The Witcher (video oyunu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
The Witcher
The Witcher EU box.jpg
The Witcher Avrupa Kutu Kapağı
Geliştirici(ler) CD Projekt RED
Yayımcı(lar) Atari, POL CD Projekt
Yönetmen(ler) Jacek Brzeziński
Yapımcı(lar) Maciej Miąsik
Tasarımcı(lar) Michał Madej
Sanatçı(lar) Adam Badowski
Yazar(lar) Artur Ganszyniec
Sebastian Stępień
Marcin Blacha
Besteci(ler) Adam Skorupa
Pawel Blaszczak
Seri The Witcher
Sürüm Microsoft Windows, OS X
Oyun motoru Aurora Engine
Çıkış tarih(ler)i
Tür(ler)i Rol yapma oyunu, hack and slash
Biçim(ler) Tek oyunculu

The Witcher (Türkçesi: Efsunger), CD Projekt RED tarafından geliştirilmiş ve Atari tarafından yayınlanmış bir aksiyon-rol yapma ve hack and slash oyunudur. Oyun, Leh yazar Andrzej Sapkowski'nin aynı isimdeki roman serileri üzerine dayalıdır.[4] The Witcher, ortaçağ fantezi dünyasında geçer ve Geralt adındaki sayılı kalan büyücülerden birinin hikâyesini izler. Büyücüler, doğaüstü güçlere sahip, gezgin, kiralık canavar avcılarıdır. Oyunun hikâyesiyle gelen "ahlaki seçimler", ilerideki sonuçları etkilediği ve akla kara ahlakının yokluğunu göstermektedir.

Oyun Witcher oyun serisinin ilk oyunudur.

Not: Aşağıdaki yazı oyun hakkında ayrıntılı bilgi içermektedir.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun bize kendisi Witcher (genetik olarak geliştirilmiş ve özel yeteneklerle eğitilmiş insan) olan, Rivialı Geralt'ın hikâyesi anlatır. The Witcher, oyunun hikâyesine etki edecek üç farklı yol içerir. Bu yollar: Scoia'tael (Sincaplar olarak da bilinir) ile ittifak yapmak, Elfler ve diğer insan-olmayanlar grubu ile gerilla özgürlük savaşı, Alevlenen Gül Birliği (şövalyeleri Temerya şehrini korur) ile ittifak yapmak; ya da 'Witcher tarafsızlığına' bağlı kalarak hiçbiriyle anlaşmamak. 

Oyunun açılış ara videosunda, Geralt'a kralın kızını vahşi canavara dönüştüren laneti iyileştirme görevi verilir. Bu cihaz oyuncuya Witcher-işinin doğasını tanıtır.

Giriş – Kaer Morhen

Bir grup Witcher, Geralt'ı arazide şuursuz bir şekilde bulur ve onu Witcher kalesi Kaer Morhen'e götürürler. Geralt o noktadan önce neredeyse hayatına dair hiçbir şey hatırlamaz. Kale, adı Salamandra olan haydut çetesi tarafında saldırıya uğrar. Witcherlar ve sahire Triss Merigold istilacılarla savaşır, ama büyücü Azar Jarved ve suikastçı Profesör Witcherları genetik olarak değiştiren mutajenik iksirlerle kaçarlar. Witcherlar Salamandra hakkında bilgi toplamak için farklı yönlere doğru yollarını değiştirirler.

Bölüm 1 - Vizima'nın Varoşları

Geralt güneye Vizima'ya doğru yola koyulur, Temerya başkenti ve Kral Foltest'in hüküm sürüdüğü yere.Varoşlarda, büyülü bir şekilde donatılmış Alvin adındaki çocuk, ve hatırlamadığı eski arkadaşı, Shani, ile karşılaşır. Vizima'nın karantina altında olduğunu keşfeder ve Alevlenen Gül Birliği ile Sincaplar arasında çatışma olduğunu öğrenir. Birkaç görevler ve tercihlerden sonra, Geralt Vizima'ya giriş izni elde eder ama tutuklanır.

Bölüm 2 – Tapınak Bölgesi

Geralt hapishaneden özgürlüğüne kavuşmak karşılığında lağımlardaki Cockratice'i öldürmeye gönüllü olur. Lağımlarda sadece ona canavarı öldürmekte yardım etmeyip, onu Salamdra'yı mağlup etmesine yardım edecek özel dedektife yönlendiren Siegfried adındaki birliğin şövalyesiyle karşılaşır. Geralt geri kalan Bölüm 2'yi Salamandra'nın peşinden koşarak ve görevler üzerinde çalışarak geçirir. Son savaşta, Geralt bilinçsizce devrilir o esnada Javed ve Profesör tekrar kaçar.

Bölüm 3 – Ticaret Bölgesi

Geralt Vizima'nın zengin bölgesinde Triss Merigold'un şahsi odasında uyanır. Bölümün geri kalanı Salamdra'nın Vizima'daki üslerini ortaya çıkarmak ve Alvin'in güçleri ve görüşleri hakkında daha fazla şey keşfetmekle harcanır. Ayrıca kraliyet mührünün sahteciliğine ilişkin başka komployu açığa çıkarmaya başlar. Yüksek mevkideki yetkililerin partisi sırasında Geralt, Prenses Adda ile tanışır ve sonradan Salamandra ile ilişkisi olduğunu keşfeder.

