Tartışma:Türkler/Arşiv 5

Vikipedi, özgür ansiklopedi

amma içinde sadece Türkiye türkleri haqqında melumatlar var sağdakı şekilde ise türk dünyasının dahileri dura dura elif şafak kivanç ve s. şekilleri var. elave olaraqda girişde Türk, Anadolu Türkleri ve ya Türkiye Türkleri gözəl qeyd etmisiniz. ona görə də səhifənin adının Türkiye Türkleri deyə dayişmiyənizi təklif edirəm. əksi təqdirdə bütün türk xalqlarını heçə saymış olursuz. yardım üçün digər dillərdə olan türk səhifəsinə daxil olun. məsələn Azərbaycan dilində olana.

Maddeyi geliştiren(ler)in eline sağlık; ama madde çok fena halde karışmış. Bu sayfa sadece Anadolu ve o civarda yaşayan Türkiye Türklerini anlatır. Bilgi kutusundaki nüfus bölümü çok hatalı, bu sayılar Türk halkları maddesinde olmalı, tarihçe bölümü de öyle. --seksen 15:15, 29 Eylül 2011 (UTC)

Resimlerde Elif şafak var Ama Fatih Sultan Mehmet,Alparslan,Yunus Emre,Mevlana,Pir Sultan Abdal,Aşık Veysel,Naim Süleymanoğlu,Nasreddin Hoca,Hacivat ve Karagöz,Ahi Evran gibi çok daha değerli şahsiyetler yok neden ? düzenlenmesi gerekiyor bence Saygılarımla.

Dünyada değer ve isim olarak kendilerini ispatlamış iki Türk sporucusunun resim profilinde kesinlikle olması gerekmektedir.Şebnem Ferah,Nuri şahin,Elif Şafak bence orayı bu iki isim kadar haketmiyor.Birde Aşık Veysel bulunabilir şebnem ferah yerine Müzik alanında kim daha üstündür tartışmaya bile gerek yok Türk müziğine kattığı değer Ozan Aşık veysel'in ortadadır.

Naim Süleymanoğlu bütün otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisidir. Lakabı, yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü'dür.

Hamza Yerlikaya [FILA] tarafından "Asrın Güreşcisi" unvanı verilmiş Türk Grekoromen güreşçi.

  • Bazı söylediklerine katılıyorum iki sporcu yer alması lazım listede ama resimleri yok. Katılmadıklarım ise Elif Şafak'ın listede olması, kesinlikler olması gerekior çünkü yurtdışında bizi temsil eden çok önemli bir yazar ve kitapları yurtdışında da çok seviliyor. Ayrıca oraya kim koyduysa Can Bonomo'yu koymuş çok büyük bir hata yapmış çünkü Can Bonomo Yahudi neyse ki düzelttim. Ondan başka futbolcularla doldurulmuş resimler, oysaki bir futbolcu yeterdi. Bundan başka Sertap Erener, Afet İnan, Namık Kemal, Fatih Sultan Mehmet, Aşık Veysel, Nasreddin Hoca, Yunus Emre gibi isimler de eklenmeli.--Batuhan 14:25, 1 Ekim 2012 (UTC)

Türkler sayfasında Aşık Veysel , Hacı Bektaşı Veli , Ahi Evran , Yunus Emre , Köroğlu ,Dadaloğlu , Karacaoğlan ,Şeyh Edebali tarihi şahsiyetlerinin olması gereklidir.


Türk tarihi ve Türklerin anadoluya gelişleri yurt edinmesi hakkında önemli bir kaynak Türklerin anadoluyu fethi


Dünyanın gözünde Türkler geçmişten günümüze Yabancı şahsiyetlerin bakış açıları anlatımları yorumları Dünyanın Gözünde Türkler

Amerika Özgürlük heykelini Türkler yaptırmış

Moğolistanda saklı kalmış Atlas dergisi aratırmasıyla ortaya çıkan bir gerçek Dukha halkı Kayıp Türkler

Ermenilerin Türklere yaptığı mezalime karşı 1999 yılında açılan anıt Ermenilerin mezalimine Uğrayan Türkler Anıtı Iğdır

Avrupa ülkelerinde Yükselen Irkçılık Avrupa Ülkelerinde Türklere yönelik ırkçı saldırılar

Türkiye'de yaşayan Türk halkları[kaynağı değiştir]

Bu imzasız yazı 78.160.222.203 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Türkiye Türk nüfusu[kaynağı değiştir]

Türkiye'de yaşadığı belirtilen Türk nüfusu 2006 yılında yapılan Konda araştırmasına dayanmaktadır.Bu araştırma yapıldığında Türkiye nüfusu 70 milyondu Çıkan sonuçta Türkler % 78.5, Nüfus 55.450.000.

