The Witcher

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

The Witcher (LehçeWiedźmin), Leh yazar Andrzej Sapkowski tarafından yazılmış Geralt of Rivia (Rivialı Geralt) adındaki bir canavar avcısı hakkında fantezi tarzında kısa hikâye ve roman serisidir. Sapkowski'nin kitaplarında "Witcher", yaratıklarla savaşmak için genç yaştan itibaren usta bir şekilde kılıç eğitimi alan ve büyük mutasyonlar geçiren (çalışma ve bedensel modifikasyonlar ile) yaratık avcılarıdır. En belirgin özellikleri kediye benzer gözleri, sırtlarında taşıdıkları 2 uzun kılıç (biri canavarlar biri insanlar için) ve eğitildikleri okulun bir kolyesidir (Geralt'ın okulu kurt okuludur). Bu kitaplar bir film, bir televizyon dizisi, video oyunlarıgörsel roman ve Witcher Saga olarak bilinen roman serisi şeklinde sunuldu. Kısa hikâyeler ve romanlar İngilizce de dahil birçok dile çevrildi.

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

The Witcher kısa hikâyeleri, 1980'lerin başında Fantastyka adındaki bir Leh bilim kurgu ve fantezi dergisinde yayınlandı. İlk hikâye "Wiedźmin" ("The Witcher") (1986), dergi tarafından yapılan bir yarışma için yazılmıştı ve üçüncülük kazandı. Büyücü Geralt ile ilgili ilk dört hikâye, 1990'daki kısa hikâye koleksiyonu olan Wiedźmin ile başlamıştır. Çıkış adı "Droga, z której się nie wraca" ("Dönüşü Olmayan Bir Yol") olan seri Witcher hikâyelerinin başındaki dünyada, Geralt'ın ailesini anlatır.

İkinci yayınlanan kısa hikâye koleksiyonu Miecz przeznaczenia (Kaderin Kılıcı)'dır. The Last Wish (Son Dilek), Kaderin Kılıcı'ndan sonra yayınlanmış olmasına rağmen, "Dönüşü Olmayan" yol hariç (Geralt'sız olan tek hikâye) tüm Witcher hikâyelerini içerdiğinden ilk kitap olarak kabul edildi. Son Dilek kitabına yeni hikaye serileri eklenmiş olsa da, hepsi Kaderin Kılıcı öncesinde yer aldı.

Dönüşü Olmayan Yol ve "Coś się kończy, coś się zaczyna" ("Bir Şey Biter, Bir Şey Başlar", Geralt ve Yennefer'in evliliği hakkında, Sapkowski'nin arkadaşları tarafından kendisine verilmiştir ve Witcher saga'nın alternatif sonunu anlatır) Coś się kończy, coś się zaczyna içinde yayınlansa da, bu kitap Witcher serileri ile alakalı değildir. Bazı Leh sürümlerinde, "Droga, z której się nie wraca" ve "Coś się kończy, coś się zaczyna", Son Dilek veya Miecz przeznaczenia içine eklenmiştir.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Sapkowski seriler için Elf Dili olarak bilinen ve İngilizce, Fransızca, Galce, İrlanda, Latince ve diğer dillerden alınan bir dil oluşturdu. Skellige Adalarında önemli bir lehçe konuşulmaktadır.

Çeviriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâyeler ve romanlar Slovak, Çek, Portekizce, Almanca, Rusça, Litvanca, Estonca, Fince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Bulgarca, Ukraynaca, Sırpça, İsveççe, Macarca, Hollandaca, Çince, Gürcüce, Türkçe ve İngilizce dillerine çevrilmiştir. [kaynak belirtilmeli]

İngilizce çevirileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Başlık Yayın tarihi[1] Yayınevi
The Last Wish (Son Dilek)

(Ostanie życzenie)

2007 Gollancz
2008 Orbit
Sword of Destiny (Kaderin Kılıcı)

(Miecz przeznaczenia)

Mayıs 2015[2] Gollancz
2015 Aralık Orbit
Blood of Elves (Elf Kanı)

(Krew elfów)

2008 Gollancz
2009 Orbit
Time of Contempt (Hor Zaman)

(Czas pogardy)

2013 Gollancz
Orbit
Baptism of Fire (Ateş Vaftizi)

(Chrzest ognia)

2014 Gollancz
Orbit
The Swallow's Tower (Kırlangıç Kulesi)

(Wieża jaskółki)

Mayıs 2016[2] Gollancz
Mayıs 2016[3] Orbit
Lady of the Lake (Gölün Kadını)

(Pani Jeziora)

2017[2] Gollancz
2017[3] Orbit

"Witcher" Adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Wiedźmin İngilizcede "witcher" olarak çevrilmesine rağmen, Sapkowski'nin ilk tercihi "hexer" olmuştu (film uyarlamasının adı). Hexe ve Hexer Almancada sırasıyla "cadı" ve "büyücü" anlamına gelmektedir; ancak CD Projekt tarafından video oyunu başlığında "witcher" kullandı.[4] Buna ek olarak Danusia Stok, Ostanie życzenie çevirisinde bu kelimeyi kullandı. Sapkowski Historia i Fantastykave kitabında "witcher" kelimesini kullandı ve Michael Kandel "Wiedźmin" 2010 kitabında "(spellmaker) büyü yapan" olarak kullandı.

Popüler kültürde[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitapların Polonya, Rusya ve diğer Doğu Avrupa ülkelerinde bir akım başlattığı açıklandı[5].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "superNOWA - Andrzej Sapkowski" (Lehçe). 13 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.  Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım)
  2. ^ a b c "Gollancz Acquire Three More Witcher Novels". 19 Ocak 2015. 5 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak 2015.  Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım)
  3. ^ a b Hall, Lindsey (1 Şubat 2016). "Cover Launch: THE TOWER OF SWALLOWS". 15 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Şubat 2016.  Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım)
  4. ^ "The Witcher game that never was". 19 Mayıs 2015. 22 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2015.  Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım)
  5. ^ Ewa Mazierska (2007). Polish postcommunist cinema: from pavement level. Peter Lang. s. 17. ISBN 978-3-03910-529-8. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman serisi
Video oyun serisi