İçeriğe atla

Ganon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ganon
SeriThe Legend of Zelda
İlk görünümThe Legend of Zelda (1986)
YaratanShigeru Miyamoto
Seslendiren
Genel bilgiler
CinsiyetiErkek
2015 Calgary Expo'da Ganon kostümü giyen bir adam

Ganon (Japoncaガノン) veya insansı formunda Ganondorf, Nintendo'nun The Legend of Zelda video oyunu serisinin ana düşman karakteridir. Ganon, birçok Zelda oyununda ana karakterin yenmesi gereken son düşmandır.

Ganon, oyunlarda devasa, şeytani bir yaban domuzu benzeri yaratık ile uzun, ağır bir şekilde bir insansı çöl göçebesi ırkı Gerudo olmak üzere iki form arasında değişiyor. Ganon, serinin baş kahramanı olan Link'in baş düşmanıdır ve Gerudo'nun lideridir. Özel amaçları oyundan oyuna değişiyor ama en çok Prenses Zelda'yı esir tutmak ve Hyrule ile dünyayı ele geçirme planları yapmaktadır.[1] Bu amaçla, hamilinin istediği her dileği yerine getiren ve genellikle emellerini gerçekleştirmesi için diğer birkaç kötüyü manipüle eden omnipotent bir eser olan Triforce'u arar.

Çoğu oyunda, Tanrısal gücü, sınırsız mistik gücü ve Usta Kılıcı gibi en güçlü kutsal silahlara karşı savunmasızlığı sağlayan tam Triforce'nin üçte biri olan Triforce of Power'a sahiptir. Karakter eleştirmenler tarafından iyi karşılandı ve oyundaki en popüler ve tanınabilir kötü karakterlerden biri oldu.

  1. ^ The Legend of Zelda: Ocarina of Time (Japonca), Nintendo, Rauru: アタシたち 賢者は 六人そろえば 魔王ガノンドロフを 封印することが できるの。 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]