Tüik 2012 nüfus sayımına göre 74.724.000 kişi olarak belirlenmiştir.

Araştırma Güncel değil eski bir araştırma olmakta ve geçen zamanda katılan nüfus oranlaması ve artırılması gerekmektedir.

Konda araştırmasına göre Türk nüfusu % 78,5 civarı ,Türk halkları(dahil edilmemiştir) nüfusu % 2.8 ,Türk köken % 81.33,Türkçe Anadil oranı ise % 85.54 belirlenmişti.

Bugüne oranlanmış olsa konda araştırması 58.266.000 (Türk nüfusu % 78,5) civarı nüfus çıkmaktadır.Türk köken Türkler+Türk halkları % 81.33 sayı 60.753.000

2011 yılı içerisinde Konsensüs tarafından yapılan araştırma sonucu belirlenen Türk nüfusu 57.000.000 küsür çıkmıştır.

Amerikan Cia araştırmasına göre bakıldığında Türkiye nüfusu 78.000.000 Türk nüfus oranı ise % 70-76 sayı olarak ise 54.500.000-59.200.000 milyon arasında tahmin edilmiştir.

İngilizce ve Rusça vikipedi sayfasında Türkiye Türk nüfus verisi : 55.500.000 - 59.000.000

Bu sayı 110 milyon nereden çıktı arkadaşlar? Sizlerce doğru mu? Ben inanmıyorum. Genel olarak Türkiye türkleri 55 milyon'dur. Daha 55 milyon türk nereden buldunuz ben anlayamadım! Fatih Su (mesaj) 15:28, 1 Kasım 2012 (UTC)


Almanca " " " " " " " " " "  : 58.000.000


Fransızca " "" " " " " " " " "  : 59.000.000


Lehçe(polca) " " " " " " " " " " "  : 60.000.000 - 65.400.000


Türkiye Türk nüfusu bu araştırmalar gereğince sayfada yeniden düzenlenmeli kesinlik çıkmıyorsa ortalama değerler Diğer vikipedilerdeki gibi yazılmalıdır.55 milyon ile 65 milyon arası bir nüfus olduğu açıklanmış Bu nüfusu ingilizce sayfada 55-59 belirtilmiş,Fransızca sayfada 59 milyon,Almanca 58 milyon.


Teklifim sayfada 58.000.000 - 60.000.000 arası olarak düzenlenmesidir.SaygılarımlaBu imzasız yazı 78.160.96.23 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Ameliyat lazım[kaynağı değiştir]

  • Tarihçe

Tarihçe bölümünün büyük bir çoğunluğu bu Türkler ile değil Türk halkları (Turkic peoples)nın tarihiyle ilgilidir. Bu maddede tarihçe bölümü Anadolu'ya geliş ile başlamalıdır. Ameliyat lazım. Takabeg ileti 05:01, 22 Haziran 2012 (UTC)

Bu ameliyat pek kolay olmaz bence. Anadoluya geliş ile başlamalı diyorsun ama bu Anadoluya gelenlerin kimler olduğuna değineceksin ve dolayısıyla yine Osta Asya'ya döneceğiz. Bence yazıdaki sorun ideolojik bir bakış açısıyla yazılmış olması. Bunlar temizlenirse yada temizlenebilirse iyi olurdu. Ortada epey bir emek var. Sargon (mesaj) 08:55, 27 Haziran 2012 (UTC)

Türklerin Anadolu'da ezelden beri varolduğu, resmi tarih verilerinin koca bir yalan olduğu, son dönem araştırmacılarından Servet Somuncuoğlu tarafından bir çok çalışmasında ispatlanmıştır. Bu yazılar okunmalı, karşılaştırmalı kaya resimleri incelenmelidir. Gerçek veriler bu kadar açık ve ortada iken, 1071 yalanına inanmak bilimi inkar etmektir. O yüzden "Tarih yeniden yazılmalı" deniyor. Yabancı tarihçiler bu gerçeğin çoktan farkına varmış ama Anadolu'da yaşayan Türkler hala köklerini uzaklarda aramakla meşguller. Konu bu çerçeveden incelendiğinde zaten Türklerin Anadolu'daki varlığı, kurulan devletlerde halk kültürünün değişimi yeniden değerlendirilmelidir. Dolunaydayol 16:01, 19 Ağustos 2013 (UTC)

  • Güvenilir kaynak ?

