İçeriğe atla

The Witcher

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Witcher
The Witcher serisinin ilk kitabının kapağı
YazarAndrzej Sapkowski
ÇevirmenRegaip Minareci
ÜlkePolonya
DilLehçe
TürFantezi
YayımcısuperNOWA (orijinal)
Pegasus (Türkçe)
Yayım tarihi1993 - 1999 (orijinal)
2017 - günümüz (Türkiye)
Ortam türüYaprak
sesli kitap
Kitap sayısı7 (yayımlanan)
8 (planlanan)

The Witcher (LehçeWiedźmin), Leh yazar Andrzej Sapkowski tarafından yazılmış Geralt of Rivia (Rivyalı Geralt) adındaki bir canavar avcısı hakkında fantezi tarzında kısa hikâye ve roman serisidir. Sapkowski'nin kitaplarında "Witcher", yaratıklarla savaşmak için genç yaştan itibaren usta bir şekilde kılıç eğitimi alan ve büyük mutasyonlar geçiren (çalışma ve bedensel modifikasyonlar ile) yaratık avcılarıdır. En belirgin özellikleri kediye benzer gözleri, sırtlarında taşıdıkları 2 uzun kılıç (gümüş olanı canavarlar çelik olanı ise insanlar için) ve eğitildikleri okulun bir kolyesidir (Geralt'ın okulu kurt okuludur). Kitaplar bir filme, iki televizyon dizisine, video oyun üçlemesine (The Witcher, The Witcher 2: Assassins of Kings, The Witcher 3: Wild Hunt) ve bir görsel romana uyarlandı. Kısa hikâyeler ve romanlar İngilizce de dahil birçok dile çevrildi.

Kitaplar Polonya'da, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde kült olarak tanımlandı.[1][2] Kitapların video oyunları ise oldukça başarılı oldu, Mart 2018 itibarıyla dünya çapında 33 milyondan fazla kopya sattı.[3] Türkiye'de ise 4 Şubat 2020'de serinin yedinci kitabı Gölün Hanımı yayınlandı.[4]

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sıra Ad Sayfa Tarih Seri
Türkçe Türkçe Lehçe
1 Son Dilek 400 2017 1993 Kısa hikâyeler
2 Kader Kılıcı 440 2017 1992
3 Elflerin Kanı 416 2017 1994 The Witcher efsanesi
4 Nefret Çağı 448 2018 1995
5 Ateşle İmtihan 440 2018 1996
6 Kırlangıç Kulesi 560 2019 1997
7 Gölün Hanımı 648 2020 1999
8 Sezon burz (Fırtına Mevsimi) TBA TBA 2013 Bağımsız roman

The Witcher kısa hikâyeleri, 1980'lerin başında Fantastyka adındaki bir Leh bilimkurgu ve fantezi dergisinde yayınlandı. İlk hikâye "Wiedźmin" ("The Witcher") (1986), dergi tarafından yapılan bir yarışma için yazılmıştı ve üçüncülük kazandı. Witcher Geralt ile ilgili ilk dört hikâye, 1990'daki kısa hikâye koleksiyonu olan Wiedźmin ile başlamıştır. Çıkış adı "Droga, z której się nie wraca" ("Dönüşü Olmayan Bir Yol") olan seri Witcher hikâyelerinin başındaki dünyada, Geralt'ın ailesini anlatır.

İkinci yayınlanan kısa hikâye koleksiyonu Miecz przeznaczenia (Kader Kılıcı)'dır. The Last Wish (Son Dilek), Kader Kılıcı'ndan sonra yayınlanmış olmasına rağmen, "Dönüşü Olmayan" yol hariç (Geralt'sız olan tek hikâye) tüm Witcher hikâyelerini içerdiğinden ilk kitap olarak kabul edildi. Son Dilek kitabına yeni hikaye serileri eklenmiş olsa da, hepsi Kader Kılıcı''nın öncesinde yer aldı.

