İçeriğe atla

The Legend of Zelda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Legend Of Zelda
GeliştiriciNintendo
YayımcıNintendo
PlatformNintendo konsolları
TürlerAksiyon
Macera
Bulmaca

The Legend of Zelda, asıl adıyla The Hyrule Fantasy: Legend of Zelda[1] (THE HYRULE FANTASY ゼルダの伝説, The Hyrule Fantasy: Zeruda no Densetsu), Nintendo tarafından geliştirilip yayınlanan, Shigeru Miyamoto ve Takashi Tezuka tarafından tasarlanmış bir video oyunudur. Hyrule adındaki kurgusal ülkede geçen oyun Link adındaki bir karakterin Prenses Zelda'yı oyundaki ana düşman olan Ganon'dan kurtarmak için Triforce adı verilen üçgen şeklindeki nesnenin sekiz parçasını toplamasını konu edinir.[2] Oyun boyunca oyuncu Link adlı karakteri kuşbakışı olarak takip ederek onu zindanlara doğru yönlendirmek, düşmanları yenmek ve yolu üzerindeki bulmacaları çözmek zorundadır.[3][4]

Aynı zamanda Legend of Zelda serisinin ilk oyunu olan bu oyun Japonya'da Famicom sisteminin tanıtım ürünlerinden birisi olarak piyasaya verilmiştir.[5] Yaklaşık bir yıl sonra Kuzey Amerika ve Avrupa'daki NES konsolu için kartuş formatında piyasaya sürülen oyun, üzerinde oyunların kaydedilebileceği bir pil bulunduran ilk oyun olmuştur.[6] FAMICOM için kartuş versiyonu 1994 yılında yayınlanmış ve daha sonra Nintendo GameCube, Game Boy Advance ve Virtual Console platformları için de tekrar piyasaya sürülmüştür.

2011 yılında, Nintendo Super Mario Bros. oyununda olduğu gibi oyunun yirmibeşinci yılını kutlamıştır.[7] Bu kutlama için Nintendo Kulübü oyunun 3DS versiyonuna sahip olanlar için Ocarina of Time sürümünün oyun müziklerini hediye etmiştir ayrıca Super Mario 3D Land oyununda ilk Legend of Zelda oyununu çağrıştıran bir bölüm eklenmiştir.

Link, Overworld'de kılıcıyla Octorok canavarlarıyla savaşıyor.

The Legend of Zelda aksyion, macera, rol yapma ve bulmaca oyunlarının öğelerini içermektedir. Link karakteri Overworld adlı geniş bir dünyada tepeden görünümle kontrol edilmektedir.[3] Link oyuna küçük bir kalkanla başlar ve oyundaki ilk haritada yer alan mağaraya inerek bir kılıç elde eder.[8] Oyun boyunca tüccarlar, periler, şehir halkı ve diğer rehberler şifreli ipuçları vererek Link'e yardımcı olur. Bu kişiler oyunda overworld üzerinde mağaralarda, çalılıklarda, duvar veya şelale ardında gizli olarak bulunabilecek şekilde dağılmıştır.[9]

Dokuz yeraltı zindanının girişini bulana kadar Link çeşitli yaratıklarla savaşmak zorundadır.[10] Her zindan kendine özgü labirent benzeri oda ve kapılardan oluşan ve yeryüzündekilerden farklı bölüm sonu canavarıyla doludur.[4] Zindanlar aynı zamanda Link'in cephanesine ekleyebileceği kullanışlı araçlarla doludur. Örneğin bumerang ile uzaktaki nesneler elde edilerek düşmanlar durdurulabilir ya da flüt sihirli özelliklere sahiptir.[11] Link ilk sekiz zindanın hepsini tamamlayarak Triforce adındaki nesneyi oluşturmalıdır. Bu nesneyi tamamladığında Zelda'yı kurtarmak için dokuzuncu zindana gidebilir.[12] Bu istisna dışında zindanları tamamlama sırası tamamen oyuncuya kalmıştır. Zindanların zorluk seviyesi giderek artmaktadır ve bazı zindanların tamamlanması ancak bir önceki zindanda elde edilen bir nesneye bağlı olabilmektedir. Link oyun boyunca Overworld'te serbestçe dolaşarak herhangi bir zaman diliminde istediği nesneyi bulmaya veya satın almaya çalışabilir. Bu serbestlik oyunu oynamak için bazı ilginç özellikleri de beraberinde getirir. Örneğin Link kılıç almadan oyundaki son bölüm sonu canavarına ulaşabilir.[13]

Oyun tamamlandıktan sonra oyuncu Second Quest (裏ゼルダ, Ura Zeruda, lit. "other/hidden side Zelda") olarak da bilinen daha zor bir göreve devam etme şansı elde eder.[14][15] Bu oyunda zindanların ve nesnelerin yerleri ilkine göre değişiktir.[16] Yeni ve daha zor bir devam oyunu sunmak yalnızca Zelda oyununa özgü olmasa da çok az oyun ikinci oynanış için tamamen farklı zindanlar sunmuştur.[13] İkinci görev oyun her bitirildiğinde yeniden oynanabilir veya ZELDA isimli karakter yaratılarak erişilebilir.[17]

Senaryo ve Karakterler

[değiştir | kaynağı değiştir]
Link navigating a dungeon in pursuit of the Triforce of Wisdom fragments.