Yrd. Doç. Dr. Rıfat Kütük Ders Notları güvenilir kaynaklardan mı acaba ? Takabeg ileti 05:21, 22 Haziran 2012 (UTC)

  • Türk Diasporası

Türk Diasporası alt başlığında bu Türkler değil Türk vatandaşları ile ilgili rakamlar yer almaktadır. Bu maddeden kaldırılmalı. Bu Türkler, Türk halkları, Türk vatandaşları ile ilgili ne varsa buraya sıkıştırılmış görünüyor. O yüzden şimdilik {{yanlış}} şablonu eklendi, en kötü ihtimal bu maddede {{ÖAY}} söz konusu olabilir. Takabeg ileti 05:23, 22 Haziran 2012 (UTC)

Türk tarihinin başlangıcı bölümü[kaynağı değiştir]

Bu bölümdeki kaynakları inceledim biraz. Kısaca açıklayayım.

  • Birinci cümle şöyle: Dünya üzerinde yaşayan insan topluluklarının milletleşme süreci onların avcı-toplayıcılıktan çiftçi-çobancılığa geçilmesi ile başlar. Kaynak olarak verilen kitap ise Tüfek, Mikrop ve Çelik. Kitabı okumadım ama epey ayrıntılı bir madde var. Orda avcılıktan çobanlığa geçisi milletleşme olarak değil medenileşme olarak tanımladığı görülüyor. Yazar kullandığı kaynağa sadık kalmamış gibi görülüyor. Bilindiği gibi "milletleşme" konusundaki kabul edilen yaygın görüş 19. yüzyılda başladığı şeklindedir.
  • Aynı paragrafın son cümlesinde "Ata ilk binen kavim Türklerdir." denilmiş. Verdiği kaynak [1] ise aynen şöyle demiş: "İsmen tanıdığımız at yetiştiren kavimlerden ilki İrani İskitlerdir." İskitlerin Türkler olup olmadığı İrani İskitler/Türki İskitler tartışması ayrı bir konu. Yazar bu ayrımları bellirtmek yerine sanki ideolojik bir tercihle kaynaklarını farklı konuşturmuş gibi. Sargon (mesaj) 08:34, 27 Haziran 2012 (UTC)

mezhep[kaynağı değiştir]

burada dini mezhepsel veriler tamamen yanlıştır.Anadoluya aleviliğü getiren Türkmen boylarıdır. Hacı bektaşı veli - Pir sultan abdal - horasan erenleri - aşık veysel gibi tasavvufi ve aşıklık ozanlık kültürüyle anadolu aleviliğini Orta asyadan göçeden Türkmen boylarıyla oluştuğu açıktır.

Türkler ile Oğuz Türkleri Karışıklığı[kaynağı değiştir]

Şimdi şöyle bir tezat durum var. Konuyu açan arkadaş Türkler ile Oğuz Türklerini ayırt edememiş. Türkler dediğiniz zaman Kırgızlar, Azeriler, Hakasyalılar, Yakutsklar, Tatarlar vs. bütün bir Türk coğrafyasını kapsayan geniş yelpazeyi teşkil eder. Ama konu "Türkler" diye açılmış, salt olarak Anadolu Türkleri'ne yer verilmiş. Bu büyük bir çelişki ve hatadır. Ya başlık "Anadolu Türkleri" olarak değiştirilecek ya da "Türkler" başlığının içeriği komple değiştirilecek. Öteki türlü bu tezatın önüne geçilemez. Saygılarımla...

Savaş Aşık 15:09, 5 Aralık 2012 (UTC)


Türkler ile Türk halklarını ayırt etmek gerekmektedir.