Dönüşü Olmayan Yol ve "Coś się kończy, coś się zaczyna" ("Bir Şey Biter, Bir Şey Başlar", Geralt ve Yennefer'in evliliği hakkında, Sapkowski'nin arkadaşları tarafından kendisine verilmiştir ve Witcher kitap serisinin alternatif sonunu anlatır) "Bir Şey Biter, Bir Şey Başlar" içinde yayınlansa da, bu kitap Witcher kitap serisinin bir parçası değildir. Bazı Leh sürümlerinde, "Dönüşü Olmayan Bir Yol" ve "Bir Şey Biter, Bir Şey Başlar" hikâyeleri Son Dilek veya Kader Kılıcı kitaplarına dahil edilmiştir.

Witcher kitap serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman serisinin ana hikâyesi, Rivyalı Geralt ve Ciri üzerine odaklanır. Geralt ile aralarında kader bağı bulunan Ciri, ülkesinin istila edilmesi ve politikanın ortasında kaldığı için, Geralt tarafından Witcher olarak yetiştirilmek üzere Witcherların kalesi Kaer Morhen'e getirilir. Böylece ana hikâye başlar.

Bağımsız roman[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sezon burz (İngilizcesi Seasons of Storm, 2013, Türkçe baskısı kapak tasarımında yaşanan problemlerden ötürü ertelendi[5]) - Son Dilek ile Kader Kılıcı arasındaki zaman diliminde yaşanan olayları ele alan bu bağımsız romanda orijinal olay akışını yakalamak için birkaç ipucu bulunmaktadır.

Witcher içermeyen antolojiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Lehçe:

 • Coś się kończy, coś się zaczyna (Bir Şey Biter, Bir Şey Başlar) (2000) – Sapkowski tarafından yazıldı, içerisinde "Dönüşü Olmayan Yol" ile "Bir Şey Biter, Bir Şey Başlar" adlı iki hikâye olarak yayımlandı.
 • Maladie i inne opowiadania (Maladie ve Diğer Hikayeler) (2012) – Sapkowski tarafından yazıldı, ekstra olarak içerisinde "Dönüşü Olmayan Yol" ile "Bir Şey Biter, Bir Şey Başlar" adlı iki hikâye yer aldı.

Yan hikayeler[değiştir | kaynağı değiştir]

2013'te Sapkowski'nin izniyle Polonyalı yayınevi olan Solaris, Rus ve Ukraynalı toplam sekiz yazardan çıkmış Opowieści ze świata Wiedźmina adlı sekiz kısa hikâye içeren bir eser yayınladı. The Witcher evreninde yer alan karakterlerin bazıları da bu hikâyelerde yer aldı.[6] 2017'de benzer şekilde yine on bir yazar, 2016'da bir Polonya dergisinde düzenlenen yarışmadan çıkan hikâye derlemesi Szpony i kły adıyla basıldı.[7][8][9]

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâyeler, ismi konulmayan bir kıtada,[10] elflerin denizaşırı yerlerden gelmesi üzerinden geçen yüzyıllar sonrasını ele alır. Elfler ve gnomelar ile cüceler karşı karşıya gelirler. Bu savaş süresi sonrası cüceler dağlara kaçarken elfler de ovalarda ve ormanlarda kalır. İnsan kolonileri olaylardan beş yüz yıl sonra gelir ve birçok savaş yaşanır. İnsanlar, insan olmayan herkesle mücadele ederek savaşları kazanırlar ve diğer ırkları dağlara ya da ücra köşelere sürükler. Kıta'da kürelerin birleşimi isimli olaydan sonra birçok yaratık ortaya çıkmıştır.

