Lara'yı özel kameralarla takip etmekte ve teknik destek sağlamaktadır. (Seslendirme: Alex Désert)
  • Alister Fletcher: Araştırmacı ve tarih bilgini olan Alister Lara'ya araştırmalarında destek sağlamaktadır. (Seslendirme: Greg Ellis)
  • Jacqueline Natla: Tomb Raider serisinin ilk oyununda Lara Croft'u kendisi için Atlantean Scion adlı bir taşın parçalarını bulması için görevlendirmiş ancak taşları elde ettiğinde ise bir yaratığa dönüşerek Lara Croft'u yok etmeye çalışmıştır. Sert bir mücadelenin ardından Natla'yı yenen Lara Croft, Scion'u yok etmiştir. Ancak Tomb Raider Legend'deki kanıtlara baktığımızda ölümsüz olan Natla'nın Tomb Raider Underworld'de karşımıza çıkma ihtimali çok yüksek. (Seslendirme: Grey Delisle )

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]