Tartışma:Türkler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eski kaliteli madde adayları Türkler bir kaliteli madde adayıydı ama kaliteli madde kıstaslarını karşılayamadı. Aşağıda maddenin iyileştirilmesi için öneriler bulunmaktadır. Bu sorunlar halledildikten sonra madde tekrar aday gösterilebilir. Kullanıcılar ayrıca bir hata olduğuna inanıyorlarsa bir inceleme isteyebilirler.
8 Kasım 2013 Kaliteli madde adayı Başarısız
Vikiproje 10K (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki 10K maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje 10K kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (B-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 En  Bu madde En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Siyaset (B-sınıf, Çok-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 B  Bu madde B-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Çok  Bu madde Çok-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Bilgi kutusu

Maddenin bilgi kutusunda 60 tane resim var yok mu artıran? :) Bilgi kutusundaki resimleri değiştirmek için epey bir mücadele dönüyor, biri resim ekliyor, öbürü geri alıyor, Türklüğü tartışmalı kişilerin resimleri ekleniyor, yok kronolojik sırayla resim mi koyalım, kimleri koyalım napalım diye epey bir değişiklik oluyor. Artık bu bir karara bağlanmalı ve habire birileri resimlerle oynamamalı diye düşünüyorum. Oraya resmi konacak kişileri belirleyip değiştirildiğinde geri alıp tartışma sayfasına yönlendirebiliriz veya şu anki gidişat devam eder solcu solcu birini ekler sağcı sağcı birini, Aziz Sancar'dan sonra Kül Tigin, sonra Seyit Onbaşı, sonra Tayyip Erdoğan gelir okuyucu ne oluyor ya ne alaka der. Umarım Tuğçe Kazaz, Petek Dinçöz resimleri de konup iyice yorulmaz madde. :) --Kudyaz 22:17, 19 Şubat 2016 (UTC)

Diğer bir öneri olarak bilgi kutusundan resimleri tümden çıkarabiliriz. Maddenin anlaşılmasını zorlaştıracak bir şey de olmayacaktır bu. --Kudyaz 22:26, 19 Şubat 2016 (UTC)
  • Açıkçası ben müdahil olmaktan bıktım çoğu arkadaş gibi. Burada seçici olup sınırlı sayıda resim koymak lazımken insanlar akıllarına gelen kişiyi ekliyorlar. Zaten madde içeriğinden çok resim konusunda değişiklik olmakta. Türkiye'de yaşayan bir Türk olarak Türklere ait resimlerin bu kadar olması anlamlı gelmiyor. Özbekler, İranlılar, Almanlar,İskoçlar, İsveçliler vb halk maddelerinde resim, bilgi ve dikkat çekme amaçlı anlamlı olabilir ama bizde olay abartılmış durumda. Türk halkları sayfasında da benzer durum söz konu. Ne olacak bilemiyorum artık.--Muratero 23:15, 19 Şubat 2016 (UTC)
Ben belirli kişilerden oluşacak bir kolaj ile bu sorunun kısmen düzeleceğini düşünüyorum. 20 yada 24 isim üzerinde uzlaşı ve etnik kökeni konusunda ihtilaf olmayacak Türklerin yer aldığı bir kolaj. İngilizce Vikipedide topluluk bir karar aldı ve bütün etnisite maddelerinden bu resimler ve kolajlar kaldırıldı. Bu tür bir karar alınırsa da uygun olabilir ve desteklerim. Aksi durumda bu tür resim değişiklerinin önüne geçilemez. Maurice Flesier msj 23:51, 19 Şubat 2016 (UTC)

bir zamanlar epeyce üzerinde konuşularak kolaj değilse de bir isim listesine ulaşılmıştı. öyle kalması beklenilmese de şu hâli bir felaket. ingilizce vikipedi'nin yöntemiyle tümüyle kaldırma yoluna gidebiliriz. bu arada iki tane kadın kalmış arada, gözden kaçmış olmalı, ha gayret onları da temizleyelim bi zahmet.. --kibele 23:58, 19 Şubat 2016 (UTC)

Maddede hangi resim kalması gerektiğine dair bir otorite oluşturmaktansa, hiçbir resim konmaması daha akıllıca geliyor. Bilgi kutusuna resim katmanın maddeye bir şey kattığını gerçekten düşünmüyorum. Okuyucu aa Genç Osman Türk müymüş diyip şaşırmayacak, Mustafa Kemal'in Türk olduğunu bizden öğrenmeyecek. :) Bu sadece Türkler maddesinde olmayabilir, bilgi kutusundan resim parametrelerini silerek diğer sayfalarda da aynı değişikliği uygulayabiliriz. --Kudyaz 00:04, 20 Şubat 2016 (UTC)