The Legend of Zelda'nın senaryosu kullanım kılavuzunda ve başlangıç ekranından sonra gelen giriş ekranında anlatılmaktadır. Hyrule adındaki küçük krallıkta oyunun senaryosu Ganon adındaki Karanlıklar Prensi tarafından idare edilen bir orduyla Triforce of Power adındaki büyük güçler taşıyan bir nesneyi çalar.[2] Ganon'un nesneye ait diğer kısmı olan Triforce of Wisdom parçasının çalınmasından endişe eden Prenses Zelda onu sekiz parçaya ayırarak her birini ayrı bir zindana kapatır. Prenses, Ganon tarafından kaçırılmadan önce yardımcısı Impa'ya, cesur birini bularak krallığı kurtarması emrini verir.[2] Yaşlı kadın ülkeyi dolaşırken Ganon'un adamlarına esir düşer ve Link tarafından kurtarılır.[2] Impa'nın hikâyesini dinleyen Link, Triforce of Wisdom'un parçalarını bulup tamamlayarak Ganon'u yenmeye karar verir.[2]

Oyun boyunca Link sekiz yeraltı labirentini bulup gardiyan canavarları yenerek parçaları bir araya getirir. Triforce of Wisdom tamamlandığında Ganon'un sığınağını bulur. Domuz biçimindeki bu yaratığı gümüş okla öldürür.[12] Link, Ganon'un küllerinden Triforce of Power'ı alır ve Prenses Zelda'ya, kurtardığı iki parçayla beraber dönerek Hyrule'a tekrar barış getirir.[18]

 1. ^ Hata: {{video oyunu kaynağı}} başlık ve geliştirici parametrelerine bilgi girilmedi
 2. ^ a b c d e The Legend of Zelda Instruction Booklet. Nintendo of America, Inc. ss. 3-4. 
 3. ^ a b The Legend of Zelda Instruction Booklet. Nintendo of America, Inc. s. 18. 
 4. ^ a b The Legend of Zelda Instruction Booklet. Nintendo of America, Inc. ss. 32-39. 
 5. ^ "放課後のクラブ活動のように". 社長が訊く. Nintendo Co., Ltd. 19 Kasım 2009. 13 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2010. 1986年2月に、ファミコンのディスクシステムと同時発売された、アクションアドベンチャーゲーム。 / An action-adventure game simultaneously released with the Famicom Disk System in February 1986. 
 6. ^ Jeff Gerstmann (22 Kasım 2006). "The Legend of Zelda Review". GameSpot. CBS Interactive Inc. 3 Mart 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2010. 
 7. ^ "Zelda 25th anniversary will be special — Nintendo". Nintendo Official Magazine. 8 Mart 2010. 2 Kasım 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Mart 2010. 
 8. ^ The Legend of Zelda Instruction Booklet. Nintendo of America, Inc. s. 41. 
 9. ^ The Legend of Zelda Instruction Booklet. Nintendo of America, Inc. s. 28. 
 10. ^ The Legend of Zelda Instruction Booklet. Nintendo of America, Inc. ss. 29-31. 
 11. ^ The Legend of Zelda Instruction Booklet. Nintendo of America, Inc. ss. 21-26. 
 12. ^ a b The Legend of Zelda Instruction Booklet. Nintendo of America, Inc. s. 39. 
 13. ^ a b Andrew Long. "The Legend of Zelda — Retroview". RPGamer. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2006. 
 14. ^ "Zelda Handheld History". Iwata Asks. Nintendo of Europe GmbH. 26 Ocak 2010. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2010. 
 15. ^ "『裏ゼルダ』の裏話". 社長が訊く. Nintendo Co., Ltd. 19 Kasım 2009. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2010. 
 16. ^ ZELDA: The Second Quest Begins (1988), p. 28
 17. ^ No byline. "IGN: The Legend of Zelda Cheats, Codes, Hints & Secrets for NES". 8 Şubat 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ağustos 2009. 
 18. ^ The Legend of Zelda Instruction Booklet. Nintendo of America, Inc. s. 10.