Prison Break (1. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prison Break
1. sezon
Tanıtım posteri
Ülke ABD
Bölüm sayısı22
Yayın
KanalFox
Orijinal yayın tarihi29 Ağustos 2005-15 Mayıs 2006
Sezon kronolojisi
Sonraki →
2. sezon
Prison Break bölümleri

Prison Break dizisinin ilk sezonu, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da 29 Ağustos 2005'te pazartesi günleri Fox kanalında yayınlandı. Yapımını Adelstein-Parouse Productions, Rat Television, Original Television Movie ve 20th Century Fox Television ile birlikte üstlendi. Sezon, 22 bölümden oluşup 15 Mayıs 2006'da yayını sonlandı.

Bir inşaat mühendisi olan Michael Scofield (Wentworth Miller) işlememiş olduğu bir suçtan dolayı idam cezasına çarptırılan ağabeyi Lincoln Burrows'u (Dominic Purcell) kurtarmak için tüm yasal yolların tükendiğini fark edince işi kendisi halletmeye karar verir ve kusursuz bir hapisten kaçış planı hazırlar. Ardından göstermelik bir banka soygunu düzenler ve cezaya çarptırılır. Sağlık sorunlarını bahane eden Michael, ağabeyinin bulunduğu Fox River Eyalet Hapishanesi'ne gönderilir. Michael, içeride beklenmedik durumlarla karşılaşır ve ağabeyini kaçırmak için girdiği hapishaneden 8 kişiyi daha kaçırmak zorunda kalır. Bu sırada planlarını hayata geçirmek için revir doktoru Sara Tancredi'yi (Sarah Wayne Callies) ve hapishane müdürü Henry Pope'u kullanır. Bu sırada da Sara'ya aşık olur. Michael'ın kaçış planında azılı gardiyan şefi Brad Bellick (Wade Williams) onun planını zora sokmaktadır.[1]

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Yardımcı Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