Türkler dediğimizde:

1- Anadolu Türkleri : Anadolu Türkleri, Kıbrıs Türkleri ,Kerkük-Musul Türkleri,Halep-Lazkiye Suriye Türkleri,Ahıska Türkleri,Terekemeler,Türkmenler

2- Balkan Türkleri : ( Bulgaristan Türkleri,Batı Trakya Türkleri, Ege adaları Türkleri,Makedonya Türkleri,Romanya Türkleri,Kosova Türkleri,Yugoslavya Türkleridir)

3- Türk Diasporası : Almanya Türkleri,Fransa Türkleri,Amerika Türkleri,Hollanda Türkleri,Avusturya Türkleri,Britanya Türkleri,Avustralya Türkleri,Belçika Türkleri vb...

Bu Türk toplumları Aynı dil Aynı köken aynı kültürleri paylaşan Tarih boyunca kader birliği eden kaynaşan Oğuz Türklerinin Anadoluya yayılışı ve zamanla Yurt eyledikleri yerleri belirtir buna da Türkler denir.

Türk Halkları : Azerbaycan Türkleri,Türkmenistan Türkmenleri,Özbekler,Kazaklar,Uygurlar,Altaylar,Yakutlar gibi Guruplar oluşturur.

Türk Sayısı Hakkında[kaynağı değiştir]

Azeriler özbekler ve birçok ülke türkmen veya azeri türkü olmasına ragmen türk sayılır ırkın degişimleri göz önünde bulundurmamalı türkler genel olarak hesaplanmalıdır. Türk azeri veya türkmen olarak ayrılsada türktür. vede degitirilmesi 80 milyondan fazla --176.43.238.110 19:21, 22 Aralık 2012 (UTC)b.akka


Türk Ulusunun Nüfusu

Türkiye Türkleri : 58.000.000-64.000.0000

Almanya Türkleri : 3,000,000-4,000,000

Irak Türkleri : 2,500,000-3,500,000

Suriye Türkleri : 1,500,000-2,500,000

Kıbrıs Türkleri : 750,000-1,000,000

Bulgaristan Türkleri : 750,000-1,000,000

Ahıska Türkleri : 500,000-650,000

Fransa Türkleri : 500,000-600,000

Amerika Türkleri : 500,000

Hollanda Türkleri : 400,000-500,000

Britanya Türkleri : 400,000

Avusturtya Türkleri : 300,000-350,000

Belkçika : 250,000

Makedonya Türkleri : 200,000

Yunanistan Türkleri : 200,000

Bunlar dışında Romanya-Kosova-İsveç-Danimarka-Avustralya-Rusya-Azerbaycan-Türkmenistan-Kanada-Suudi arabistan-Birleiş arap emirlikleri,özbekistan-Kazakistan-cezayir Ve daha çok ülkede yerleşik veya Göçle yerleşen Milyonlarca Türk bulunmaktadır.

Dünya Genelide Yaşayan Türk nüfusu : 75.000.000 - 85.000.000 arasında Ortalama 80,000,000 civarında kişiden oluşan Büyük bir milletir.

Yaşadıkları ülkelere bölgelere göre Doğum oranları farklılık gösterir Avrupada % 0,5-1 arası, Türkiyede % 1-1.5 arası,Suriye-Irak gibi ülkelerde % 2-2.5 arasında Artış göstermektedir.

Ortalama Yıllık Nüfus artışını % 1.25 baz alınırsa 80,000,000x1.25 : ortalama yıllık 1,000,000 kişi Türk nüfusu artmaktadır.


Suriye de yaşanan olaylar ve sonrasında ortaya çıkan etnik çeşitlilik Ve Suriye Türkleri nüfusu İşte Suriye Türk nüfusu ayrıntılı

Oğuz Kağan Destanı'na Göre Oğuz Boyları Türkler[kaynağı değiştir]

24 Oğuz boyunu önce iki kolda (Bozoklar ve Üçoklar) daha sonra Oğuz Han'ın 6 oğluna ve son olarak da onların 4 oğluna ayırmaktadır. Listelerin kaynakları, Kaşgarlı Mahmud ve 14. yüzyılda yaşayan Reşideddin'e dayanmaktadır. Reşidüddin 24, Kaşgarlı Mahmut ise 22 boy saymaktadır.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğuzlar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bozoklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Üçoklar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"Gün Han"
Kayı
Bayat
Alkaevli
Karaevli
 
