The Legend of Zelda: Link's Awakening

Vikipedi, özgür ansiklopedi
The Legend of Zelda: Link's Awakening
GeliştiriciNintendo
YayımcıNintendo
YönetmenTakashi Tezuka
YapımcıShigeru Miyamoto
Programcılar
  • Takamitsu Kuzuhara
  • Kazuaki Morita
SanatçıYoichi Kotabe
Senaristler
Besteciler
  • Minako Hamano
  • Kozue Ishikawa
SeriThe Legend of Zelda
Platformlar
Çıkış
TürAksiyon-macera
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

The Legend of Zelda: Link's Awakening (Japoncaゼルダの伝説 夢をみる島 Zeruda no Densetsu: Yume o Miru Shima), 1993 yılında Nintendo tarafından geliştirilen aksiyon-macera oyunudur. Oyun, The Legend of Zelda serisinin dördüncü oyunu olup 6 Haziran 1993 tarihinde Japonya'da ve daha sonra diğer ülkelerde de Game Boy için piyasaya sürüldü.

Oyun, The Legend of Zelda: A Link to the Past oyununun portu olarak başladı. Takashi Tezuka yönetiminde ve Yoshiaki Koizumi ile Kensuke Tanabe'nin yarattığı bir hikâye ve senaryo ile özgün bir projeye dönüştü. Hyrule ülkesinde yer almayan birkaç Zelda oyunundan biridir ve Prenses Zelda ya da Triforce yoktur. Bunun yerine, oyunun kahramanı Link, Wind Fish adı verilen balina benzeri bir tanrı tarafından korunan bir yer olan Koholint Adası'nda oyuna başlar. Link'in rolünü üstlenen oyuncu, uyuyan Wind Fish uyandıracak ve adadan kaçmasına izin verecek sekiz müzik aleti ararken canavarlarla savaşır ve bulmacaları çözer.

The Legend of Zelda: Link's Awakening eleştirel ve ticari olarak başarılıydı. Eleştirmenler oyunun derinliğini ve özelliklerinin sayısını överken kontrol şeması ve tek renkli grafikleri eleştirdiler. The Legend of Zelda: Link's Awakening DX adlı yeni bir sürümü, 1998'de Game Boy Color için renkli grafikler, Game Boy Printer ile uyumluluk ve özel bir renk tabanlı zindan ile yayınlandı. Oyunun iki versiyonu dünya çapında altı milyondan fazla sattı ve tüm zamanların en iyi video oyunlarının çoklu oyun yayınlarının listelerinde yer aldı. Oyunun tekrarı Eylül 2019'da Nintendo Switch'te yayınlanacaktır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ゼルダの伝説 夢をみる島" (Japonca). Nintendo Co., Ltd. 29 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2019. 
  2. ^ "Game Boy (original) Games" (PDF). Nintendo of America Inc. 14 Aralık 2010 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2019. 
  3. ^ "Iwata Asks: Zelda Handheld History – Like an Afterschool Club". Nintendo of Europe GmbH. 29 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2019. 
  4. ^ "Zeldaの伝説 – Introduction" (Japonca). Nintendo Co., Ltd. 16 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2019. 
  5. ^ "Guide 64: Game Boy Release Schedule". 9 Ekim 1999 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Eylül 2019. 
  6. ^ "The Legend of Zelda: Link's Awakening DX". Nintendo of Europe GmbH. 29 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2019. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]