Tomb Raider: Legend

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tomb Raider: Legend
Tomb Raider Legend
GeliştiriciCrystal Dynamics Bunu Vikiveri'de düzenleyin
YayımcıEidos
YapımcıCrystal Dynamics
BesteciTroels Brun Folmann Bunu Vikiveri'de düzenleyin
SeriTomb Raider
PlatformlarPC, PlayStation 3, Xbox 360, Xbox, PlayStation 2, PlayStation Portable, Nintendo GameCube, Nintendo DS, Game Boy Advance, Java, Symbian
Çıkış5 Nisan 2006
TürlerPlatform, Aksiyon Macerası
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Tomb Raider: Legend, Tomb Raider serisinin yedinci video oyunudur. Crystal Dynamics tarafından geliştirilip Eidos Interactive tarafından piyasaya sürülmüştür.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Lara Croft 9-10 yaşlarındadır, annesiyle birlikte bindikleri uçağın Nepal-Himalayalar'da düşmesi sonucu bir tapınağa sığınıp beklerler. Ateş yakmak için bir şeyler arayan ve annesinden ayrılan Lara esrarengiz bir odaya girer. Etrafı dikilitaşlarla çevrili bir sütun ve sütuna saplanmış tarihi bir kılıçtan oluşan gizemli bir mekanizma ile karşı karşıya kalan Lara, odayı incelerken yanlışlıkla mekanizmayı çalıştırır ve o sırada odaya gelen annesi Lara'yı uzaklaştırarak kılıcı çeker. Büyük bir parıltı ile kaybolan annesinin ardından her ne kadar korksa da soğukkanlılığını koruyan Lara her zamanki gibi başına gelenlerin resmini çizer ve odadan ayrılır.

Yıllar sonra, eğitimine devam eden Lara, bir araştırma için üniversite arkadaşlarıyla birlikte Peru'ya gider. Yerin altına inen ekip bir şeylerin ters gittiğini fark ettiğinde artık çok geçtir. Çıkış yolu kapanan mağarada herkes esrarengiz bir yaratık tarafından teker teker öldürülmektedir. Lara ve arkadaşı Amanda Evert yaratıktan kaçmayı başarırlar ancak köşeye sıkışırlar. Duvardaki parıltılı bir taşı fark eden Amanda can havliyle taşı çeker ve yaratık yok olur. Fakat mağara sallanmaya ve su ile dolmaya başlar. Koşarak çıkışa doğru ilerleyen Lara kurtulmayı başarır ancak üzerine çöken kayaların altında kalan Amanda'yı ne kadar uğraşsa da kurtaramaz.

Bu olay Lara'yı çok değiştirmiş ve içindeki maceracı ruhu ortaya çıkarmıştır. Annesini izini bulabileceğini düşünür araştırmalara başlar. Lara yıllar sonra maceradan maceraya koşan bir araştırmacı arkeolog olarak karşımıza çıkmıştır. Bir gün, arkadaşı Amanda'nın da yaşıyor olabileceğini düşünerek öncelikle Amanda'yı aramaya başlar ve haklıdır, Amanda tek başına kurtulmayı başarmıştır. Ancak bu kazada birtakım güçler Amanda'yı çok değiştirmiştir. Mağaradan gizemli taş sayesinde kurtulan Amanda artık karanlık ve gizemli bir kişiliğe bürünmüştür ve Lara'yı başına gelenlerden sorumlu tutacaktır. Aynı zamanda, sahip olduğu taşı kullanarak mağarada karşılaştıkları yaratığı kontrol edebilen Amanda, Excalibur adlı tarihî çok güçlü bir kılıca sahip olarak dünyayı ele geçirmek istemektedir. Bu kılıç, aynı zamanda Lara'nın annesinin yok oluşunu araştırmak için peşine düştüğü kılıçtır.

Sistem gereksinimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Minimum Sistem Gereksinimi
 • Windows 2000, XP Pentium 3 1.0 Ghz veya Athlon XP Eşi
 • RAM: 256 MB
 • Grafik: DirectX 9.0c 64 MB 3D Accelerated Card TnL (GeForce 3Ti/Radeon 9 serisi)
 • Ses: Microsoft Windows 2000/XP uyumlu ses kartı (%1,0 DirectX 9.0c)
 • DVD-ROM: Quad-speed (4x) DVD-ROM sürücü
 • HARD DRIVE: 7.8 GB boş disk alanı
Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimi
 • Pentium 4 3.0 Ghz veya eşi Athlon XP
 • RAM: 1 GB
 • Grafik: DirectX 9.0c 512 MB 3D Hızlandırıcı kart (Nvidia GeForce 7800/Ati X-1800)
 • DVD-ROM: Eight-speed (8x) DVD-ROM sürücü veya üzeri.
 • HARD DRIVE: 9.9 GB boş disk alanı

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]