Olayların üzerinden belirli zaman geçtikten sonra Kıta'nın kuzeyi, Nilfgaard İmparatorluğu'nun elinden alınır ve Kuzey Krallıklarına katılır. Witcher efsanesi, Nilfgaard İmparatorluğu ve Kuzey Krallıkları'nın ilk büyük savaşının sonlarından, ikinci büyük savaşa doğru gidilen zaman diliminde başlar.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Rivyalı Geralt; Gwynnbleid, "Ak Kurt" ve Blaviken Kasabı olarak da bilinir.[11] Witcher loncasının bir üyesidir. Kıta'da dolaşarak belirli ücretler ve anlaşmalar karşılığında canavarları öldürür.
 • Vengerbergli Yennefer; ilk kez aynı isimli hikâyesinde bulunan Son Dilek adlı kitapta görülmüştür. Birçok hikâyede Witcher tarafından "ruh eşi" olarak adlandırılmıştır.
 • Cirilla Fiona Elen Riannon; Ciri, Eski Kan'ın Çocuğu, Zamanın Kızı olarak da bilinir. Pavetta ve Duny'nin kızı ve Kraliçe Calanthe'nin torunudur.
 • Dandelion; Jaskier olarak da bilinir. Geralt'ın en yakın arkadaşıdır ve gezici şairdir.
 • Triss Merigold; Geralt ve Yennefer'ın büyücü dostlarıdır.
 • Roach; Geraltın her olayda yanında olan aralarında büyük sevgi olan atıdır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sapkowski tarafından resmi olarak herhangi bir harita yayınlanmasa da okurlar ve hayranlar tarafından kitaplar baz alınarak birçok harita ortaya çıktı. Sapkowski'ye göre şimdiye kadar kafasında planladığına en yakın olan harita, Çek çevirmen Stanislav Komarek'inkidir.[12]

Kıta dört büyük bölgeye bölünmüştür. Kuzey Krallıkları; Aedirn, Cidaris, Cintra, Hengfors League, Kaedwen, Kerack, Kovir ve Poviss, Lyria ve Rivia, Redanya, Temerya ve Verden'i içermektedir. Nilfgaard İmparatorluğu kıtanın güney kısmının büyük bölümünü sahiplenir. Doğu kısmında Korath Çölü, Zerrikania, Hakland ve Fiery Dağları yer alır. Kitap serisinde denizaşırı ülkelerle olan ticarette çokça bahsedilmektedir.

Dil[değiştir | kaynağı değiştir]

Sapkowski seriler için Kadim Dil (Elf dili olarak da geçer) olarak bilinen ve İngilizce, Fransızca, Galce, İrlanda, Latince ve diğer dillerden alınan bir dil oluşturdu. Skellige Adalarında önemli bir lehçe konuşulmaktadır.

Çeviriler[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâyeler ve romanlar Slovak, Çek, Portekizce, Almanca, Rusça, Litvanca, Estonca, Fince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Bulgarca, Ukraynaca, Sırpça, İsveççe, Macarca, Hollandaca, Çince, Gürcüce, Türkçe ve İngilizce dillerine çevrilmiştir.[13]

"Witcher" Adı[değiştir | kaynağı değiştir]

Wiedźmin İngilizcede "witcher" olarak çevrilmesine rağmen, Sapkowski'nin ilk tercihi "hexer" olmuştu (film uyarlamasının adı). Hexe ve Hexer Almancada sırasıyla "cadı" ve "büyücü" anlamına gelmektedir; ancak CD Projekt tarafından video oyunu başlığında "witcher" kullanılmıştır.[14] Buna ek olarak Danusia Stok, Ostanie życzenie çevirisinde bu kelimeyi kullandı. Sapkowski Historia i Fantastykave kitabında "witcher" kelimesini kullandı ve Michael Kandel "Wiedźmin" 2010 kitabında "(spellmaker) büyü yapan" olarak kullandı.

Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Çizgi romanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1993'ten 1995'e kadar Sapkowski'nin hikâyeleri altı çizgi romana konu oldu. Bu çizgi romanları Maciej Parowski yazarken Bogusław Polch ve Sapkowski de çizimlere yardım etti.[15]

 • Droga bez powrotu (Dönüşü Olmayan Yol)
 • Geralt – "Wiedźmin" ("The Witcher")
 • Mniejsze zło (Ehvenişer)
 • Ostatnie życzenie (Son Dilek)
 • Granica możliwości (Olasılıkların Sınırı)
 • Zdrada (İhanet)

2013'te Dark Horse Comics, The Witcher adlı serisi üzerinden video oyunu yapacağını ve CD Projekt Red ile anlaştığını duyurdu.[16]

Film ve televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

The Hexer, 2001 filmi ve 2002 televizyon dizisi adıdır. İkisi de Marek Brodzki tarafından yönetildi ve ikisinde de Geralt rolünü Michał Żebrowski üstlendi.[17]

2015'te Platige Image, roman serisinin Amerikan uyarlamasını beyaz perdeye taşımayı amaçladı.[18] 2017'de ise Netflix ve Sean Daniel Company, The Witcher adlı dizinin prodüksiyonuna başladıklarını duyurdu.[19][20][21] Henry Cavill, Rivyalı Geralt'ı canlandırdı.[22][23][24][25] 10 Ekim 2018'de, Freya Allan ve Anya Chalotra, ana karakterler olarak Ciri ve Yennefer'ı canlandıracaklarını duyurdu.[26] İlk sezon 20 Aralık 2019'da 8 bölüm olarak yayınlandı.[27] İkinci sezon, 13 Kasım 2019'da duyuruldu.[28] 23 Ocak 2020'de Neflix, yeni hikâyelerin olduğu bir animasyon yapımı planını açıkladı.[29]

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Masa oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sapkowski'nin kitaplarından uyarlanan, Wiedźmin: Gra Wyobraźni (The Witcher: Bir Hayal Gücü Oyunu), 2001'de MAG tarafından yayınlandı. Bir başka masa oyunu da Ağustos 2018'de yayınlandı.[30]

Video oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

1996 ve 1997'de Witcher adlı video oyunu, Polonya'da Metropolis Software tarafından geliştirilmeye başlandı ancak iptal edildi.[31]

2003'te Polonyalı video oyun yapımcı şirketi CD Projekt Red, Sapkowski'den The Witcher için haklarını satın aldı.[32] The Witcher, 2007'de rol yapma oyunu olarak bilgisayar platformunda yayınlandı. Devam oyunu The Witcher 2: Assassins of Kings, 16 Eylül 2009'da aynı şirket tarafından piyasaya sürüldü.[33]

1 Temmuz 2014'te CD Projekt Red, The Witcher: Battle Arena adlı mobil oyununu duyurdu.[34] Ana oyunun serisinin üçüncü sürümü The Witcher 3: Wild Hunt ise 19 Mayıs 2015'te yayınlandı ve Mart 2016'ya kadar on milyondan fazla kopya satarak tüm zamanların en iyi oyunları arasına girdi.[35] Mart 2018'e kadar ise toplamda 33 milyon kopya sattı.[36] Geralt, 2018 dövüş oyunu olan Soulcalibur VI'te yan karakter olarak yer aldı.[37]

Kart oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

CD Projekt Red ve Fantasy Flight Games, The Witcher Adventure Game adlı kart oyununu fiziksel ve dijital platformlarda 2014'te yayınladı.[38][39] Dijital versiyonu, Windows, OS X, Android ve iOS platformlarında yer aldı.

CD Projekt RED, 2018 yılında Microsoft Windows, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için The Witcher 3: Wild Hunt'ta da aynı isimle yer alan Gwent: The Witcher Card Game oyununu piyasaya sürdü.

Mobil oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2019'da firmadan yapılan açıklamada, Gwent: The Witcher Card Game'in yıl içinde mobil cihazlara çıkış yapacağı duyuruldu. Oyun 29 Ekim 2019'da iOS[40] ve 24 Mart 2020'de Android[41] için piyasaya sürüldü.

