Veronica Donovan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyük Kaçış karakteri
Prisonbreak veronica donovan.jpg
Veronica Donovan
İlk görünüş Pilot (1x01)
Son görünüş Manhunt (2x01)
Sezon 1,2
Canlandıran Robin Tunney,

Annie Yokom (genç Veronica)

Bilgi
Rol(ler) Avukat
Mevcut durum Ölü

Veronica Donovan, Prison Break dizisinde Robin Tunney'in canlandırdığı karakterdir. "Brother's Keeper" bölümünde genç Veronica'yı Annie Yokom canlandırmıştır. Veronica Donovan ve Lincoln Burrows (Dominic Purcell) sevgili olmalarına rağmen liseden sonra iki farklı insan olarak ayrılırlar. Veronica Şikago'dan ayrılır, "University of Illinois at Urbana-Champaign" 'de siyasal bilimler eğitimi alır. sonra Waco, Texas'da "Baylor Law School" 'da hukuk doktorası yapar. Şikago'ya geri döner ve "Bianchi and Guthrie" şirketin de emlak avukatlığı yapar.

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Veronica dizinin önemli karakterlerinden biridir. Birinci sezonun her bölümünde yer almıştır, fakat ikinci sezonun ilk bölümü "Manhunt" öldürülür.

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sezonun "Brother's Keeper" bölümde Veronica'nın Michael Scofield (Wentworth Miller) ile olan ilişkisi ortaya çıkar. Sonra Lincoln tutuklanır, Veronica Michael'a Lincoln hakkında yanlış düşündüğünü, Michael'ın burumda olmasını Lincoln'e borçlu olduğunu, Lincoln'nün verdiği 90,000$ onun eğitimi için borç aldığını söyler. Bu sözler Michael'ın düşüncesini değiştirir.

Veronica suç avukatı değil emlak avukatıdır buna rağman çocukluk arkadaşı Michael Scofield'ın savunmasını o yapar. İlk başlarda Lincoln'nün masum olduğuna inanmaz çünkü güvenlik kaydını görmüştü ve orada gördüklerine inanıyordu. Sonra dava ile ilgili bir ip ucu bulur ve Lincoln'nün masum olduğuna inanmaya başlar.

Veronica ölüm cezası ile ilgili davalarda herhangi bir bilgisi olmadığı için, "Adalet Projesi"nden (Project Justice) Lincoln'nün davası için yardım ister. Fakat ona yardımı redderler. Nick Savrinn (Frank Grillo) babsınında işlemediği bir suçtan cezalandırıldığını söyler ve ona yardım edeceğini belirtir. Birlikte Terrence Steadman'nın cinayetindeki doğruları bulabilmek için durmaksızın çalışırlar. Terrence Steadman'nın Blackfoot, Montana'da saklandığını öğrendikten sonra ajanlar tarafından öldürülmeye çalışılırlar.

"Tonight" bölümünün sonunda Nick Veronica'ya ihanet eder, John Abruzzi Nick'e kaçacakları akşam havalanında "hazır olun ve bekleyin" der. Veronica havalanından taksi ile uzaklaşır çünkü Nick onu öldürmek istemez. Sonra Blackfoot, Montana'ya gider, sesizce Steadman'nın evine girer ve ona direnir.

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Steadman'la (Jeff Perry) mücadelesinden sonra yardım için polisi arar fakat ev sadece dışarıdan aranabilmektedir. Komplonun ortaya çıkabileceğini ummaktadır, gizli ajanlar oraya ulaşır ve onun gerçekleri öğrenmesine engel olurlar ve onun bütün çabaları aniden son bulur. Steadman'nın yaşadığı bölge federeal bir bölgedir ve orada yaşayan herkes telefonla ajanları arar. Son dakikalarında cep telefonundan Lincoln Burrows'u arar. Bu dizide ölen ilk ana karakterdir.

"John Doe" bölümünde FBI ajanı Alexander Mahone tarafından öldürülen ajan onu öldürür. Aynı bölümde Steadman Paul Kellerman ve kardeşelere yakalanır, Steadman Lincoln'e Veronica'yı hatırlatır Lincoln onu öldürmeye çalışır fakat Michael engel olur çünkü Steadman'nın yaşadığını kanıtlayabilirlerse Lincoln masum olduğunu ispat edebilecektir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]