"Ay Han"
Yazır
Döğer
Dodurga
Yaparlı
 
"Yıldız Han"
Avşar
Kızık
Beğdili
Karkın
 
 
 
"Gök Han"
Bayındır
Beçenek
Çavuldur
Çepni
 
"Dağ Han"
Salur
Eymür
Alayuntlu
Yüreğir
 
"Deniz Han"
İğdir
Büğdüz
Yıva
Kınık
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ongunu Şahin
 
Ongunu Kartal
 
Ongunu Tavşancıl
 
 
 
Ongunu Sungur
 
Ongunu Uçkuş
 
Ongunu Çakır
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sayfa aşırı derecede karmaşık durumda. Ne anlatıldığı belirsiz. Başta sayfa başlığı ile konu tutarsız... Başlık Türkler iken konu yüksek oranda Oğuz Türkleri'ni ele almakta. Araya diğer boylardan da bişeyler sıkıştırılmış durumda. Bunun sebebini Türk kelimesinin neyi ifade ettiği konusundaki değişik düşüncelere bağlıyorum.. İlk olarak Türk kelimesi çıkış noktası Orta Asya olan, ortak bir tarihe, mitolojiye, kültüre sahip olup zamanla boylara v.b bölünerek etrafa yayılan ve devletler kuran tek bir millet için kullanıyorken nasıl oluyorda Türkler denilince sadece bir bölgedeki Türk topluluğu(Anadolu Türkleri v.b) ve aynı bölgeden başka yerlere gidenler anlaşılıyor bunu çözmek lazım.... 2. olarak Türk halkları meselesi.. Bazıları sanırım bunları; adları sürekli Kazak, Kırgız, Özbek v.b geçtiği için sadece dil yakınlığı bulunan farklı birer millet olarak algılıyor. Bahsedilen halklar Türk'tür.Aynı milletteniz(ırktanız). Başta bu tanım meselesi olmak üzere sayfadaki tutarsızlıkların çözülmesi gerekmektedir.. Bu haliyle bilgi vermekten çok bilgi kirliliğine sebep olmaktadır.!Fearofdeath (mesaj) 18:58, 19 Nisan 2013 (UTC)

Etnik grup bilgi kutusunda neden sadece Türkiye Türkleri var?[kaynağı değiştir]

hepsine baktım hepsi ya Osmanlı ya da Türkiye'den bence değiştirilmelidir Osman Batur gibi önemli Türkler eklenmelidir

Türkler sayfası resmi[kaynağı değiştir]

Niçin Tarkan, Kıvanç Tatlıtuğ, Sertap Erener vb. sayfanın sağında yer alıyor? Ben maalesef bir anlam çıkaramadım? Wakeup12 (mesaj) 00:19, 17 Ağustos 2013 (UTC)

Yanlış Bilgi[kaynağı değiştir]

"Türkler (Oğuzlar), bugünkü Türkiye ile değil Osmanlı İmparatorluğu ile bağlantılı oldukları için Osmanlı Türkleri olarak da tabir edilirler" bilgisi tamamen yanlıştır. Oğuz Türkleri: Azerbaycan Türkleri, Gagavuz Türkleri, Irak Türkmenleri, İran'daki Türkler, Suriye'deki Türkmenler, Balkan Türkleri ve Türkmenistan'daki Türkler Oğuz Boyun'dandır. Bu bilgi derhal düzeltilmelidir.

Düzeltilmesi lazım[kaynağı değiştir]

Maddenin baştan aşağıya bir bilen tarafından yeniden yapılması gerekmektedir. Bilgiler arasında hatalar bulunmaktadır.

Osmanlı Devleti Türkleri[kaynağı değiştir]

Türkleri sadece Osmanlı Devleti'nden ibaret almak çok saçma. Sayılan Türkler sadece Osmanlı Devleti'nin coğrafyasından. Ama Türk dediğinizde akla Azer Türkleri, Kırgız Türkleri, Kazak Türkleri, Uygur Türkleri vb "bir çok Türk devletindeki Türklerin tamamı, yani Türk soylu bir insan" geliyor. Bunları Azer Türkü, Kırgız Türkü vs. diye ayırmak ayırmak çok saçma. İngiliz dendiğinde akla İngilterede yaşayan değilde, diğer devletlerin içinde bulunan İngilizler de geliyorsa Türkleri de şu Türkü bu Türkü diye ayırmak art niyetten ve okuyucuları yanıltmaktan öteye varmaz.

