Tomb Raider: Anniversary

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tomb Raider: Anniversary
Tomb Raider - Anniversary.png
Geliştirici Crystal Dynamics
Yayımcı Eidos Interactive Bunu Vikiveri'de düzenle
Tasarımcı Toby Gard Bunu Vikiveri'de düzenle
Besteci Troels Brun Folmann Bunu Vikiveri'de düzenle
Seri Tomb Raider Bunu Vikiveri'de düzenle
Motor Legend Bunu Vikiveri'de düzenle
Platform macOS
Microsoft Windows
PlayStation 2
PlayStation 3
PlayStation Portable
Wii
Xbox 360 Bunu Vikiveri'de düzenle
Çıkış 1 Haziran 2007 - Microsoft Windows
Tür aksiyon-macera oyunu Bunu Vikiveri'de düzenle
Mod Tek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenle

Tomb Raider: Anniversary, Tomb Raider serisinin sekizinci video oyunudur. Crystal Dynamics ve Buzz Monkey Software tarafından geliştirilip 2007'de Eidos Interactive tarafından piyasaya sürülmüştür. Microsoft Windows, PlayStation 2, Xbox 360, PlayStation Portable, Wii ve mobil için çıkmıştır. Daha sonra 2008'de OS X'e ve 2011'de PlayStation 3'e taşınmıştır. 1996 yılında piyasaya sürülen ilk Tomb Raider oyununun yeniden yapımıdır.

2006'da çıkmış Tomb Raider: Legend'in devamında geçen Anniversary, serinin kahramanı Lara Croft'un Atlantis'in Scion'unu arayışını anlatmaktadır.

Legend'in tamamlanmasının ardından, Crystal Dynamics Anniversary'i geliştirmeye başladı. Legend motorunu kullanarak, oyunu ve seviyeleri yeniden inşa etti ve seri yaratıcısı Toby Gard öyküyü genişletti. Besteci Troels Brun Folmann, orkestra tarzıyla yeniden müziği yarattı. İlk olarak Tomb Raider'ın yeniden yapımı, seri yaratıcısı Core Design tarafından başlandı ancak 2006'da Rebellion Developments 'a satışlarının ardından proje iptal edildi.

Oyun çıkmasının ardından bir yeniden yapım olarak güzel övgüler aldı. Wii versiyonunda görüşler ayrıldı. Bazı eleştirmenler hareket kontrollerini överken bazıları oyunu aksattığını söyleyerek eleştiriyordu. Satış listelerinde yüksek pozisyonlara ulaşırken, orijinal oyunun 7 milyondan fazla satışına kıyasla dünya çapında 1.3 milyon kopya satarak serideki en kötü satışı yapacaktı. Sonraki oyun, 2008'de

Bir sonraki sürüm olan 2008'deki Tomb Raider: Underworld, yeni bir motor için Anniversary ile birlikte geliştirildi.

Öykünün Kısaca Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun hikâyesi 1945'te, Los Alamos, New Mexico'da geçen bir demoyla başlıyor. Buraya atılan bir atom bombasıyla bütün kasaba dağılır. Patlama yerinden çıkan ateşin içinden birden belirsiz ve kanatlı bir yaratık gökyüzüne fırlar. Bundan sonra 1996'da, Larson sayesinde ünlü ve zengin iş kadını Natla ile tanışır. Sonradan en büyük düşmanı olacak Natla, Atlantean Scion'un parçalarını istemektedir. Üç parçadan oluşan bu Scionu, Natla ele geçirmeye göz koymuştur. Her bir parçası Peru, Yunanistan ve Mısır'da olan Scion macerasına Lara, Peru'nın karlı dağlarındaki mağaralardan başlar. Peru ülkesinin son bölümü olan Tomb Of Qualopec bölümünün sonunda, ilk parçayı alan Lara, bunu hemen isteyen Larson ile de savaşır.

Lara, Natla ve adamlarının kötü niyetli olduğunu ilerleyen bölümlerde anlamıştır. Mısır'da mumyalarla ve tuzaklarla dolu kutsal ve özel bir yerde son parçayı bulan Lara, Mısır'daki mağaradan çıktığında Natla ve adamları ile karşılaşır. Üç parçayı Lara birleştirir. Ve Atlantis tanrılarının, Natla'yla yaptığı önemli konuşmayı izler. O sırada Natla adamlarına onu öldürmesi ister ve nehre atlayarak kurtulan Lara, motosiklete biner ve onların bindiği deniz motorunu yüzerek takip eder. Lara, Kayıp Adaya varmıştır.

Burada ise Natla'nın yönlendirdiği canavarlarla ve adamlarıyla savaşır. Natla'yı sonunda yüksek bir çukurda lavların içine atar. Scionları da yok eder. Artık Lara Los Alomas'taki faciada ortaya çıkan mutantı öldürür. Ada denize batmaktadır ve Lara'nın adayı terk etmesi gerekir. Lara adadan gider ve yeni maceralarına doğru yelken açar.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]