Sippora

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Star of David.svg        Menora.svg
Sandro Botticelli 035.jpg

Sippora veya Tziporah (İbraniceצִפוֹרָה; YunancaΣεπφώρα; Arapçaصِفُّورَةَ, صوانة, anlam: kuş) Midyanlı rahip veya prens olan Yetro'nun (diğer adı Reuel) kızı olup Çıkış kitabında Musa'nın karısı olduğu anlatılır. Tarihler Kitabı'nda torunları, Gerşom oğlu Şevuel ve Eliezer oğlu Rehavya'nın adı geçmektedir.[1]

Ahit'teki kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sippora, diğer adları Yetro[2][3][4] ve Hobab (Hovav)[5] olan Midyanlı rahip veya prens Reuel'in yedi kızından biriydi. İsrailoğulları/İbraniler, Mısır'da esirken, Musa, bir İbrani'ye saldıran Mısırlıyı öldürdü, bu nedenle Firavun, Musa'nın öldürülmesi için peşine düştü. Bu sebepten dolayı Musa Mısır'dan kaçıp Midyan'a vardı. Musa, bir gün bir kuyu başında oturup dinlenirken, sürülerini sulamak için Reuel'in kızları geldi. Diğer çobanlar, önce kendi sürülerini sulamak için kızları uzaklaştırdı. Musa, sürülerini sulamak için kızlara yardım etti.

Kızlar eve döndüğünde babaları "Nasıl oldu da eve erken geldiniz?" diye sordu. Kızlar, "Bir Mısırlı bizi çobanlardan korudu; hatta kuyudan su çekip sürüyü suladı" diye cevap verdi. "Peki nerede öyleyse?" diye soran babası "Adamı niye bıraktınız? Beraber ekmek kırmak için onu davet edin" diye devam etti.[6]

Musa, Midyanlının ailesiyle kalıp onlarla yaşadı. Reuel, evlenmesi için kızı Sippora'yı Musa'ya verdi ve Sippora Musa'ya Gerşom ve Eliezer isimli iki oğul doğurdu.

Zamanla, Musa'nın öldürülmesini isteyen Mısırlılar ölünce, Tanrı Musa'ya Mısır'a dönmesini emretti. Musa, karısı ve çocuklarını yanına alıp Mısır'a doğru yola çıktı. Yolda bir konaklama yerinde kaldılar; burada, Sippora'nın içinde bulunduğu, gizemli ve tartışmalara sebep olan "Konaklama yerinde Sippora" olayı gerçekleşti. Tevrat'ta anlatıldığı üzere Tanrı Musa'yı öldürmek için geldi.[7] Pasajda, Ahitsel metinlerdeki anlaşılması en zor cümlelerden dört tanesi mevcuttu. Sippora, alelacele Gerşom'u keskin bir taşla sünnet etti ve derisini Musa'nın ayaklarına dokundurdu, "Gerçekten sen bana kanlı güveysin" dedi.[8] Bu pasaj hakkında farklı görüşler mevcuttur. Bir görüşe göre bir şey (belki Tanrı veya Tanrı adına bir melek) Musa'yı öldürmeye çalıştı fakat Sippora'nın oğlunu sünnet etmesiyle bu son buldu. Başka bir görüş, saldırılan kişinin Gerşom olduğunu ileri sürerken yine başka bir görüş Musa'nın kendi oğlu Gerşom'u öldürmeye çalıştığı fakat Sippora'nın oğlunu sünnet etmesiyle Musa'nın sinirinin yatıştığını belirtir.

Musa, İsrailoğullarını Mısır'dan çıkarmayı başardıktan ve Amaleklere karşı verilen savaşı kazandıktan sonra, Reuel, Sina çölü'ndeki İbrani kampına gelip yanında Sippora, Gerşom ve Eliezer'i getirdi. Tevrat, Sippora'nın ve oğullarının ne zaman Reuel'e döndüğüyle ilgili bilgi vermemektedir, bunun yerine Reuel'in, Tanrı'nın İsrailoğulları için yaptıklarını duyduktan sonra Musa'nın ailesini Musa'ya getirdiği belirtilir.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "1 Tarihler 23:16-17". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2011. 
  2. ^ Çıkış 3:1
  3. ^ Çıkış 4:18
  4. ^ Çıkış 18:1-2
  5. ^ "Hakimler 4:11". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Haziran 2011. 
  6. ^ Çıkış 2:18-20
  7. ^ Çıkış 4:24-27
  8. ^ Çıkış 4:25

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]