Geralt Siegfried ve onun Birlik'inden veya Scoia'tael den yardım alarak sonunda Vizima'daki Salamandra üssüne saldırır ve Profesör'ü öldürür. Savaştan sonra, kendini kraliyet muhafızları ve kendi ihanetini gizlemek için onu öldürmesi gerektiğini beyan eden Prenses Adda tarafından çevrilmiş bir şekilde bulur. Bununla birlikte, Triss onu durumdan uzağa ışınlar ve Vizima Gölü'nün diğer tarafındaki bir köye.

Bölüm 4 – Göl Kenarı

Geralt ve arkadaşı Dandelion; Alvin ile ilgilenirken biraz istikrarsız huzur bulmaya çalışır, talihsiz evliliği çevirmiş problemler ile yardım eder, köy ile su şehri halkı arasında anlaşma yaparlar. Er geç yine de, Birlik ve Sincaplar arasındaki çatışma köyü tehdit eder. Oyuncu tarafsız olabilir (halkı kendi kaderlerine bırakır), ya da sonunda şövalyeler veya insan olamayanlardan birinin tarafını seçer. Korkmuş Alvin parlama ile gizemli bir şekilde kaybolur. Geralt ve Dandelion Vizima'ya doğru denize açılmaya karar verirler.

Bölüm 5 – Eski Vizima

Kral Foltest sonunda döner ve yeniden kalesını kontrolünü eline alır, ama aynı zamanda iç savaş patlak verir. Sincaplar ayaklanmaya neden olur, ve Alevlenen Gül Birliği insan olmayanları az miktar ayırt edip öldürerek karşılık verir. Önceki savaşta yer aldığı tarafa göre Geralt, savaşta tarafsız olabilir ve yaralıları hastaneye götürmeye Shani'yle yardım edebilir, veya şövalyelere veya elflere yardım edebilir. Ayrıca minnettar kral Azar Jarved'in yeriyle alakalı ipuçlarını ifşa ettikten sonra Adda'yı bir kez daha Striga Laneti'nin kötüye gitmesinden iyileştirir (ya da katleder). Müttefikleriyle birlikte gizle üsse hücum eder, Geralt sonunda kötü büyücüyü öldürür, ama ayrıca Salamandra'nın mutasyon programının arkasındaki gerçek akıl olduğundan beri Birlik'in Büyük Üstat'ının krala ihanet ettiğini öğrenir.

Sonsöz

Şimdi Birliğin Şövayeleri ve onların mutantları açık bir isyana girişir. Kral Geralt'a muhtelif gruplarla ne yapılması gerektiğini sorarken, yeniden Büyük Üstat'ı öldürme kontratıyla ona başvurur. İlk savaşta yer aldığı tarafa göre Geralt, kralı Birlik'in Siegfried'in yönetiminde hala sadık olabileceğine ikna edebilir, Sincapların haklı olduğuna ikna edebilir veya ik tarafında düşman olduğuna ikna edebilir. Sonuç olarak, seçime göre Siegfried(Order), Yaevinn(Sincaplar) veya Triss Merigold'u (tarafsız) Büyük Üstat avında yanında götürür ve savaş mağlubu şehir yolunda Yaevinn, Siegfried veya her ikisiyle düşmanı olarak karşılaşır. Geralt yaralanmış arkadaşını geride bırakarak Birlik'in hisarına tek başına girer.İçeride, Büyük Üstat 'büyük planının' insanlığı dünyayı yok edecek buz ile ilgili kehanetlerden korumak için olduğuna inandırmaya çalışır. Büyük Üstat (Triss'in Alvin'e verdiği madalyona çok benzer bir tanesini taşıyor) şüpheci Geralt'ı buz olmuş boş arazi ilüzyonuna atar. Geralt başarıyla Büyük Üstat'ı yener ve çok geçmeden hayalet formunda Vahşi Av'ın komutanı, Büyük Üstat'ın ruhunu toplamak için yaklaşır. Hayalet Geralt'ı yaklaşan olaylar ve savaşlar hakkında uyarır ama gözden kaybolur, sonrasında Geralt ilüzyondan kaçar.

Sondaki ara sahnede, Witcherlar'ın dikey gözbebeğine sahip bir adam Kral Foltest'e suikast yapmaya yeltenir, ama Geralt tarafından engellenir, böylece The Witcher 2: Assassins of Kings için sahne hazırlanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c "The Witcher Release Information for PC". GameFAQs. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 
  2. ^ a b c "The Witcher: Enhanced Edition Release Information for PC". GameFAQs. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 
  3. ^ "The Witcher: Enhanced Edition Release Information for Macintosh". GameFAQs. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2013. 
  4. ^ Aihoshi, Richard (24 Mayıs 2006). "The Witcher E3 View". IGN. 8 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]