Tomb Raider: The Last Revelation

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tomb Raider: The Last Revelation'ın geçtiği bölge olan coğrafi Mısır ve çevresi

Tomb Raider: The Last Revelation, Tomb Raider video oyun serisinin dördüncü oyunudur. Core Design tarafından geliştirilip Eidos Interactive tarafından piyasaya sürülmüştür. PC, PlayStation ve Sega Dreamcast oyun konsollarında oynanabilir.

Oyunun sonunda başkarakter Lara Coft'un öldüğü ancak serinin devam oyunlarının çıkmasına engel olmadığı bir özelliğe sahiptir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye 1984 yılında genç Lara ve babasının çok yakın arkadaşı olan Werner Van Croy'un keşif için birlikte gittikleri Kamboçya'nın Angkor Wat tapınağında başlar. Van Croy eğitmenlikten öte Lara'yı Iris adındaki yapıyı elde etmek adına kullanmaktadır. Iris'i bulmak için tehlikeleri Lara'nın yardımları ile geçip Iris'e ulaşırlar ve Van Croy açgözlülüğünün kurbanı olarak Iris'i almaya çalışırken tuzağa düşer ve tapınak yıkılmaya başlar. Bunun üzerine Lara Van Croy'u kurtarmak istese de bunun mümkün olmayacağını anlar ve kendi canını kurtarmak için bulunduğu yeri hızla terkeder ve yıkılan tapınaktan kendini dışarıya zor atar.

Mısır mitolojisinde tanrı Seth, Horus'un muskasını kullanarak dünyaya hükmetmek düşüncesindeydi. Bunu öğrenen Horus, Seth'i bir şekilde kendi tapınağında bulunmamak üzere derin bir mezara hapsedip muska ile mühürledi. İlerleyen yıllarda Lara Amulet Of Horus (Horus'un Muskası) hakkında bilgiler toplamaya başladı ve muskanın sahip olduğu güçler hakkında derin bilgiler edindi. Lara bu merakını gidermek için Mısır'ı ziyaret eder. Bir rehber aracılığı ile bu efsanenin geçtiği yerleri araştırırken kendini tarihi ve tuzaklarla dolu bir mezarda bulur.

Bu araştırmasının sonucunda muskayı ele geçirmeyi başarmıştı fakat laneti serbest bıraktığının farkında değildi. Artık Seth serbestti ve Lara ne ile karşı karşıya olduğunu bilmiyordu. Bu amansız macerada tek başına olduğunu düşünürken Van Croy'la karşılaştı.

Van Croy yıllar önceki hadiseden kendini Iris'i kullanarak kurtarmayı başarmıştı ve O'nu buraya getiren muskanın dışında Lara'ya beslediği intikam duygusuydu. Van Croy artık Lara'nın eğitmeni değil bu mücadeledeki rakibi olarak karşısındaydı ve üstelik şeytani varlık olan Seth'in de etkisi altındaydı. İleride Lara için çok büyük bir engel teşkil ediyordu.

Bu hikâyenin sonuna yaklaşan Lara kendini kötülüklerin kaynağında yani Horus'un Tapınağında bulur. Burada Seth ile geçen zor dakikalar boyunca Lara ondan kaçarak kurtulmayı başarır ve çıkışın yolunu muska ile mühürler. Sonuca yaklaşan Lara Tapınağın çıkışında Van Croy'un beklediğini görür. Artık o intikam hırsı gitmiş üzerinde oluşan Seth'in şeytani etkisi bitmiştir. Ardından tapınak sallanarak yıkılmaya başlar. Dermanı kalmayan Lara son bir gayretle çıkmak istese de altındaki zemin çöker ve girişin ucunda boşluğa düşmeden tutunur. Her ne kadar Van Croy elinden tutup onu kurtarmak istese de Tapınak gürültülü bir şekilde Lara'nın üzerine çöker ve Von Croy kendini zor kurtarır.