İçeriğe atla

Yggdrasill

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Yggdrasil sayfasından yönlendirildi)
Yggdrasill betimlemesi

Yggdrasill, İskandinav mitolojisinde önemli rol oynayan, dokuz diyarı birbirine bağladığına inanılan devasa bir mitolojik ağaçtır.

Devasa bir dişbudak ağacı olarak tasvir edilen Yggdrasill, evrenin merkezindeki çok kutsal bir ağaç olarak kabul edilir.

İsminin anlamı Ygg'in atı'dır. Bunun kökeni diğer bir ismi Ygg olan Odin'in dokuz gün ve gece bu ağacın dallarına asılıp runların sırlarını öğrenmesidir.Güney Germenlerindeki ismi İrminsul'dur.Bu ismin de Germen dillerinde dünya anlamına gelen İrmin/Jörmun kökünden geldiği düşünülmektedir. (Jörmungand-Dünya yılanı gibi.)

Mitolojiye göre,Asgard(Valhalla, Álfheim ve Vanaheim'i içinde bulundurur), Yggdrasil'in dallarında dinlenirler. Ağacın gövdesi, dünya eksenini Miðgarðr'ın merkezinden delip geçer. (Aynı zamanda Jötunheimr'in bulunduğu yeri ve Niðavellir dünyasının konumlandığı toprakların aşağısını - Svartálfheim - da.) Yggdrasill'in kaynağına ev sahipliği yapmak sadece birinci dünyanın işi olduğu halde ağacın üç kökü Helheim, Niflheim ve Muspelheim'e uzanır.

Ağacın dalları arasında dört tane geyik dolaşır ve tomurcukları yerler; dört rüzgarı temsil ederler. Kökleri Nidhogg ve diğer yılanlar tarafından kemirilmektedir.

Ragnarok günü geldiğinde, ateş devi Surtr tarafından ateşe verilecektir.

Hilda Ellis Davidson Avrasya Şamanizmi ile (diğer bir deyişle Sibirya Şamanizmi veya Gök Tanrı dini) arasında paralellikler not etmiştir. Zira "Dünyalar Ağacı" bu inançlarda da bulunmaktadır.

  • Özkan, Selahattin (Haziran 2018). "Vikinglerin Dokuz Katmanlı Kozmosu: Yggdrasill". TR!P, 3. ss. 26-27. ISSN 2619-9610.