Tevfik Ahmet Özal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ahmet Özal sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2015 yılında Ahmet Özal

Tevfik Ahmet Özal (d. 3 Aralık 1955[1], Ankara, Türkiye), Türk iş adamı ve siyasetçi. Özal Grup Yönetim Kurulu Başkanı ile Star TV ve Kanal 6 ile Kanal Market'in kurucusudur.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD North Carolina State Üniversitesi'ni bitirdi, Ekonomi konusunda Master yaptı. Türkiye Cumhuriyeti 8. cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın en büyük oğludur. Ayrıca Turgut Özal Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesidir.

İş yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilahere, New York American Express Bankasında, Uluslararası bankacılık görevinde bulunmuştur. Bankacılık görev ve sorumlulukları, Londra, Frankfurt, Zürih ve İstanbul'da devam etmiştir.

1989'da Star TV'yi Magic Box adıyla Almanya'da kurmuştur. Daha sonra Cem Uzan'ın ortak olmasıyla Magic Box Star 1 adıyla 1990-1992 yılları arasıyla yayın yapmıştır. Daha sonra bu ortaklığın bitmesi üzerine Kanal 6'yı kurmuş ve 4. özel televizyon kanalının sahibi olmuştur. Aynı gün Kanal Market adıyla ilk alışveriş kanalı ve Radyo Tek adıyla bir ulusal radyo kurdu. VİP Air'i kurdu. 1995 yılında ise iş adamı Mehmet Ali Ilıcak ile ortak oldu. 1998'de ise Korkmaz Yiğit'e satıldı. Ancak Kanal 6'yı geri almak üzere yeniden açılmasına karar vermiştir. Günümüzdeki Özal Grup'un Yönetim Kurulu Başkanlığına devam etmektedir. Halen Belarus, Irak ve Türkiye'de inşaat projeleri sürdürmektedir.

Siyasi yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1999'da Genel Seçiminde Malatya'dan 21. Dönem Bağımsız Milletvekili seçilmiştir. Ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi olarak görev yapmıştır. Anavatan Partisi'nin 2009 mahalli seçimlerde İstanbul Büyükşehir belediye başkan adayı olmuştur.[2] Demokrat Parti Genel Başkanvekili olarak da görev yapmıştır. 19 Aralık 2014 yılında Ana Parti'yi kurucusu olduğu Genel Başkan'ı seçilmiştir.

2015 genel seçimlerinde Saadet Partisi Mardin milletvekili adayı olmuş fakat seçilememiştir.

Bünyesindeki medya kuruluşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Gazete[değiştir | kaynağı değiştir]

Televizyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Elvan Özal ile evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]