Bölüm sonu canavarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Guacamelee! oyununda bir boss dövüşü

Boss ya da bölüm sonu canavarı[1], video oyunlarında önemli bir bilgisayar kontrollü düşmandır.[2] Boss savaşları genellikle oyunun belirli bir bölümünün doruğunda, genellikle bir seviye veya aşama sonunda veya belirli bir hedefi korurken görülür. Bölüm sonu canavarı genellikle oyuncunun o noktaya kadar karşılaştığı rakiplerden çok daha güçlüdür ve genellikle yalnız olarak karşı karşıya kalır. Bir miniboss aynı alan veya seviyede ana canavardan daha zayıf veya daha az önemli bir canavardır. Son boss genellikle bir oyunun ana düşmanıdır ve bu karakterin yenilgisi oyuncular için ödüllendiricidir.

Örneğin, bir savaş oyununda tüm normal düşmanlar tabanca kullanırken, bölüm sonu düşmanı bir makineli tüfek kullanır.[3] Bir boss, diğer düşmanlardan ve oyuncu karakterinden oldukça büyüktür.[4] Bu düşmanları, yeterince hazırlıklı olmadan ve doğru dövüş yaklaşımını bilmeden yenmek zordur. Bosslar, zayıf noktalara nasıl saldırılacağı veya belirli saldırılardan kaçınmak gibi, strateji ve özel bilgileri kullanırlar.

Bölüm sonu canavarları birçok video oyunu türünde yaygındır, ancak özellikle hikâye odaklı oyunlarda daha yaygındır. RPG'ler, FPS'ler, platform oyunları ve dövüş oyunları özellikle boss savaşlarıyla ilişkilendirilir. Bulmaca oyunları, kart video oyunları, spor oyunları ve simülasyon oyunlarında ise daha az yaygın olabilirler. Bir boss dövüşüne sahip ilk oyun 1975 yılında dnd idi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Rybicki, Joe (11 Ağustos 2019). "DOOM'un Başlıca 5 Bölüm Sonu Canavarı – #1: Cyberdemon". slayersclub.bethesda.net. Bethesda Softworks LLC. 25 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Eylül 2019. 
  2. ^ Burt, Andy (2008–4). "No More Heroes: The Killer Boss Guide". GamePro. vol. 235. p. 66.
  3. ^ Thompson, Clive (8 Mayıs 2006). "Who's the Boss?". Wired. 8 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2019. 
  4. ^ Schroder, Ben (15 Kasım 2006). "The Top 7... Big Bosses". GamesRadar+. 8 Mart 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Eylül 2019.