The Witcher 3: Wild Hunt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
The Witcher 3: Wild Hunt
TheWitcher3-WildHunt.KapakResmi.png
Kapak Resmi
Geliştirici CD Projekt RED
Yayıncılar Namco Bandai Games (Avrupa)
Warner Bros. Interactive Entertainment (Kuzey Amerika)
Yönetmen
  • Konrad Tomaszkiewicz
  • Mateusz Kanik
  • Sebastian Stępień
Yapımcı Marek Ziemak
Tasarımcı Grzegorz Mocarski
Sanatçı Marian Chomiak
Senaristler Marcin Blacha
Borys Pugacz-Muraszkiewicz
Besteciler Mikołaj Stroiński
Marcin Przybyłowicz
Percival
Seri The Witcher
Motor REDengine 3
Platformlar Microsoft Windows
PlayStation 4
Xbox One
Nintendo Switch
Çıkış
  • : 19 Mayıs 2015
Türler Üçüncü Şahıs Nişancı
Aksiyon-Macera
Rol Yapma Oyunu
Açık Uçlu Oynanış
Mod Tek oyunculu oyun Edit this on Wikidata

The Witcher 3: Wild Hunt, CD Projekt RED tarafından geliştirilen, Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından Kuzey Amerika'da, Namco Bandai Games tarafından ise Avrupa'da yayımcılığı yapılan üçüncü şahıs nişancı türü rol yapma oyunudur. Oyun 19 Mayıs 2015'te yayınlanmıştır. Yayınlandıktan altı hafta sonra 6 milyondan fazla kopya satmıştır ve Golden Joystick Awards,The Game Awards, Game Developers Choice Awards, ve SXSW Gaming Awards dahil olmak üzere 250'den fazla site tarafından yılın oyunu seçilmiştir.

Hikâye[değiştir | kaynağı değiştir]

The Witcher 3: Wild Hunt, serinin diğer oyunları gibi Geralt of Rivia'nın hikâyesini konu alıyor. İkinci oyunun sonunda yaşanan olayların üzerinden altı ay geçer ve Geralt'ın hafızası yerine gelir. Hafızasını geri kazanan Geralt, kayıp aşkı Yennefer'ı aramaya başlar. Ardından Ciri'yi geri getirmek için Emhyr var Emreis'den hayatının en büyük kontratını alır ancak bu hiç kolay olmayacaktır çünkü Ciri'nin peşinde Wild Hunt vardır.

Oynanış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, bir açık dünya oyunudur. Wild Hunt'ın haritası, önceki oyunlarına göre yaklaşık 30 kat daha büyüktür. Ayrıca bir başka açık dünya oyunu olan Grand Theft Auto V'dan ise 1.5 kat büyüktür. Haritanın bir ucundan diğer ucuna at ile gitmek yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Oyunda at, tekne kullanma şansına ya da "Fast-Travel" adı verilen hızlı seyahat yapma imkanı da vardır. Bu sayede oyuncular önceden gittikleri bölgelere zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde gidebilecekler. Oyunun senaryo kısmı 50 saat sürmekle beraber yan görevlerle birlikte bu süre 100 saat olmakta. Oyuncunun verdiği kararlara göre oyun 3 farklı şekilde son buluyor. Ayrıca yine oyuncunun verdiği kararlara göre oyun toplam 36 farklı şekilde değişiyor. Sadece yere basarken değil at üzerinde iken de dövüş mekanikleri üst seviyede kuvvetli. Aynı zamanda oyunda dinamik gece/gündüz döngüsü bulunmaktadır. Ayrıca oyunun yayınlandıktan sonra iki adet ek paket yayınlamış, bu ek paketlerle birlikte oyuna yeni karakterler ve hikâyeler eklenmiştir.[1]

Genişleme Paketleri ve Yamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

CD Projekt RED, 21 Mayıs 2015'te oyunun PC versiyonu için 1.03 yamasını yayımladı. Bu yamada oyunun grafikleri için yeni seçenekler eklendi ve performans düzenlemeleri yapıldı.

Genişleme Paketleri[değiştir | kaynağı değiştir]

CD Projekt RED, 7 Nisan 2015 tarihinde Hearts of Stone ve Blood and Wine isimli iki genişleme paketi çıkaracaklarını duyurdu. Hearts of Stone 13 Ekim 2015'te, Blood and Wine ise 31 Mayıs 2016'da yayınlandı.

İlk genişleme paketi Hearts of Stone'da Geralt'ın gizemli bir ölümsüz olan Olgierd ve Man of Glass ile karşılaşması konu alınıyor. Hearts of Stone yurt dışında GameSpot ve IGN gibi önemli sitelerden 9/10 puan aldı. Türkiye'de ise Oyungezer bu eklentiye 9/10 puanını verdi.

İkinci ek paket, Blood and Wine ise Geralt'ın Toussaint isimli, Güney Fransa'dan esinlenerek tasarlanmış bir bölgeye seyahatini konu alıyor. Savaşlardan uzakta bir bölgede yer alan Toussaint tüm yıkımdan kurtulmuş bir bölge olarak öne çıkıyor. Geralt, burada düklüğe zarar veren ve halkı katleden bir vampir çetesini durdurmaya çalışıyor. Blood and Wine'a IGN 9/10, GameSpot ise 8/10 puan verdi.

Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

The Witcher 3: Wild Hunt, birçok site tarafından olumlu eleştiriler aldı. Oyunun Windows sürümü Metacritic sitesinden 93/100, PlayStation 4 92/100, Xbox One'da ise 91/100 puan aldı.

Değerlendirme
Derleme puanı
DerleyiciPuan
Metacritic93/100
İnceleme puanları
YayıncıPuan
Destructoid8/10
Edge8/10
Game Informer9.75/10
Game Revolution3.5/5
GameSpot10/10
GamesRadar+4/5
GameTrailers9.8/10
IGN9.3/10
OPM (BK)4/5
OPM (ABD)4/5
OXM (ABD)4.5/5
PC Gamer (ABD)92/100
Polygon8/10
VideoGamer.com9/10

Türkçe Dil Desteği[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda resmi Türkçe dil desteği mevcuttur. Resmi dil paketi çıkmadan önce gönüllü olarak çevirisi yapılmış fakat Witcher 2'nin aksine oyuna resmi olarak dahil edilmemişti. Ağustos 2016 tarihinde piyasaya çıkan ve tüm genişleme paketlerini içerisinde barındıran Game of the Year sürümü ile oyun resmî Türkçe desteğine kavuşmuş, ayrıca yapımcı tarafından Türkiye'de önceden piyasaya sürülmüş olan sürüme de Türkçe desteği verilmiştir. Gelen yorumlar ve görüşler çoğunlukla gönüllü çevirinin daha kaliteli olduğu yönündedir.[2]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]