Türkler[kaynağı değiştir]

Türkler denince akla gelen Türkiye Türkleri değil Tüm Türkler'dir. Türkler denince ayrım olarak Almanya'da yaşayanlar vs. gibi değil, Kıpçak,Oğuz,Uygur vs. diye ayrılmalırdır konu başlığı değiştirilmeli veya konu tam olarak değiştirilmelidir. --FreeHuman 19:02, 13 Ekim 2013 (UTC)FreeHuman

Bilgi kutusu[kaynağı değiştir]

Ukrayna var, KKTC yok. Ciddi bir eksiklik, düzeltilmeli... --E4024 (mesaj) 13:26, 24 Aralık 2013 (UTC)

Ayrıca kolajda Sabiha Gökçen resimsiz olarak yer alıyor. Kim düzeltecek bu eksikleri? --E4024 (mesaj) 08:31, 11 Nisan 2014 (UTC)

türk nüfüsü 80 milyon değil[kaynağı değiştir]

türk nüfüsünüesas alırken sanırım sadece türkiye türkleri ve gurbetteki yine tc vatandş olanları esas alınmış,ama Azerbaycan,Kazakistan,Özbekistan,Türkmenistan... türkleride esas alınmalı ben hesapladım 175 milyon

Kesinlikle. Biraz taraflı oluşturulmuş bir sayfa gibi. Komünistlerin yaptığı asimilasyonun parçası mısınız anlamış değilim? Neden şu Türk'ü bu Türk'ü diyerek hatta azeri tatar diye ayırıyorsunuz? Azerbaycan'da yaşayan Türkler örneği gibi düzenlenebilir. Ayrıca Azerbaycan'da 40 bin küsür Türk yok tamamına yakını Türk yani yaklaşık 4 buçuk milyon kadar vatandaş var. Bu hata diğer ülkelerde de yapılmış. Ayrıştırma görüyorum. Lütfen ilgilenin. Dereoğlu (mesaj) 19:43, 3 Mayıs 2014 (UTC)

TÜRKİYE'DEKİ ETNİK YAPI[kaynağı değiştir]

--81.213.43.155 00:44, 11 Mayıs 2014 (UTC)Türk anayasasının 66. maddesine göre, "Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür." bu yüzden ülke nüfusunun 78 milyon-uda Türktür.

1982 Anayasası'nın -yukarıda zikredilen- 66. maddesinde hedef; herhâlde ve her hâlükârda "ayrımcılığı ve ırkçılığı önlemek"tir. Vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkesin, Türklerle aynı hak' sâhibi olduğuna işâret edilmektedir... Hem, 40 seneyi geçkin Almanya, Fransa ve sâir Avrupa ülkelerinde yaşayan Türkiye kökenlilerden hâlâ bir nebze Alman, Fransız, İngiliz vd. olamamış ve hattâ hissedememişler vârken; Türkiye Cumhûriyyeti vatandaşlığına geçildiğinde ânında Türk olunulduğundan bahsedilemez elbette... MFEIspartaspor 02:25, 11 Aralık 2014 (UTC)

Nazım Hikmet Türk Müdür?[kaynağı değiştir]

Nazım Hikmet soyca Türk değildir, bu yüzden burada olmamalıdır. Etnik kimlik üzerinden gitmek yerine vatandaşlık üzerinden gideceksek isek yine Nazım Hikmet ölürken Türk vatandaşı değildir, vatandaşlıktan çıkartılmıştır. Hal bu iken Nazım Hikmet'i Türk olarak tanımlamak güç olmalıdır.

