Rivyalı Geralt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Rivyalı Geralt
The Witcher karakteri
Rivyalı Geralt.png
The Witcher 3: Wild Hunt'ta Rivyalı Geralt.
İlk görünüm Wiedźmin (1986)
Son görünüm Blood and Wine (2016)
Yaratan Andrzej Sapkowski
Canlandıran Michał Żebrowski (film ve dizi)
Bilgileri
Takma ad(lar)ı Ak Kurt
Blaviken Kasabı
Gwynbleidd
Geralt Roger Eric du Haute-Bellegarde (istediği ilk ismi)
Fourhornlu Ravix
Tür İnsan
Cinsiyet Erkek
Meslek Witcher

Rivyalı Geralt (LehçeGeralt z Rivii) The Witcher adlı kısa öykü serilerinin ve aynı adı taşıyan oyun uyarlamalarının ana karakteri.

Kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Beyaz saçları ve beyaz sakalı nedeniyle çoğu kişi kendisine Ak Kurt diye hitap eder. Ayrıca Blaviken'de katliam yapacak bir grubu öldürmesi ve kendisinin suçlu durumuna düşmesi sebebiyle Blaviken Kasabı lakabını da almıştır.

Geralt her ne kadar kaba, sinirli ve kana aç gözükse de, görünenin aksine oldukça sakin ve yardımsever biridir. Asla bedavaya çalışmaz. Karşısında yapılan hiçbir kötülüğe sakin kalamaz. Her türlü yalandan nefret eder. Sahiplendiği her ata Roach ismini verir. Kılıç ustalığı bakımından kuzeyin en iyi ismi odur. Büyük lordlar ve krallar tarafından kale alınan ve değer gören nadir Witcherlardandır.Ayrıca Geralt'ın en güçlü witcherlardan biri olduğu bilinmektedir ve yaşı 100'ün üzerindedir

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Geralt'ın annesinin büyücü Visenna, babasının da şövalye Korin olduğu tahmin edilir. Annesi tarafından Kurt Okulu'nun kalesi Kaer Morhen'e bırakılan Geralt, zor eğitimler ve ölümcül mutasyonlara rağmen hayatta kalır ve bir Witcher olur. Büyücü Yennefer Vengerberg ile birlikte yaşamaya başlar. Ancak yaşadıkları şehirde ırkçı insanlar isyan başlatır ve insan olmayan (cüce,elf) herkesi öldürmeye başlanır. Geralt ve Yennefer bu isyanda ölür. Ancak Ciri adında, evrenler arası gezebilme yeteneği olan kadim bir çocuk onları kurtarır. Üçlü beraber mutlu mesut yaşasa da, bir süre sonra Wild Hunt Yennefer'ı kaçırır. Wild Hunt dünyalar arası gezen ve gezdiği yerlerden köle alıp satan ulu bir elftir. Geralt aylar boyunca Wild Hunt'un izini sürer. Bulduğunda Wild Hunt'a Yennefer yerine kendisini almasını ister. İsteği kabul eden Wild Hunt Yennefer'ı serbest bırakır ve Geralt'ı alır. Ancak Geralt birkaç ay sonra Wild Hunt'tan kaçmayı başarır, ancak hafızasını kaybeder. Bu noktadan sonra oyun serisi başlar ve her şey birbirine girer.