Tek Parti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tek Parti
Kısaltma TEK
Genel başkan Tevfik Ahmet Özal
Kurucu Eran Tapan
Kuruluş tarihi 1998
Önceli Alternatif Parti
Merkez Kavaklıdere, Ankara
Üyelik (2022) artış 1.006[1]
İdeoloji Merkez sağ
İnternet sitesi
Türkiye

Tek Parti veya eski adıyla İlkeler ve Değerler Partisi, Alternatif Parti'nin devamı niteliğindedir. 2015 yılında yapılan kongrede Alternatif Parti'nin adı değişerek İlk Parti yapılmıştır. Nisan 2022 yılında ise tekrar ad değişikliğne gidilerek parti ismi Tek Parti olmuştur.

Alternatif Parti, merkezi Ankara'da olmak üzere kurulan kısaltılmış adı “ALPA” amblemi ise, Kırmızı Türkiye zemininde, Karadeniz üzeriden doğan 7 ışınlı, altın rengi güneştir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

[[Dosya:Alternatif-parti-logo.png|küçükresim|200px|Alternatif Parti'nin logosu}} 1999 yılında kurulan bir siyasi partidir. İlk Genel Başkanı Semih Tufan Gülaltay'dır. Türkçülüğü savunmaktadır. Şu ana kadar hiçbir seçime katılmamıştır. Semih Tufan Gülaltay'ın ardından yapılan kurultayda seçilen isim Gencehan Tunay'dır. Partinin yaptığı son kurultayda İlker Bircan genel başkanlığa seçilmiştir ve partinin adını Alternatif Parti olarak değiştirmiştir.

İnsan Hakları Derneği (İHD) eski Başkanı Akın Birdal'a düzenlenen suikasttan hüküm giyen Semih Tufan Gülaltay, 2005'te UBP'nin genel başkanı olmuştu. Fakat Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülaltay'ın genel başkanlıktan ayrılmasını ve üyelikten çıkarılmasını istemişti. UBP'ye bir uyarı yazısı gönderen başsavcılık, Gülaltay'ın "adam öldürmeye teşebbüs, sahtecilik, kamu hizmetlerinden yasaklılık ve DYP üyeliğinin devam etmesi" gerekçeleriyle parti üyeliğinden çıkarılması ve genel başkanlık görevine son verilmesi gerektiğini vurgulamıştı. Gülaltay'ın parti üyeliği ve genel başkanlıktan ayrılmasının ardından, UBP'nin başına Gencehan Tunay geçti. Son kongrede bu kez İlker Bircan, UBP'nin yeni lideri oldu ve partinin ismi Alternatif Parti olarak değişti.

Alternatif Parti 1998 yılında kurulan Ulusal Birlik Partisi'nin devamı niteliğindedir. 2007 yılında yapılan kongrede Ulusal Birlik Partisi genel başkanlığına seçilen İlker Bircan, partinin siyasi çizgisinin yanında adını da değiştirerek Alternatif Parti yapmıştır. 1998 yılında kurulan parti, 2007 yılından bu yana Alternatif Parti olarak faal siyasi hayatına devam etmekteydi.

TBMM XVII. Dönem Samsun Milletvekili Süleyman Yağcıoğlu genel başkanıdır.[2]

YSK'nın 18 Mart 2015 tarihli açıklamasına göre parti yeni adı ve yönetimiyle 7 Haziran Genel Seçimlerine katılabilecekti.[3][4] Ancak seçim için liste teslimini YSK'ya son gün iletecekken "gerçekleşen bir kaza" nedeniyle listesini iletememiş ve seçime katılamamıştır.[kaynak belirtilmeli]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.yargitaycb.gov.tr/icerik/1146
  2. ^ "Genel Başkan". Alternatif Parti. 3 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Kasım 2014. 
  3. ^ [1] 2 Nisan 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Alternatif Parti'nin yeni parti adının İlk Parti olduğuna ilişkin Yüksek Seçim Kurulunun 2015/336 sayılı kararı.
  4. ^ ""İlk Parti" kuruldu!". sozcu.com.tr. 31 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Mart 2015.