"Nazım hikmet soyca türk değildir." kaynak? "Etnik kimlik üzerinden gitmek yerine vatandaşlık üzerinden gideceksek isek yine Nazım Hikmet ölürken Türk vatandaşı değildir" öyleyse neden Türk vatandaşı olan Berkin Elvan'nın maddesine "kürt kökenli" ifadesini eklediniz? Yağmurlukörfez 15:49, 23 Ekim 2014 (UTC)
Bu söylenen değişiklikler için oldukça sağlam kaynaklar gereklidir.Sait71 17:48, 23 Ekim 2014 (UTC)


Soyca Türk olmamasının en yakın kaynağı doğrudan Vikipedi'nin kendisinde de bulunmaktadır. Nazım Hikmet'in ana dedesi olan "Mehmed Ali Paşa'nın (müşir)" ve Nazım Hikmet başlığındaki yaşamı konu başlığındaki "Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği'ne giden Nâzım, 25 Temmuz 1951 tarihinde Bakanlar Kurulunca Türk vatandaşlığından çıkarılmasının ardından, büyük dedesi Mustafa Celaleddin Paşa (Konstantin Borzecki)'nın memleketi olan Polonya'nın vatandaşlığına geçerek Borzecki soyadını aldı." ibaresidir. Bunlara da kaynak eklenmiştir.


HÜSEYİN NİHAL ATSIZ GİBİ BİLGE DÜŞÜNÜRLER[kaynağı değiştir]

YERİNE BU TÜRKE KARŞI OLAN ADAMI TÜRKLER SAYFASINA ALMAK TÜRKLERE HAKARET ETMEK İSE BU HAREKETİMİ SİZLERE GELSİN HÜSEYİN NİHAL ATSIZ EKLENMELİDİR TÜRKLER BÖLÜMÜNE NAZIM HİKMET TÜRK VATANDAŞI FİLAN DEĞİLDİR Sonradan alındığı söylenmekte kaynak bulamamaktayız --Selosmanlı (mesaj) 21:45, 26 Ocak 2015 (UTC)

RAKAMSAL DEĞİŞİKLİKLER[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar yaptığım değişikliklerde kaynakları ve bilgileri orada verdim bu metin tüm dünyadaki Türkler hakkında bize referans bilgi sağlamaktadır.Türk dünyası filan deyip karıştırma yapmayın diyen arkadaşlar saf Türk nüfusu filan diyenler araştırmalar tamamen bunlara göre yapılmış olup diğer vikipedi sayfaları ile bu sayfa tamamemen %100 tezatlık ve çelişki göstermektedir derhal düzeltilmesi gerektiği gibi burada düzeltilmesi gereken bilgiler tartışılmalı karara bağlanmalıdır.Örneğin Azeriler sayfasındaki Türkiyedeki Azerbaycan Türkü nüfusu 800 bin 3 milyon arası iken burada saçmasapan bir biçimde 43400 gibi çok küçük bir rakam yazılmış olup yukardada tartışılmış çıkan kararla sayı yükseltilmiştir.Aynı şekilde Nazım hikmet Ran'ın da Türk vatandaşlığından çıkarıldığı hem fikir olmuştur ancak ben yinede durması yararındayım o yüzden değiştirmiyorum ve diğer Türk ve Türkçü bilgini bilge şair ve yazar Hüseyin Nihal ATSIZ'I EKLEME KARARI ALINMIŞTIR SAYGILAR LÜTFEN DEĞİŞTİRMEYİNİZ.

--Old Turkic letter UK.svgOld Turkic letter R2.svgOld Turkic letter U.svgOld Turkic letter T2.svg SELOSMANLI  17:28, 30 Ocak 2015 (UTC)

Resim sayısı çok fazla[kaynağı değiştir]

Resim sayısını hiçbir kesimi incitmeyecek şekilde azaltabiliriz. unknowledge (mesaj) 16:25, 28 Eylül 2015 (UTC)

Aziz Nesin ve Adnan Menderesi listeden çıkardım. Her kesime eşit mesafede olmasa da saygı duyulan birleştirici isimleri eklememiz gerekir diye düşünüyorum. unknowledge (mesaj) 16:34, 28 Eylül 2015 (UTC)

Bu şekilde kalmasının sakıncası nedir? İngilizce Vikipedi'de Türkler maddesinde 25 resim var, Türkçe Vikipedi'de daha fazla olması bence normal ve makul. Mesela Aziz Nesin'i çıkarma nedeninizi merak ettim. Eserleri Türkçe dışına en çok çevrilen yazarlardan birisi. Sultan Galiyev (mesaj) 16:35, 28 Eylül 2015 (UTC)
Değişikliğinizi geri aldım. Maksadım inatlaşmak değil. Önce bir tartışıp birbirimizi anlayalım. Saygılar. Sultan Galiyev (mesaj) 16:42, 28 Eylül 2015 (UTC)