Bence ünlü Türkiye Türklerinin bulunması madde açısından yararlı. İnsanlar ilk girdiğinde bu kişileri görmesi iyi bir şey. Fatih Sultan Mehmed, Takiyüddin gibi kırk civarında önemli Türkiye Türkünün resimlerinin bulunmasında bir sakınca yok. Mucera (mesaj) 12:52, 6 Mart 2016 (UTC)

Madde içerisinde tarih kısmında değinilebilecek şeyler bunlar. Her gün listeye birileri ekleniyor, çıkarılıyor ve kontrol etmesi zor. Tartışmalar yaşanıyor bu konuda, geri almalar yapılıyor. Ayrıca resimler maddenin anlatımına bir şey katmadığı gibi maddeyi ağırlaştırıp sorunlu bilgisayarlarda açılmasını yavaşlatıyor. Bunu özellikle Türkler maddesi için söylüyorum ama istendiği takdirde diğer etnik grup bilgi şablonlarına da uyarlanabilir, hatta resim segmenti bilgi kutusundan çıkartılabilir. --Kudyaz 12:57, 6 Mart 2016 (UTC)

genel olarak konuşulsa daha iyi olacak. --kibele 13:01, 6 Mart 2016 (UTC)

Türkçe Vikipedi'de Türkler sayfasında önemli bazı Türkler bulunmalıdır. Türklük'le alakası olmayan kişiler eklendiğinde bunlar silinir. 60 kişi meselesine gelince Türk tarihi çok eski ve çok önemli insana sahiptir. 100 kişi, 200 kişi konacak değil herhalde. Türk tarihinin eskiliğinden dolayı 50-60 kişi yeterlidir. Dediğim Türk olmayan veya vandalizm amaçlı kişiler eklendiğinde bunlar silinir. O bölüm kesinlikle bulunmalıdır. --Mezbasever (mesaj) 21:23, 8 Mart 2016 (UTC)

@Mezbasever bilgi kutusuna resimleri tekrar eklemek niyetiyle katakulleye getirip sayfadaki değişiklikleri geri almamanızı rica edeceğim. Hepsi gerekçelendirilmiş değişiklikler. Türkler maddesinde Türkçe kısmı çok uzun, ki başlıkların özet şeklinde olması gerek. Ve Türkçe başlığında Azercenin Kazakçanın işi ne? Türkiye Türklerini anlatan madde burası, o Türk halkları sayfasında anlatılabilir. Lütfen tartışmalı değişiklikler yapmaktan kaçınınız. Bilgi kutusuna fotoğraf meselesini ise, tartışma sonlanana kadar tekrar eklemenizde bir sakınca yok elbette, lakin koyduğunuz fotoğraflardaki kişilerin konulma gerekçelerini kısaca buraya yazarsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. İyi çalışmalar. --Kudyaz 23:30, 8 Mart 2016 (UTC)
Ek olarak maddeden kaynak belirt şablonlarını silmiyoruz. Oralara kaynak ekliyoruz. Geri aldığınız değişiklikleri ayrıntılı incelersek şu hatalar var. Maddede birçok yerde Türkçe'ye iç bağlantı verilmiş. Biçem açısından bunları azaltmışım ama siz geri eklemişsiniz. Kaynak belirt şablonu kaldrımışsınız. Alt başlıkları azaltarak konuyu başlıklara özetlemişim siz tekrar alt başlıklara bölmüşsünüz. Türkçe'nin resmi durumu belirtilmiş ve maddede tekrarlanıyor diye silmişim tekrar eklemişsiniz. Bunlar zarar verici değişiklikler. Lütfen biraz daha dikkatli olun. Tekrardan iyi çalışmalar. --Kudyaz 23:39, 8 Mart 2016 (UTC)

Tarihçe

Saygıdeğer devriyelerimizin şu kısımları biran önce diğer maddelerdeki "tarafsızlık" ilkesini uyguladikları gibi bu maddede geçen: "Süvari tekniğini bulan, yani modern anlamda at binen ilk kavim Türklerdir." ve "Bilinen ilk Türk topluluğu İskitler dir." gibi gerek birçok Türk tarihçi gerekse dünya tarihçileri tarafından kabul görmeyen sözde kaynaklı bilgileri çıkarınız...Kullanıcı:Ahmet Turhan, Kullanıcı:Turgut46, Kullanıcı:İnternion, Kullanıcı:Vitruvian, Kullanıcı:Muratero, "Zazalar" maddesinde 1'i görsel olmak üzere 30 kaynaği sorgusuz-sualsiz kaldıran Kullanıcı:Waxt'ın şikayet edilmesine rağmen kimse tarafından dikkate alınmamıştı lütfen! ona da bir göz atın, şikayetler kısmında var.--Aamir Khan Lepzerrin 16:21, 29 Mart 2016 (UTC)

Türklerin toplam nüfusu yanlış belirtilmiş.

