Lara Croft and the Guardian of Light

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lara Croft and the Guardian of Light
Geliştirici Crystal Dynamics Bunu Vikiveri'de düzenle
Yayımcı Eidos Interactive
Yapımcı Crystal Dynamics
Tasarımcı Daniel Neuberger
Seri Tomb Raider
Motor Crystal Engine
Platformlar PC (Steam), PlayStation 3, Xbox 360, iOS
Çıkış 18 Ağustos, 2010
Tür Sabit Kamera 3D Platform
Mod Tek oyunculu oyun
co-op mode Bunu Vikiveri'de düzenle

Lara Croft and the Guardian of Light, üsten bakış sabit kamera ile oynanan 3D oyundur. Crystal Dynamics tarafından Tomb Raider: Underworld ile aynı motoru kullanarak yapıldı. Dağıtıcılığını Square Enix üstlendi. PC , PlayStation Network , Xbox Live Arcade ve iOS bir parçası olarak dijital indirme yöntemi ile elde edilir. Oyun Lara Croft ve 2.000 yaşındaki Maya Totec adlı savaşçının kötü ruhları yenme savaşını anlatıyor.

İlk olarak tanıtımı E3 2010 da gösterildi. Daha sonra indirilebilir şekilde steam,xbox live ve playstation network üzerinden yayınlandı. İlk harita paketi içinde bulunan DLC'si 16 Aralık 2010 tarihinde piyasaya sürüldü ve belli bir süre ücretsiz olarak temin edildi.

Lara Croft ve Işık Muhafızı oyun eleştirmenleri tarafından olumlu not aldı. Birçok oyun eleştirmen siteleri oyuna ortalama 100 üzerinden 85 not verdi. Eylül 2010 IGN tarafından tüm zamanların en iyi yirmibeş xbox macera oyunu arasında gösterildi. İlk 6 hafta içinde 98.000 kopya sattı.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda Lara'yı üsten bakışlı (Diablo görüşü) sabit kamera ile yönlendiriyoruz. Oyunda Lara'yı veya eski bir maya kavmi olan "Totec"i yönetiyoruz. Lara sınırsız cephaneye sahip tabanca ve Totec mızrağına sahip. Oyuncular mızrak sayesinde duvarlara tırmanabiliyor. Kanca yardımıyla bir uçurumdan geçebiliyor. Oynanabilen her iki karakterde sınırsız bomba mevcut. Bu sayede bubi tuzaklarını etkisiz hale getirilebiliyor.

Işık muhafızı tek kişi ile oynanabilir ve ayrıca LAN ve internet üzerinden çokluda oynanabiliyor. Tek oyunculu hikâye modu 8 ila 10 saatleri arasında bitebiliyor.

Çoklu Oyuncu[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok oyuncu modunda takım çalışmasına vurgu var. İlerledikçe Totec, Lara gibi ateşli silahları nasıl kullanacaklarını öğreniyor. Düşman öldürdükçe puan kazanılır. Kırmızı puanlar Lara'ya Mavi puanlar ise Totec tarafından kazanılan puanlardır. Oyuncular kazanılan puanları yeni ekipmanlar veya ekipmanlarını güçlendirme işleminde kullanabilir.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Işık muhafızı yıldızı Lara Croft, Eski maya savaşçısı Totec ve kurgusal bir İngiliz arkeolog.

Oyunun Teması[değiştir | kaynağı değiştir]

İki bin yıl önce eski orta Amerika'da ışığın muhafızı Totec ile karanlığın koruyucusu Xolotl arasında bir savaş başladı. Xolotl korkunç yaratıklar ordularını açığa çıkarmak için duman ayna kullanıldığında Totec'in ordusu yenildi. Savaşçı Totec savaşta hayatta kalmayı başardı. Savaş sırasında Xolotl yenecek bir yol buldu. Duman aynasına hapis edildi ve taştan bir heykele çevrildi. Lara bu maya efsanesini okur ve aynayı bulmaya çalışır. Uzun ve tehlikeli bir yolcuktan sonra efsanenin yaşandığı yere gitmeyi başarır.