English, Fitz or Percy (Büyük Kaçış bölümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Büyük Kaçış bölümü
"English, Fitz or Percy"
Prison Break 1x05.jpg
Bölüm no. Sezon 1
Bölüm 5
Yazar(lar) Zack Estrin
Yönetmen Randall Zisk
Yapım no. 1AKJ04
Orijinal yayın tarihi 19 Eylül, 2005
Sezon 1 bölümleri
 1. Pilot
 2. Allen
 3. Cell Test
 4. Cute Poison
 5. English, Fitz or Percy
 6. Riots, Drills and the Devil (Bölüm 1)
 7. Riots, Drills and the Devil (Bölüm 2)
 8. The Old Head
 9. Tweener
 10. Sleight of Hand
 11. And Then There Were 7
 12. Odd Man Out
 13. End of the Tunnel
 14. The Rat
 15. By the Skin and the Teeth
 16. Brother's Keeper
 17. J-Cat
 18. Bluff
 19. The Key
 20. Tonight
 21. Go
 22. Flight


Büyük Kaçış bölümleri listesi

English, Fitz or Percy, Prison Break dizisinin beşinci bölümüdür. İlk gösterimi 19 Eylül, 2005 tarihinde Amerikan Fox kanalında olmuştur. Türkiye'de 30 Mart 2006 tarihinde CNBC-e kanalında ilk olarak gösterilmiştir. Bölümün senaryosunu Zack Estrin yazmış olup, yönetmenliğini ise Randall Zisk üstlenmiştir.

Bölüm Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael diğerlerine English, Fitz veya Percy'den birini seçmeleri gerektiğini söyler. Onların başka seçenekleri yoktur, ve görüntü belirir aynı üç isim koluna yaptırdığı dövmede orataya çıkar. Aynı zamanda Gizli Servis Ajanı Kellerman ve Hale Müdür Pope'u ziyaret eder ve ona Michael'ın naklini engellememesini söylerler. Eğer engellerse Pope'un eşine geçmişinde olan bir olayı anlatacaklarını söylerler. Pope geçmişine döner ve Toledo'daki oğlunu hatırlar.

Dört kaçış takımı üyesi, Michael, Sucre, Lincoln ve Abruzzi karşı karşıyadılar.Michael bunun planın sadece bir parçası olduğunu söyledi. Yine de onlar English, Fitz veya Percy'den birini seçmek zorundalar. Fakat takımın diğer üyeleri Michael'ın ne demek istediğini anlamadı.

Hapishane iş kollarındaki işleri bittikten sonra hepsi hücrelerine geri döndüler. Michael herzamanki gibi 40 numaralı hücresine girdiğinde, Müdür Pope içerde onu bekliyordu. Pope Michael'la bir şeyler konuştu. Michael'ın dikkati tuvaletten sızan sudaydı. Pope konuşmasına devam etti ve Michael'a yarın nakil edileceğini söyledi. Michael Lincoln Burrows'un idamına 3 hafta kaldığını belirtti ve kalmak istediğini söyledi. Pope ona neden onun yanında kalmak istiyorsun diye sordu, Michael "çünkü o benim ağabeyim" dedi. Michael bu nakil işlemini nasıl engelleyebileceğini sorar, Pope da ona benim elimde değil daha yukarılardan emir geldi der.

Michael, Charles Westmoreland'ın yanına gider ve nakil işlemleri durdurmak için ne yapılması gerektiğini sorar. Charles bunun 50 farklı yolu olduğunu söyler, Michael ondan bir tavsiyede bulunmasını ister ve neden transfer edilemeyeceğine dair bir mektup yazar. Mektubun sonuçlanması bir ay sürebilir ve bunu Michael bilmektedir, bu sürede Fox River'dan kaçmak için ona yeterlidir.

Michael, Abruzzi'den müdürün odasının anahtarını alır, bu anahtar diş fırçasını eriterek yapılmıştır. Michael hala Tac Mahal maketini yapıyordu, birkaç parçanın kuruması için onu oynatmadan tutması gerektiğini söyledi. Müdür Pope'un ordan ayrılması gerekiyordu. Michael yapıştırılacak parçanın tutulmasına gerek olmadığını biliyordu, kopya anahtarla arka kapıdan çıkarak odadan ayrıldı ve oradanda çatıya çıktı.

Pope eve gittiğinde Kellerman ve Hale onu bekliyordu. Onlar eğer Michael'ın naklini engellerse oğlu hakkında bildiklerini anlatmakla tehdit ettiler. Pope hapishaneye geri döner ve hapishane kilisesinde günah çıkarır.

Hücre kontrolü başlar, bazıları bunu bekliyordu. Ve alarm çalmaya başladı, Michael dikkatlice polis arabalarını izliyordu. Üç alternatif kaçış rotasını söylemişti. English ve Percy caddeleri polis arabalarıyla doluydu. Fitz ise tamamen boştu. Michael şimdi hangi yoldan kaçacaklarını biliyordu. Gülümsedi ve müdürün ofisine geri döndü. Tac Mahal maketiyle uğraşmaya devam etti. Pope'a göre Michael onun sornu değildi, o gerçekten nakledilecekti. Michael bu duruma çok sinirlendi.

Nick ve Veronica, Lincoln için deliller bulmaya çalışıyordu. Cinayeti gösteren video kaydının orijinalini almayı denediler. Fakat onlar kayda ulaşmadan önce, su sızıntısı yüzünden kayıt zarar görmüştü.

Michael hücredeyken Sucre'ye Fitz caddesinin tamamen güvenli olduğunu söyledi. Sucre'ye üzgün olduğunu söyledi ve 40 numaralı hücreden Bellick ile birlikte çıktı. Bellick, Michael'a hapishanenin dışına çıkarken eşlik ediyordu. T-Bag, Westmoreland, Sucre, Abruzzi, Sara ve Pope onu seyrediyordu. Michael avluda Lincoln'nün yanından geçerken ondan özür diledi. O kapıya doğru yaklaşırken otobüsde gitmek için onu bekliyordu. Ne olduysa Müdür Pope kendini gösterdi ve nakil işleminde bir yanlışlık olduğunu mahkûmun tekrar hücresine götürülmesi gerektiğini söyledi. Otobüs ayrılırken, Kellerman ve Hale arabalarında oturmuş bekliyorlardı, Pope onlara doğru dönüp sert bir bakışla " bana şantaj yapamayacaksınız" dedi.

Pope evine döndü ve karısına daha önceki yaşamıyla ilgili itirafta bulundu, bir kadının ondan hamile kaldığını söyledi ve o zamanı hayatından çıkarmak istediğini belirtti. Eşi onu anlayışla karşıladı bunun üzerine O'da biraz rahatladı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]