Tomb Raider: The Angel of Darkness

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tomb Raider: The Angel of Darkness
GeliştiriciCore Design Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıEidos Interactive
YapımcıCore Design
TasarımcıRichard Flower (Baş programcı)

Murti Schofield (Baş senarist)

Peter Connelly ve Martin Iveson (Müzikler)
BesteciPeter Connelly Bunu Vikiveri'de düzenleyin
PlatformlarPC
PlayStation 2
MAC
Çıkış20 Haziran 2003
TürlerAksiyon, macera
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Tomb Raider: The Angel of Darkness, Tomb Raider serisinin altıncı video oyunudur. Core Design tarafından geliştirilip Eidos Interactive tarafından piyasaya sürülmüştür. Core Design şirketinin geliştirdiği son Tomb Raider oyunudur. Her ne kadar serinin önceki iki oyunu 'Last Revelation' ve 'Chronicles' ile bağlantılı olsa da konsept ve hikâye bakımından oldukça farklıdır.

Mısır'da başına piramit çökmesi sonucu enkaz altında kalan Lara Croft, esrarengiz bir şekilde enkazdan kurtulmayı başarmıştır ve başına gelenlerden, amcası arkeolojist Werner Von Croy'u sorumlu tutmaktadır. Lara'nın kurtulduğunu öğrenen Von Croy, Lara'yı Paris'teki evine gelmesi için ikna eder ve ona kendisini tehdit eden bir müşterisinden bahseder. Bazı talimatlar verir. Ancak Von Croy'a kızgın olan Lara aldırış etmez ve ufak çaplı bir tartışma çıkar. Tartışmanın ardından Von Croy silahını çıkarır ve ateş eder. Birkaç dakika sonra kendini yerde yatarken bulan Lara kendine geldiğinde amcası Von Croy yerde cansız olarak yatmaktadır. Daha neler olup bittiğini anlamadan polisler Lara'nın peşine düşer. Hiç bilmediği Paris sokaklarında yalnız ve donanımsız olan Lara polislerden kaçarak Von Croy'un talimatlarına göre hareket edip neler olup bittiğini çözmek ve adını temize çıkarmak zorundadır.

Core Design tarafından hazırlanan ve Eidos Interactive tarafından yayınlanan Tomb Raider: The Angel of Darkness, 20 Haziran 2003 tarihinde, PC, PlayStation 2 ve MAC platformlarında satışa sunulmuştur. Aynı zamanda oyunun DVD oynatıcıları için özel olarak 2006 yılında satışa sunulan Tomb Raider: The Action Adventure aldı özel bir iDVD sürümü de bulunmaktadır.

Hazırlanma Aşaması[değiştir | kaynağı değiştir]

Tomb Raider oyunlarının popülaritesini yitirmeye başladığı bir dönemde, seriyi kurtarmak amacı ile önceki oyunlardan farklı bir konseptin denendiği The Angel of Darkness, gerek yenilenen grafik motoru ile, gerek her zamankinden daha çekici Lara Croft'u ile, gerek hikâyesi ile oldukça iddialı bir şekilde geliyordu. Üç oyunluk muhteşem bir senaryo hazırlanmıştı. Lakin işler yolunda gitmedi. Kendilerine verilen sürede oyunu tamamlayamayan ve zaten Eidos Interactive ile çeşitli anlaşmazlıklar yaşayan Core Design ek süre ve fon gerektiğini söylüyordu, ancak daha fazla dayanamayan hayranlar ise oyunun bir an önce çıkmasını istiyorlardı.

Core Design, The Angel Of Darkness için yepyeni bir grafik motoru hazırlıyordu. Aynı zamanda oyunun senaryosu ve geçtiği geçtiği mekanlar da titizlikle hazırlanıyordu. Ancak senaryo ve grafik motoru hazırlama aşamalarının uzun sürmesi nedeniyle oyunu test edecek ve hataları temizleyecek zaman kalmamıştı, bunun üzerine yapımcılar oyundaki birçok bölümü, can alıcı özelliği, silahları oyundan çıkarmak zorunda kalmıştı. Böylece oyun tamamlanmadan satışa sunulmuş oldu. Oyun enteresan bir şekilde Tomb Raider hayranlarını ikiye böldü. Bir tarafda The Angel of Darkness'ı çok sevenler, bir tarafta oyunu başarısız bulan karşıtlar. Nitekim oyun bug'larıyla, tamamlanmayan bölümleriyle, zor kontrolleriyle eleştirmenlerce başarısız bulundu. Ayrıca oyunun başarısız bulunmasının bir büyük nedeni de The Angel of Darkness'ın üç oyunluk bir seri olarak planlanması idi, dolayısıyla The Angel of Darkness giriş ve tanıtım niteliğindeydi ve fazla hareket yoktu.

The Angel of Darkness'ın istenilen başarıya ulaşamaması Core Design'ın da sonunu getirdi. Eidos, kendilerini dünyaya tanıtan ve büyük paralar kazandıran Tomb Raider serisinin sonunu getirmek istemedi ve beklenmeyen bir şekilde Tomb Raider oyunlarını hazırlama hakkını Crystal Dynamics adlı firmaya verdi. Bunun üzerine Core Design firması da büyük ölçüde dağıldı.

Sistem gereksinimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Minimum Sistem Gereksinimi : Windows 2000, XP Pentium 3 1.0Ghz veya Athlon XP Eşi
 • RAM: 256 MB
 • Grafik: DirectX 9.0c 64 MB 3D Accelerated Card TnL (GeForce 3Ti/Radeon 9 serisi)
 • Ses: Microsoft Windows 2000/XP compatible ses kartı (%1,0 DirectX 9.0c)
 • DVD-ROM: Quad-speed (4x) DVD-ROM drive
 • Sabit Disk: 7.8 GB disk alanı
 • Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimi : Pentium 4 3.0Ghz veya eşi Athlon XP
 • RAM: 1GB
 • Grafik: DirectX 9.0c 512 MB 3D Hızlandırıcı kart (Nvidia GeForce 3/Ati X-Serisi)
 • DVD-ROM: Eight-speed (8x) DVD-ROM drive veya üzeri
 • Sabit Disk: 2GB boş disk alanı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]