İçeriğe atla

Fox River Eyalet Hapishanesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fox River Eyalet Hapishanesi

Fox River Eyalet Hapishanesi Prison Break dizisinde kurgusal olarak kullanılan ve Joliet, Illinois'de bulunan maksimum güvenlikli bir hapishanedir. Bu hapishanenin esas ismi Joliet Hapishanesidir.

Organizasyon Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fox River Eyalet Hapishanesi doğu bloğu planı

Fox River Eyalet Hapishanesi, gerçek hayatta Joilet Cezaevi ile birçok benzer yanı bulunmaktadır. Yapı ve yerleşim planı aynıdır, üç kat ve bir ek binadan oluşması onu iki katlı Joilet Cezaevinden ayıran tek farkıdır.[1]

"Riots, Drills and the Devil" bölümünde de görüleceği gibi mahkûmların bulunduğu nüfusu doğu ve batı bloğu A ve B kanadı olarak adlandırılır. Bu iki kanat tamamıyla Güney kanadından ayrıdır, bu kanat yöneticilerin ve personelin bulunduğu kanattır.Bir sonraki bölüm "The Old Head"'da görüleceği gibi revir bölümü A kanadının sonunda yer alır. Ardiye, gardiyanların dinlenme odası, mahkûmların kaçış için kullanacakları oda, hapishanenin tam ortasında yer alır, bu oda yeraltı borularının üzerine kurulmuştur.

Hapishanenin yeraltı boru sistemi 1858 yılında inşa edilmiştir. "By the Skin and the Teeth" bölümünde Michael Scofield (Wentworth Miller) hücre arkadaşı Fernando Sucre'ye (Amaury Nolasco) yüzyıl sonlarına doğru orijinal kurşun boruların yerine bakır boruların daha sonra da endüstriyel plastik boruların yerleştirildiğini ve yenileme sırasında yeni boruların bir öncekinin üstüne yapılmış olduğunu ve bu yüzden hapishanenin boru sisteminin çok karışık olduğunu belirtir.

Şöhreti ve Olayları[değiştir | kaynağı değiştir]

Rehabilitasyon Programı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fox River Eyalet Hapishanesi'nde 18 yıl boyunca müdürlük yapan Henry Pope (Stacy Keach) hapishane iş kolları programını oluşturur, programa göre mahkûmları ıslah etmek için kişisel becerilerinde, çevre düzenlemesi veya çeşitli işlerde çalıştırılır. Rehabilitasyonda güvenilirliklerine göre sınıflandırılırlar, Müdür Pope mahkûmlara lise dengi okullardan diploma almasını ve bazen lisans derecesi yapmasına imkân sağlayan eğitim programları sebebiyle ödülde almıştır.[2]

İsyanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaydadeğer iki isyan vardır, biri "Allen" bölümünde Michael Scofield'ın ilk hapishaneye geldiği zamanki ırksal isyan, diğeri ise "Riots, Drills and the Devil" bölümündeki tehcirdir.

Irksal isyanın öncesinde, siyah ve beyaz mahkûmlar arasında gerilim mevcuttu, kaçılmaz bir kavga için her iki tarafta hazırlıklıydı. Beyazların liderliğini arı ırk yanlısı olan T-Bag (Robert Knepper) yapmaktaydı. T-Bag Michael'ında beyazların tarafında yer almasını istiyordu bunun için ona çok lazım olan bir vidayı alıkoymuştu. Kavga sayım zamanı başlar, birçok yaralanma ve ölüm meydana gelir. İsyan gardiyanların kontrolü yeniden ele almasıyla son buldu ve Müdür Pope 48 saatlik tehcir uygulamasına gider.

Daha sonrasında kaçış planına göre Michael "Nisanın en sıcak gününde"[3] havalandırmayı kapatacak diğer mahkûmlar arasında sıcaktan dolayı huzurluk baş gösterir ve gardiyanlarla tartışırlar ve bunun üzerine hücre bloğu tehcir edilir. T-Bag olayı büyütmeye devam eder çünkü Gardiyan Geary (Matt DeCaro) tehcir ilan edilmeden önce içtiği suyu onun suratına atmıştı. T-Bag ve onu takip edenler hücrelerine dönmezler, sonunda gardiyanlar kapının diğer tarafına geçmek zorunda kalırlar. Onlar demir parmaklıkları yerinden çıkarmayı başarır sonra kontrol odasını ele geçirip diğer mahkûmları da serbest bırakırlar, sebep tam bir isyan çıkartmaktır. İsyan Illinois Valisi Frank Tancredi'nin (John Heard) emriyle özel birliklerin müdahalesiyle son bulur ve kontrol sağlanır.

Firar[değiştir | kaynağı değiştir]

"Brother's Keeper" bölümünde Michael Fox River'ın projesini incelerken görünür, çalıştığı şirket Fox River'ın onarımını gerçekleştirmişti ve o da bu projede çalışmıştı.

Başkan Yardımcısı Caroline Reynolds'ın (Patricia Wettig), kardeşi Terrence Steadman cinayeti Michael'ın ağabeyi Lincoln Burrows'un (Dominic Purcell) üzerine kaldı. O idam edilene kadar Fox River'da kalacak. Michael kardeşini hapishaneden çıkarmak için detaylı bir plan hazırlar. Banka soygunu yapar ve tutuklanır, mücadele etmez ve Fox River Eyalet Hapishane'sine gönderilmeyi talep eder. Hapishaneye geliş nedeni, Michael vücuduna yaptırdığı dövmenin içine hapishanenin planlarını gizlemiştir. İçeride kaçışta yardım etmesi için birkaç kişi daha plana dahil olur.

Kaçış planına çeşitli sebeplerden dolayı birkaç mahkûm daha eklenir ve hepsi birlikte hapishane duvarlarının arkasına geçmeyi başarırlar. Michael, Lincoln ve diğer altı mahkûm ikici sezonda " Fox River sekizlisi" (The Fox River Eight) diye adlandırılırlar. Kaçaklar:

Diğer iki mahkûm Charles Westmoreland (Muse Watson) ve Manche Sanchez (Joseph Nunez) kaçış planıyla sonra dan ilgilendi, talihsiz Sanchez yakalandı ve Westmoreland ise yaralanmıştı uzun süre devam edemeyip öldü.

Brad Bellick (Wade Williams) kaçıştan sorumlu tutulur ve işten çıkarılır ve Müdür Henry Pope istifa eder. Dr. Sara Tancredi (Sarah Wayne Callies) kaçaklara gerekli yardımı yapmıştı ve Vali Frank Tancredi kızının kefaletini ödeyerek serbest kalmasını sağlar.

Pope'un yerine Fox River'ın müdürü Ed Pavelka olur. Pavelika

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Prison Break set ziyareti 24 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". IGN. 17 Mart 2006. Tekrarı 27 Eylül 2006.
  2. ^ "Müdür Henry Pope 4 Ekim 2006 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Fox Broadcasting Company. Tekrarı 27 Eylül 2006.
  3. ^ Riots, Drills and the Devil (Bölüm 1)