30 milyon nüfusluk, yüzde 80'i özbek türkü olan özbekistan'da sadece 200 bin türk yazılmış Türkler sayfasında. Ayrıca kazakistan, türkmenistan, kırgızistan, azerbaycan gibi türk devletlerinde yaşayan türk nüfus hiçe sayılmış. Dolayısıyla bu görmezden gelme yüzünden, Türkler başlıklı vikipedi sayfasında türklerin toplam nüfusu 75-80 milyon olarak gösterilmektedir. Bu yanlıştır. Asya'da yaşayan bu türk devletlerinin nüfuslarıda, Türkler sayfasına eklenmelidir.Bu imzasız yazı Mehmetcan055 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. Pragdonmesaj 18:43, 7 Ağustos 2016 (UTC)

Cevap Cevap Kaynakları belirterek gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. İyi vikiler. --Pragdonmesaj 08:36, 8 Ağustos 2016 (UTC)
Cevap Cevap @Pragdon, @Mehmetcan055 madde Anadolu Türkleriyle ilgili. O kabarık rakamların kaynaklarla eklenebileceği adres: şurası. İyi çalışmalar. --Kudyaz 10:39, 8 Ağustos 2016 (UTC)

Yakutistandaki, ve diğer Türklerden bahsedilmemiş. Türkler bir millettir ve asla parçalanamaz. Asya'daki ve bu sayfada dayılmayan Türkleri boşa saymak aptallıktır. Ahmet Bahiddin Gültekin (mesaj) 18:43, 19 Nisan 2017 (UTC)

Arkadaşlar öncelikle türk derken sayfada belirtiği gibi türkiye türkleri ve osmanlı türklerinden yani toprak kaybettikten sonraki orada kalan türklerin sayısını söylemektedir. Özbek,Yakut,kazak vb. halklarda türktür. Ama bunların osmanlı türkleri ile bir alakası yoktur. Biraz önce saydığım halklar türk halkları dediğimizde karşımıza çıkacaktır. The Curcial (mesaj) 05.49, 8 Haziran 2021 (UTC)

Madde adı

Bu maddenin adı Türkiye Türkleri olarak değiştirilmeli. Türkler bu madde için doğru bir kullanım değil. Başkal (mesaj) 14:51, 6 Eylül 2016 (UTC)

Maddenin içerisinde "Türkiye Türkleri" olarakta adlandırıldığı zaten yazılmaktadır. Türk halkları maddemizde mevcut.Bence şu haliyle kullanılabilir --Muratero 15:05, 6 Eylül 2016 (UTC)

Türk adının asıl anlamı Türk ulusudur. Yani bütün Türk halklarını kapsar. Bu sözcük tüm Türklerin yanı sıra sadece Türkiye Türkleri için de kullanılabiliyor. Ama Türkler diye aratıldığında Türkiye Türkleri yerine, tüm Türk halklarını kapsayan maddeye ulaşılmalı. Bunun için değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Başkal (mesaj) 15:19, 6 Eylül 2016 (UTC)

oğuz boyu?

Oğuz boyu diye bir boy mu var? 24 tane Oğuz boyu var ama Oğuz boyu diye bir boy yok diye biliyorum. Yanlışım varsa doğrusunu söyleyin. Ahmet Bahiddin Gültekin (mesaj) 19:09, 19 Nisan 2017 (UTC)

Ata ilk kez binme ve İskitler

Verilen bu iddisız iki yanlışın değiştirilmesi gerekmektedir. Bu imzasız yazı Aamir Khan Lepzerrin (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Türklerin yapısı bölümü

Bu bölümde bir tane bile kaynak yok. Ayrıca Türklerin genetiğinin açıklandığı "Kökenler" bölümü varken bulunmasının gereksiz olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir karşıt görüş gelmezse ya da kaynaklandırılmazsa 1 ay içinde kaldıracağım. Cem 53 mesaj 07.51, 28 Aralık 2018 (UTC)

Kökenler bölümü

Bu bölümün adının "Türklerin genetiği" olması gerektiğini düşünüyorum. Ana madde adı Türklerin genetik tarihi zaten. Karşıt görüş gelmezse 1 hafta içinde bölümün adını değiştireceğim. Cem 53 mesaj 07.54, 28 Aralık 2018 (UTC)

türklerin genetiği dediğiniz durumda türkler kim sorusu ortaya çıkacaktır ve bu soruya cevaben türkler ve türk kimliği nedir? gibi sayfalar açılması gerekebilir bu yüzden gereksiz bir önerme olduğunu düşünüyorum ve katılmıyorum - reisitr07 mesaj 01.18, 24 Ocak 2020 (UTC)