# Bölüm Adı Yazar Yönetmen İlk Gösterimi Kod
1 "Pilot" Paul Scheuring Brett Ratner 29 Ağustos, 2005-(Fox)
2 Mart, 2006-(CNBC-e)
1AKJ79
Michael Scofield internet vasıtasıyla bir bankayı soyar ve polislerin gelerek kendisini almasını bekler. Savunma avukatı Veronica Donovan’ın bütün çabalarına karşın Michael soygunla ilgili herhangi bir açıklama yapmaz. Yargıç, Michael’ı Wallens Ridge Eyalet Hapishanesi’ne gönderecektir. Michael’ın bütün amacı masum olduğu halde tuzağa düşürülerek idama mahkûm edilen abisinin cezaevinden firar etmesine yardımcı olmaktır.
2 "Allen" Paul Scheuring Michael Watkins 29 Ağustos, 2005-(Fox)
9 Mart, 2006-(CNBC-e)
1AKJ01
Hapishanede ırkçı gerilim içten içe kaynamaktayken, Veronica, Lincoln’un davasını araştırmaya devam etmektedir. Bu arada Sara, Michael’ı diyabet testine çağırır. Michael, C-Note’dan kan şekerini kontrol etmesini sağlayacak hapları tedarik etmesini ister. Testin pozitif sonuç vermesini sağlayarak kaçış planı için açık bir kapı bırakmayı düşünmektedir.
3 "Cell Test" Michael Pavone Brad Turner 5 Eylül, 2005-(Fox)
16 Mart, 2006-(CNBC-e)
1AKJ02
Michael, Abruzzi ve Sucre’yi kaçış planına dahil etme konusunda sorunlar yaşamaktadır. Leticia’nın ifadesine başvuran Veronica daha sonra kadını kaybedecektir. Lincoln ise aile üyelerinin idamında olup olmayacakları konusunda düşüncelidir.
4 "Cute Poison" Matt Olmstead Matt Earl Beesley 12 Eylül, 2005-(Fox)
23 Mart, 2006-(CNBC-e)
1AKJ03
Kendini elektrikli sandalyeye doğru yürürken gördüğü kabusundan ter içinde uyanan Lincoln, idamına bir aydan az bir süre kaldığını fark eder. Michael kaçışı için kullanabileceği bazı aşındırıcı kimyasallar edinmiştir. Veronica ise araştırmasında bir hayli yol kat eder. Bu sırada Michael’a dövmesinin anlamını soran Haywire’ın içinde genç adamın soruyu geçiştirmesi üzerine rahatsızlık veren bir merak uyanır.
5 "English, Fitz or Percy" Zack Estrin Randall Zisk 19 Eylül, 2005-(Fox)
30 Mart, 2006-(CNBC-e)
1AKJ04
Kellerman ve Hale, Michael’ın transfer edilmesini sağlamaya çalışmaktadır. Pope’un kendisine transfer edileceğini söylemesi üzerine bir an için afallayan Michael, hızlı düşünerek Lincoln’un kardeşi olduğunu itiraf eder ve en azından idama kadar beklemelerini ister. Michael planının ilk kısmını devreye soktuğunda Lincoln, tam artık umut etmekten vazgeçmişken kendisini tekrar heveslendirdiği için kardeşini azarlar. Bu arada Veronica ve Nick, Lincoln’u aklayacak bir video kaseti üzerinde çalışmaktadır.
6 "Riots, Drills and the Devil Part 1" Nick Santora Robert Mandel 26 Eylül, 2005-(Fox)
6 Nisan, 2006-(CNBC-e)
1AKJ05
Michael'ın biraz daha fazla zaman kazanmak amacıyla yaptığı hücre bloğunu kapama eylemi, beklemediği bir şekilde büyür ve bütün hapishaneyi içine alan tam teşekküllü bir ayaklanmaya dönüşür. Nick, Veronica'yı kendisine gerçekten yardımcı olmak istediği konusunda ikna etmeye çalışmaktadır. Diğer yandan Kellerman, Lincoln'u öldürmesi için mahkûmlardan birine para öder.
7 "Riots, Drills and the Devil Part 2" Karyn Usher Vern Gillum 3 Ekim, 2005-(Fox)
13 Nisan, 2006-(CNBC-e)
1AKJ06
Hapishanedeki ayaklanma sırasında Michael, Sara'yı zorlukla Stroker'ın elinden kurtarır. Bu sırada Bellick, Pope'a valiyle konuşması için meydan okumaktadır. Veronica ve Nick ise köstebeğin açtığı telefonu takip etmek için Washington D.C.'ye uçar.
8 "The Old Head" Monica Macer Jace Alexander 24 Ekim, 2005-(Fox)
20 Nisan, 2006-(CNBC-e)
1AKJ07
Michael, içinde gardiyanların mola odasının bulunduğu bir binaya tünel kazmanın yollarını düşünmektedir. Kellerman ve Hale, Veronica ve LJ'i öldürmeye kalkışır. Diğer tarafta T-Bag, Bob'un cinayetinden sorumlu olmadığını iddia etmektedir. Ancak bir sorumlu bulunmalıdır.
9 "Tweener" Paul Scheuring Matt Earl Beesley 31 Ekim, 2005-(Fox)
27 Nisan, 2006-(CNBC-e)
1AKJ08
T-Bag kölelerinden biri Cherry'i kaybeder ve hemen ardından bir başkasına, yeni hedefi olan Tweener'a yönelir. Kellerman ve Hale geçen bölümde kaçmayı başaran LJ'i takip etmeyi sürdürür. Bu sırada LJ yardım istemek için Veronica'ya ulaşmaya çalışmaktadır. Abruzzi'nin, gangsterlerin taleplerine karşılık vermekteki yetersizliği bütün kaçış planını risk etmektedir.
10 "Sleight of Hand" Nick Santora Dwight H. Little 7 Kasım, 2005-(Fox)
4 Mayıs, 2006-(CNBC-e)
1AKJ09
Çalışma takımının kontrolünü yeniden ele geçirebilmek ve kaçış şanslarını arttırabilmek için Abruzzi, Michael’ı, Falzone’a Fibonacci’yi nerede bulabileceğini söylemesi konusunda ikna eder. Diğer taraftan Nick ve Veronica, Steadman’in parasının nereye kaybolduğunu merak ederken; başkan yardımcısı, Kellerman ve Hale’in yerine geçmesi için FBI’dan eski bir arkadaşını getirir.