26 Ağustos 2020'de firma, artırılmış gerçeklik destekli bir mobil oyun yapıldığını duyurdu.[42] Oyun 21 Temmuz 2021'de Android ve iOS platformları için yayınlandı.[43]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Archived copy". 24 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Aralık 2019. 
 2. ^ Whitbrook, James (21 Haziran 2015). "How To Get Into The Witcher Novels". Io9.gizmodo.com (İngilizce). 5 Kasım 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Kasım 2018. 
 3. ^ Mike Harradence (22 Mart 2018). "The Witcher series has sold over 33 million copies worldwide". VideoGamer.com. 1 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2018. 
 4. ^ "The Witcher". Pegasus Yayınları. 29 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2020. 
 5. ^ {Web kaynağı | url = https://forum.kayiprihtim.com/t/witcher-frtinalar-mevsimi/35796/4 17 Şubat 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. | başlık = Witcher Fırtınalar Mevsimi | website = Kayıp Rıhtım | erişimtarihi = 17 Şubat 2022 }
 6. ^ "Opowieści ze świata wiedźmina (antologia) - literatura.gildia.pl - książki, recenzje, artykuły, nowości". Literatura.gildia.pl. 14 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2018. 
 7. ^ "Nowa Fantastyka". Fantastyka.pl. 14 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2018. 
 8. ^ "Tylko dla fanów wiedźmina Geralta. Szpony i kły - recenzja Spider's Web". Spidersweb.pl. 16 Kasım 2017. 14 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2018. 
 9. ^ "Nikczemnie wprowadzająca w błąd okładka. Wiedźmin: Szpony i Kły nie jest książką Sapkowskiego, ale… fanów". Spidersweb.pl. 2 Kasım 2017. 14 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ocak 2018. 
 10. ^ Maciej Nowak-Kreyer, Book of the Continent in Wiedźmin: Gra Wyobraźni Handbook, p152, 2001, Wydawnictwo MAG, Warsaw, 83-87968-39-0
 11. ^ Sapkowski, Andrzej (Mayıs 2008). The Last Wish: Introducing the Witcher (Original title (Polish): Ostatnie Zyczenie) (1.1url=https://archive.org/details/lastwish00andr/page/92 bas.). New York: Orbit. ss. 92, 149. ISBN 978-0-316-02918-6. 
 12. ^ ""Nie bądź, kurwa, taki Geralt" - interview on author's page" (Lehçe). 15 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 13. ^ "حماسه‌ی ویچر". Opac.nlai.ir. 30 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2019. 
 14. ^ "The Witcher game that never was". 19 Mayıs 2015. 22 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2015. 
 15. ^ "Wiedźmin: droga z Rivii do Hollywood". culture.pl. 6 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2018. 
 16. ^ "NYCC 2013: THE WITCHER COMES TO DARK HORSE". Dark Horse Comics. 11 Ekim 2013. 16 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2014. 
 17. ^ "Анджей Сапковский: "Мне пришлось искать свое русло. И я его нашел..."". Fantlab.ru. 12 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2014. 
 18. ^ Eddie, Makuch (5 Kasım 2015). "The Witcher Movie Coming in 2017 From The Mummy Producers". Gamespot.com. 16 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2015. 
 19. ^ Platige Image (17 Mayıs 2017). "We started production of the series based on "The Witcher" in coop. with @NetflixUS and SeanDanielCompany. Tomek #Bagiński one of the dir!pic.twitter.com/hYXWCHySOF". Twitter. 20 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mayıs 2017. 
 20. ^ "The Witcher Saga: has Netflix found its Game of Thrones?". Telegraph.co.uk. 17 Mayıs 2017. 1 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2018. 
 21. ^ "The Witcher Saga on Netflix". Platige Image. 17 Mayıs 2017. 23 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Ocak 2018. 
 22. ^ "Henry Cavill on Instagram". 4 Eylül 2018. 13 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2018. 
 23. ^ Joe Otterson (4 Eylül 2018). "Henry Cavill to Star in 'Witcher' Series at Netflix". Variety. 10 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2018. 
