John Abruzzi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyük Kaçış karakteri
Prisonbreak abruzzi.jpg
John Abruzzi
İlk görünüş Pilot (1x01)
Son görünüş First Down (2x04)
Sezon 1,2
Canlandıran Peter Stormare
Bilgi
Takma Ad(ları)
Şartlı tahliye Yok
Rol(ler) Fox River'da mahkûm
Kaçak
Mevcut durum Ölü
Suçu 2 cinayet, 2 kere cinayete azmettirme
Ceza 120 yıl

John Abruzzi Prison Break dizisinin karakterlerinden biri. Bu karakteri Peter Stormare canlandırmaktadır.

Duvarların arkasında ünü güce dönüştü. Diğer mahkûmlar, hatta katiller, Abruzzi'ye bulaşmaktan korkmaktadırlar. Ceza memurları kurallarına rağmen Abruzzi cezaevi iş kollarını işletiyor.

Abruzzi iki cinayet ve iki de cinayete teşebbüsten suçlu bulunarak hapse atıldı. Otto Fibonacci Abruzzi aleyhinde tanıklık etti. Böylelikle Abruzzi Fibonacci’den nefret etmeye başladı ve şimdi öcünü almak istiyor. Abruzzi'nin bu tavrı Fibonacci'i tanık koruma programına girmeye zorladı.

Mahkûm “iş arkadaşı” Philly Falzone, başka bir iş arkadaşı Anthony Smallhouse, karısı Sylvia Abruzzi, kızı Nicole Abruzzi, oğlu John Abruzzi Jr., müdürü Brian Knowlton tarafından ziyaret edildi. C ile sınıflandırılarak PI’da çalışma yetkisi aldı. Mıcheal Scofield ın ayağındaki iki parmağını kesmiştir.

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

John Abruzzi devamlı karakterlerdendir, birinci sezonun on üçüncü bölümü "End of the Tunnel"'de yaralanana kadar her bölümde oynamıştır. Altı bölüm sonra "The Key" bölümünde tekrar karşımıza çıkar. Karakter ikinci sezonun dördüncü bölümü "First Down"'da ölür.

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Abruzzi Chigago mayfasının eski patronu olmasından dolayı Fox River mahkûmları arasında ünlü biridir. O Fox River'da çeşitli işlerde çalışan mahkûmların bulunduğu hapishane iş kollarını yönetir. Onun adamları hapishane duvarları arasında fazla karışanları olmadığından özgürce dolabilirler özellikle gardiyanaların lideri Yüzbaşı Bellick onlara karışmaz çünkü Abruzzi'nin çetesi ona dışarıdan ödeme yapmaktadır. Abruzzi Fibonacci'nin yerini öğrenebilmek için büyük çaba sarf eder hatta onun yerini öğrenebilmek için Michael'ın iki ayak parmağını keser. Abruzzi bunu Michael'dan kolayca öğrenemiyeceğini anlar ve onunla anlaşma yaparak hapishane dışındakileri kandırır.

T-Bag kaçış planından kuzeni James'e bahsettiğini söyleyince, Abruzzi dışarıdaki adamlarından birine bir hafta içinde James'i ortadan kaldırmasını söyler. Adamı kaçırıken problem çıkar James 5 yaşındaki çocuğunu kalkan olarak kullanırken çocuğu ölür. Bu durumdan Abruzzi derin bir üzüntü duyar, T-Bag'i adamları bir odaya kapatır. T-Bag hayatının tehlikede olduğunu anlayınca kaçış planından ayrılmayı kabul eder. Abruzzi dışarı çıkmak için arkasını döner fakat büyük bir hata yapar, T-Bag elindeki jiletle onun boğazını keser.

Abruzzi tedavi edilmek için helikopterle Fox River'dan ayrılır. Bu Michael'ın kaçış planını karıştırır çünkü kaçış sonrası Abruzzi'nin uçağını kullanacaklardı. Abruzzi kurtulup tekrar takıma dahil olduğunda değişmiş biri olduğu anlaşılır. Aşırı derecede dine dönmesinin sebebi duvarında İsa resmi görmüş olmasıdır. O, Michael, Lincoln ve diğer mahkûmlar kaçmayı başarırlar. Kaçış sırasında T-Bag kendini Michael'a kelepçeler. Bunun üzerine Abruzzi'de T-Bag'in elini balta ile keser, T-Bag gruptan ayrılmak zorunda kalır. Abruzzi uçak onları almadan gidince geride kalan beş kişiden biriydi.

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaçışın sabahında, John Abruzzi ve diğer kaçak arkadaşlarını yetkililerden kaçarken bulunur. Yavaş ilerleyen bir yük treni onlarla yetkilerin arasını açmaya yeter, Kaçakların durmunu bilen ödül avcıları beş kaçağa tuzak kurar. Avcılardan biri silahını düşürür, kaçaklar onu arazi aracı el koyar ve Michael'ın Oswego'da bir mezarlığa sakladığı giysileri bulmaya giderler. Giysilerini değiştirdikten sonra kaçakların yolları ayrılır.

Abruzzi ailesiylle buluşur ve birlikte bir kargo gemisiyle Sardunya'ya kaçmayı planlarlar. O ve ailesi ayrılmadan önce Abruzzi Otto Fibonacci'nin Washington'un dışında bir motelde kaldığını öğrenir. Abruzzi'nin öncelikli sonu buydu fakat karısına bir söz vermişti. Ajan Mahone'nun kurduğu tuzaktan kurtulur ve FBI ona tekrar tuzak kurar. Abruzzi elinde silahla motel odasının dışında yürümektedir. Mahone Abruzzi'ye silahını bırakmasını, ellerini başının üzerine koyup diz çökmesini söyler. Abruzzi onunla alay eder ve "Ben sadece Tanrı'nın huzurunda diz çökerim, burda O'nu göremiyorum" der. Abruzzi silahını kaldırır ardından Mahone'u koruyan FBI ekibi ateş ederek Abruzzi'yi kalbura çevirir. O "Fox River sekizlisi"nden ilk ölendir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]