İçeriğe atla

Tomb Raider III

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tomb raider III, Tomb Raider video oyun serisinin üçüncü oyunudur. Asıl adı Adventures of Lara Croft'dur. Core Design tarafından geliştirilip Eidos Interactive tarafından piyasaya sürülmüştür. 1998'de PlayStation ve PC için aynı anda çıkarılmıştır. Oyunun ilerleyişi Lara'nın dünyanın dört bir tarafına bulunan dört meteor parçasını bulmak için maceraya atılmasıdır.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Milyonlarca yıl önce Antarktika bölgesine çarpan meteor taşının gizemiyle başlayan hikâye, günümüzde RX Tech şirketinin kazı alanında bulduğu garip özellikli meteor taşının gizemiyle devam eder.

Oyunun ilk başında Lara, Hindistan'da eski çağlarda İnfida kabilesi tarafından yapılan harabe tapınağı aramaktadır. Şans eseri deliye benzeyen RX tech şirketinin araştırmacı elemanına rastlar. Hindistan bölümünün sonunda bu çalışan Lara'dan önce taşı bulur ve taşın doğaüstü yok etme gücünü Lara'ya karşı kullanmaya kalksa da Lara onun işini bitirerek taşı geri alır. Taşı aldıktan sonra bir gölün kenarında, bu taşın gizemini ortaya çıkaran RX şirketinin üst düzey çalışanı Dr. Willard ile karşılaşır.

Binlerce yıl önce, Polinezyalılar meteorun çarptığı yere gelirler ve bu meteor taşının doğaüstü güçlere sahip olduğunu keşfederler. Meteor taşından kırdıkları parçalardan dört tane figürlü taş yaparlar. Bu taşlardan bir tanesi de Hindistan'dakidir. Bu taşlar aslında Antarktika'dadır fakat 19. yüzyılda yaşayan kâşif Charles Darwin ve bir grup denizci tarafından bir keşif sırasında şans eseri bulunan taşlar ileriki yıllarda dünyanın dört bir tarafına gönderilir. Dr. Willard bu denizcinin günlüğünü takip ederek diğer üç taşında bulunabileceğini Lara'ya anlatır.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hindistan Oyun burada başlar dört alt bölümden ibarettir. İnfada taşı buradadır.
 • Londra Lara burada Eye of Isis taşını aramaktadır. Fakat karşısında çok zengin ve büyük bir kozmetik şirketinin sahibi olan Sophia Leigh adlı bir kadın vardır. Lara'nın öğrendiğine göre Sophia bu taşın gücünü kendisi için sonsuz gençlik çalışmalarında kullanmak üzere doğal tarih müzesinden çalmıştır. Bölümün sonunda Sophia, Lara'yı öldürmek için taşı kullanır. Çatılarda devam eden kovalamacanın sonunda Lara Sophia'yi öldürerek taşı geri alır.
 • Area 51 Devlet tarafından korunan uzay gemisinin içinden Element 115 taşını alır. Bu bölüm oyundaki en zor kısımdır.
 • Güney pasifik adaları Bu bölüm oyunun en göz alıcı doğa güzelliklerine sahiptir. Lara burada yamyamlarla savaşır ve tesadüfen adanın tepesindeki dağda olağanüstü güçlere sahip bir yaratıktan bahseden bir yaralı askerle karşılaşır. Lara bu yaratıkla savaşırken çok seri olmalıdır en ufak bir hatada yaratık tarafından yok edilebilir. Yaratık öldükten sonra bulunduğu yerden Ora Dagger taşını alan Lara yoluna Antarktika ile devam eder.
 • Antarktika Bu dört taşı eline geçiren Lara Dr. Willard ile buluşmak üzere Antarktika'ya gider. Fakat Lara'nın bilmediği bir gerçek vardır. Aslında Willard da bu dört taşın birleşiminden ortaya çıkan süper gücün peşindedir. Lara, Willard ile buluşmaya geldiğinde, Willard Lara'nın bir anlık dalgınlığında yararlanarak taşları alıp madene inen asansöre atlayarak kaçar. Bu bölüm oyunun en zor bölümüdür. Oyunun sonunda Lara Willard'ı bulur ama artık çok geçtir. Willard bu taşların ait olduğu tapınağın içindedir ve taşları yerine koyduğunda dev bir örümceğe dönüşür. Bu örümcek ateş edildiğine ölmez ama bir müddet bayılır, bu baygınlık süresinde taşlardan bir tanesi geri alınır, dört taşta alındığı zaman örümcek öldürüldüğünde tamamen yok olur. Lara helikopterle kaçar ve oyun biter.

Tomb Raider III: The Lost Artifact[değiştir | kaynağı değiştir]

Tomb Raider III
Oyunun kapağı
GeliştiriciCore Design Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıEidos Interactive
YapımcıCore Design
TasarımcılarChris Coupe,Martin Gibbins,Tom Scutt,Phil Chapman,Jer O'Carroll,Daren Wakerman
BesteciNathan McCree Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriTomb Raider
MotorTomb Raider II
PlatformlarWindows , Macintosh
ÇıkışMart 2000
TürlerÜçüncü şahıs nişancı, aksiyon-macera, platform
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Tomb Raider III: The Lost Artifact (Kayıp Eser) Tomb Raider III isimli oyunun devamı niteliğinde küçük bir oyundur. 2000 Yılının Mart ayında piyasaya sürülmüştür.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

The Lost Artifact Lara'nın maceralarının devamını anlatan 6 yeni bölüm içeriyor. Lara, üzerinde çok acil olarak İskoçya'ya gitmesini söyleyen garip bir davetiye aldıktan sonra, Hand of Rathmore isimli beşinci bir eserin varlığını öğrenir. Yıllardır Kayıp olan bu son parçayı bulmak için yola koyulur.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

İskoçya

 • Highland Filing
 • Willard's Lair

İngiltere

 • Shakespeare Cliff

Manş Denizi Tüneli

 • Sleeping with the Fishes

Fransa

 • It's a Madhouse!
 • Reunion

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

1. ^ 2000 〜 1996 | SQUARE ENIX
2. ^ "Tomb Raider III: The Lost Artefact". Eidos Interactive. Retrieved on 2008-05-12.