 24. ^ Lesley Goldberg (4 Eylül 2018). "Henry Cavill to Topline Netflix Drama Series 'The Witcher'". The Hollywood Reporter. 4 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2018. 
 25. ^ Sandra Gonzalez (4 Eylül 2018). "Henry Cavill will lead 'The Witcher' series for Netflix". Edition.cnn.com. 6 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2018. 
 26. ^ Petski, Denise (10 Ekim 2018). "'The Witcher': Netflix Fantasy Drama Series Casts Its Females Leads Ciri & Yennefer". Deadline. 7 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2018. 
 27. ^ Ben Allen (15 Eylül 2019). "When is The Witcher released on Netflix? Who's in the cast, and what's going to happen?". Radio Times (İngilizce). 1 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2019. 
 28. ^ Schwartz, Ryan (13 Kasım 2019). "The Witcher Scores Early Season 2 Renewal at Netflix". TVLine. 19 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2019. 
 29. ^ NX (22 Ocak 2020). "The rumors are true, a new Witcher story is in the works! The anime film, The Witcher: Nightmare of the Wolf, will take us back to a new threat facing the Continent. Brought to you by the Witcher team @LHissrich and @BeauDeMayo, and Studio Mir the studio behind Legend of Korra". @nxonnetflix (İngilizce). 23 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ocak 2020. 
 30. ^ "Buy yourself a witcher". R. Talsorian Games. 3 Ağustos 2018. 6 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2020. 
 31. ^ Purchese, Robert (16 Haziran 2014). "The Witcher game that never was". Eurogamer. Gamer Network. 17 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2014. 
 32. ^ Purchese, Robert (17 Mayıs 2015). "Seeing Red: The story of CD Projekt". Eurogamer. 8 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2015. 
 33. ^ Brad Nicholson (17 Eylül 2009). "The Witcher 2: Assassin of Kings video leaked, possibly". Destructoid. 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2019. 
 34. ^ Yin-Poole, Wesley (1 Temmuz 2014). "The Witcher: Battle Arena is a F2P MOBA for mobile". Eurogamer. Gamer Network. 6 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2014. 
 35. ^ Makuch, Eddie (11 Mart 2016). "Witcher 3 Ships Almost 10 Million Copies - Report". Gamespot.com. 7 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Eylül 2016. 
 36. ^ Harradence, Mike. "The Witcher series has sold over 33 million copies worldwide". Videogamer.com. 1 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2018. 
 37. ^ Wong, Alistair (17 Haziran 2018). "Geralt Shows Off His Sword And Signs Gameplay In Soul Calibur". Siliconera.com. 1 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Haziran 2018. 
 38. ^ Matulef, Jeffrey (8 Ocak 2014). "The Witcher gets a board game spin-off". Eurogamer. Gamer Network. 29 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ocak 2014. 
 39. ^ Purchese, Robert (27 Kasım 2014). "The Witcher Adventure Game has been released". Eurogamer. Gamer Network. 29 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2014. 
 40. ^ Heather, Wald. "Gwent iOS has officially launched, so you can take the Witcher card game anywhere". GamesRadar+. 30 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2019. 
 41. ^ "GWENT is live on Android! Download now on Google Play!". GWENT: The Witcher Card Game (İngilizce). 27 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Mart 2020. 
 42. ^ "The Witcher: Monster Slayer Announced!" (İngilizce). 21 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2022. 
 43. ^ Bavendiek, Annika (2 Temmuz 2021). "The Witcher: Monster Slayer - Release zum Pokémon Go für Witcher-Fans ist bekannt". GamePro (Almanca). 2 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Roman serisi
Video oyun serisi
 1. ^ Ewa Mazierska (2007). Polish postcommunist cinema: from pavement level. Peter Lang. s. 17. ISBN 978-3-03910-529-8.