Aziz Nesin aykırı birisi belli bir kesim hiç sevmez. Menderesi de çıkardım o da benzer şekilde. Böyle kalabilir ama sakıncası yok sadece bir öneriydi. İyi vikiler unknowledge (mesaj) 16:52, 28 Eylül 2015 (UTC)

Kullanıcı mesaj:Unknowledge VP:TBA'yı okumanızı bir kez daha önerelim. --kibele 16:53, 28 Eylül 2015 (UTC)
Ben açıkçası şöyle düşünüyorum. Sevelim ya da sevmeyelim, ürünlerini ve yaptıklarını beğenelim ya da beğenmeyelim, bunlar Türk denince bütün dünyada akla gelen isimler. Aziz Nesin mesela, eserleri Türkçe dışına en çok çevrilmiş 4. yazar. Yurtdışında kaç tane ödül almış. Bence bu liste fikirlerinden ziyade dünya çapında tanınırlıkları gözetilerek hazırlanmalı ve bence son derece makul. Benim de şahsen sevmediğim/beğenmediğim isimler var orada, ama sonuçta sağcı olsun solcu olsun bu isimlerin yarattığı değerlerin bir bileşkesidir Türkler. Ayrıca Kibele'ye katılıyorum, Vikipedi'ye katkı sunarken tarafsızlığı unutmamalıyız. Saygılar. (Medeni bir şekilde yürütebildikten sonra tartışmamızda hiçbir sorun yok bence) İyi vikiler. Sultan Galiyev (mesaj) 17:11, 28 Eylül 2015 (UTC)
Bende açıkçası şöyle düşünüyorum ikiside koyulsun ama yanında baş taraflara el harizmi (karizme) Harezmi eklenmeli diye düşünüyorum.Bunun yanında tartışma açarak ibn-i Sina , Cabir Bin Hayyan da koyulabilir,diye düşünüyorum.Lakin son 2 sinin Türk olup olmadığına emin değilim.Ama Harezmi kesinlikle Türktür,Özbekistanlıdır,Matematiğin Sayıların Açıların babası kabul edilir.Sayıları zaten o bulmuştur.O kadar önemlidir , Harezmi.Acilen eklenmelidir.Reis Selosmanlı Old Turkic letter UK.svgOld Turkic letter R2.svgOld Turkic letter U.svgOld Turkic letter T2.svg SELOSMANLI 23:13, 28 Eylül 2015 (UTC)

Azerbaycan'daki Türk Sayısı[kaynağı değiştir]

Azerbaycan'daki Türk'lerin sayısını 40.000 olarak göstermek büyük bir yanlıştır.Bunu yanlışı yapan kişi ya Türk düşmanı ya da bu konuda bilgisizdir.Azerbaycan'lılar Türk oğlu Türk'tür ! Azeri demek Türk demektir.Azerbaycan'daki Türk sayısının düzeltilmesini ve Şah İsmail'in resminin konulmasını talep ediyorum.

Sayfa başlığı hakkında.[kaynağı değiştir]

Sayfa başlığından hareketle benim anladığım tüm Türk dünyasını kapsayan içerik aklıma gelirken, içeriğin tamamen Türkiye Oğuzlarını içerdiğini gördüm.Sayfa başlığındaki yanlışlığının yada içeriğin düzeltilmesi gerekli ikisi çok farklı anlamlar çağırıştırıyor.Bence sayfanın başlığının "Anadolu Oğuzları" veya "Anadolu Oğuz Türkleri" olmalı.[1]

  1. ^ Şahin, İlhan Şahin. "Anadolu'da Oğuzlar / Prof. Dr. İlhan Şahin". https://www.tarihtarih.com/?Syf=26&Syz=372116. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi.  |website= dış bağlantı (yardım)

Abartılı Bilgilerin Subjektif Kaynaklara Dayandırılması Ve Buna Göz Yumulması[kaynağı değiştir]

Defalarca değişiklik yapmama rağmen "Vandalizm amaçlı" denilerek reddedildi. -Başka sözüm yok!