Cahit Koytak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Cahit Koytak
Doğum29 Ocak 1949 (75 yaşında)
Erzurum, Türkiye
MeslekŞair, çevirmen
Eğitimİstanbul Teknik Üniversitesi

Cahit Koytak (d. 1949, Erzurum), Türk şair, çevirmen.

İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da tamamladı. 1973'te İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Fakültesi'ni bitirdi. Mezun olduktan sonra mühendisliği kısa bir süre yaptı ve ardından serbest ticarete başladı.

Şiirleri ilk olarak Sezai Karakoç'un Diriliş Dergisi'nde yayımlandı. Yedi İklim, Kayıtlar, Hece, Dergah, Defter, Merdiven Şiir gibi birçok dergide eserleri yayınlandı.[1] 1988'de Türkiye Yazarlar Birliği tarafından "Yılın Mütercimi" seçildi.

1 Haziran 2009 gününden itibaren Taraf gazetesinde haftada bir "Yoksullar ve Siviller İçin Tezler" başlığı altında şiir yayımlamıştır. 2009 yılında, Pınar Yayınları'ndan Gazze Risalesi isimli şiir kitabı çıktı. 2010'da Timaş Yayınları'ndan, 3 cilt hâlinde, toplam 1100 sayfayı aşan Yoksulların ve Şairlerin Kitabı isimli eser basıldı. Ocak 2011'de yine Timaş Yayınları'ndan ilk kitabı İlk Atlas'ın genişletilmiş baskısı çıktı.

2011 ve sonrasında Timaş Yayınları, şairin Yeni Başlayanlar İçin Metafizik, Cazın Irmakları ve Ölüme Çare ya da Şen Maneviyat adlı kitaplarını basmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi, İst, Elvan Yay, 6. cilt, 2258. sayfa.