11 "And Then There Were 7" Zack Estrin Jesús Salvador Treviño 18 Kasım, 2005-(Fox)
11 Mayıs, 2006-(CNBC-e)
1AKJ10
Quinn; Nick, Veronica ve LJ’yi tehdit eder. Michael, gruplarının kaçışını tamamlamak için ne kadar zamana ihtiyaçları olduğunu gösteren bir makina yapar. Ve en sonunda Westmoreland de kaçış takımına katılmayı kabul eder.
12 "Odd Man Out" Karyn Usher Bobby Roth 21 Kasım, 2005-(Fox)
18 Mayıs, 2006-(CNBC-e)
1AKJ11
Lincoln’ün plan gereği birisinin geride kalması gerektiği konusunda Michael’ı uyarması üzerine, topluluk içindeki gerginlik artacaktır. Michael ise revire ulaşma planında büyük bir ilerleme kaydeder. Diğer taraftan Abruzzi, T-Bag’i gruptan ayrılmazsa öldürmekle tehdit eder.
13 "End of the Tunnel" Paul Scheuring Sanford Bookstaver 28 Kasım, 2005-(Fox)
25 Mayıs, 2006-(CNBC-e)
1AKJ12
Lincoln’ün idam tarihi yaklaştığı için, Michael kaçış planını artık uygulamaya karar verir. Kellerman, Hale’i teselli etmektedir. Diğer taraftan Veronica basın aracılığıyla Lincoln’ün suçsuzluğunu ispatlayacak bir takım delilleri gözler önüne sermektedir.
14 "The Rat" Matt Olmstead Kevin Hooks 20 Mart, 2006-(Fox)
1 Haziran, 2006-(CNBC-e)
1AKJ13
Lincoln’un idamını engelleyebilmek için elektrikli sandalyeyi bozmaya çalışan Michael başarısız olur. Veronica ve Nick ise Terence Steadman’in cesedinin yeniden incelenmesi için mezarın açılması emrini çıkarttırmaya çalışmaktadır, ancak Lincoln için zaman azalmaktadır.
15 "By the Skin and the Teeth" Nick Santora Fred Gerber 27 Mart, 2006-(Fox)
8 Haziran, 2006-(CNBC-e)
1AKJ14
İdam sırasında babasını gördüğünü zanneden Lincoln, Terence Steadman’ın mezarının açılıp cesedin yeniden incelenmesi talebinin hakim tarafından onaylanması ile iki haftalık bir süre daha kazanır. Bu arada Michael da hapishanenin revirine çıkan yeni bir yol üzerinde çalışmaktadır.
16 "Brother's Keeper" Zack Estrin Greg Yaitanes 3 Nisan, 2006-(Fox)
15 Haziran, 2006-(CNBC-e)
1AKJ15
Dizinin bu bölümünde, geçmişe uzanılıyor; Michael, Lincoln, Sucre, C-Note, ve T-Bag’in Fox River Hapishanesi’ne nasıl geldiklerine göz atılıyor ve Sara’nın orada çalışmaya başladığı ilk günlere dönülüyor.
17 "J-Cat" Karyn Usher Guy Ferland 10 Nisan, 2006-(Fox)
22 Haziran, 2006-(CNBC-e)
1AKJ16
Hücre hapsiyle cezalandırılan Michael orada tek başına umutsuzluğa kapılır. Gardiyanların odasındaki kaçış deliği ile ilgilenme görevi Sucre’a kalmıştır. Bu arada LJ nihayet Kellerman’ı bulur.
18 "Bluff" Nick Santora, Karyn Usher Jace Alexander 17 Nisan, 2006-(Fox)
29 Haziran, 2006-(CNBC-e)
1AKJ17
Michael psikiyatri koğuşundayken, dövmesindeki eksik kısmı hatırlaması için Haywire’la görüşür. Bu arada diğerleri de, Bellick’in Michael ve Sucre’ın boşalmış olan hücrelerini açık arttırmaya çıkarmasını engellemeye çalışmaktadır.
19 "The Key" Zack Estrin, Matt Olmstead Sergio Mimica Gezzan 24 Nisan, 2006-(Fox)
6 Temmuz, 2006-(CNBC-e)
1AKJ18
Michael revirin anahtarını ele geçirmek zorundadır, bunun için de eski bir tanıdığın yardımı gerekmektedir. Öte yandan Lincoln kendisini kaçıranın kimliğini nihayet öğrenir. Bu arada mahkûmlardan biri daha kaçış planından haberdar olunca işler iyice karışır.
20 "Tonight" Zack Estrin Bobby Roth 1 Mayıs, 2006-(Fox)
13 Temmuz, 2006-(CNBC-e)
1AKJ19
Westmoreland, Michael’ın kaçış planını hızlandırmasını istemektedir. Planın ortaya çıkması an meselesidir. Öte yandan Michael, Sara’yı da plana karıştırıp karıştırmamak konusunda kararsız kalmıştır. Tweener’ın güvenilirliği ve sadakati test edilecektir. Bu arada Veronica kendisi ile işbirliği yapan kişinin Fox River hapishanesi mahkûmlarından biriyle bağlantısı olduğunu öğrenir.
21 "Go" Matt Olmstead Dean White 8 Mayıs, 2006-(Fox)
20 Temmuz, 2006-(CNBC-e)
1AKJ20
Beklenen gece gelip çatmıştır. Yüksekteki teli kullanarak kaçmak için herkes artık hazırdır. Öte yandan Veronica ve Nick’in endişeleri vardır. Bu arada Ajan Kellerman, görüşme öncesi sakinleşmesi için başkan yardımcısı Reynolds’a yardım edecektir.
22 "Flight" Paul Scheuring Kevin Hooks 15 Mayıs, 2006-(Fox)
27 Temmuz, 2006-(CNBC-e)
1AKJ21
Kaçış süreci ilerledikçe tehlikeler de onları beklemektedir. Gardiyan Pope ve Bellick kaçanları yakalamak için arama başlatır. Bu arada Michael ve diğer mahkûmlar uçağa yetişmek zorundadır ve peşlerinde de polisler vardır. Veronica, Lincoln’un masumiyetini kanıtlayabilecek çok önemli bir delil ele geçirir. Bu arada Reynolds da otoritesini kaybetmekten korkmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Television series: 2005-06 primetime wrap 29 Mayıs 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". The Hollywood Reporter. 26 Mayıs, 2006. Tekrar 13 Ocak, 2007.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

IMDb'de Prison Break bölümleri listesi