Tomb Raider: Anniversary

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Tomb Raider: Anniversary, Tomb Raider serisinin sekizinci video oyunudur. Crystal Dynamics tarafından geliştirilip Eidos Interactive tarafından piyasaya sürülmüştür. 1996 yılında piyasaya sürülen ilk Tomb Raider oyununun yeniden yapımıdır.

Tomb Raider: Anniversary, "Peru", "Yunanistan", "Mısır" ve "Kayıp Ada" da geçmektedir. 1996 tarihli versiyonunun birebir aynısı olmamakla birlikte aynı hikâyeyi takip etmektedir.

Oyun Crystal Dynamics ve Buzz Monkey Software tarafından PlayStation Portable, PlayStation 2, Windows ve Xbox 360 için geliştirilmiştir. En son olarak da Nintendo Wii sürümü da hazırlanmıştır. Wii sürümü Amerika'da 13 Kasım 2007 sürülen Anniversary'nin Avrupa'da bu versiyonunun 7 Aralık 2007'de çkması bekleniyor.

Öykünün Kısaca Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun hikâyesi 1945'te, Los Alamos, New Mexico'da geçen bir demoyla başlıyor. Buraya atılan bir atom bombasıyla bütün kasaba dağılır. Patlama yerinden çıkan ateşin içinden birden belirsiz ve kanatlı bir yaratık gökyüzüne fırlar. Bundan sonra 1996'da, Larson sayesinde ünlü ve zengin iş kadını Natla ile tanışır. Sonradan en büyük düşmanı olacak Natla, Atlantean Scion'un parçalarını istemektedir. Üç parçadan oluşan bu Scionu, Natla ele geçirmeye göz koymuştur. Her bir parçası Peru, Yunanistan ve Mısır'da olan Scion macerasına Lara, Peru'nın karlı dağlarındaki mağralardan başlar. Peru ülkesinin son bölümü olan Tomb Of Qualopec bölümünün sonunda, ilk parçayı alan Lara, bunu hemen isteyen Larson ile de savaşır.

Lara, Natla ve adamlarının kötü niyetli olduğunu ilerleyen bölümlerde anlamıştır. Mısır'da mumyalarla ve tuzaklarla dolu kutsal ve özel bir yerde son parçayı bulan Lara, Mısır'daki mağaradan çıktığında Natla ve adamları ile karşılaşır. Üç parçayı Lara birleştirir. Ve Atlantis tanrılarının, Natla'yla yaptığı önemli konuşmayı izler. O sırada Natla adamlarına onu öldürmesi ister ve nehre atlayarak kurtulan Lara, motorsiklete biner ve onların binndiği deniz motorunu yüzerek takip eder. Lara, Kayıp Adaya varmıştır.

Burada ise Natla'nın yönlendirdiği canavarlala ve adamlarıyla savaşır. Natla'yı sonunda yüksek bir çukurda lavların içine atar. Scionları da yok eder. Artık Lara Los Alomas'taki faciada ortaya çıkan mutantı öldürür. Ada denize batmaktadır ve Lara'nın adayı terk etmesi gerekir.Lara adadan gider ve yeni maceralarına doğru yelken açar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]