Aldo Burrows

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Büyük Kaçış karakteri
Pb father.jpg
Aldo Burrows
İlk görünüş By the Skin and the Teeth (1x15)
Son görünüş Disconnect (2x12)
Sezon 1,2
Canlandıran Anthony Denison
Bilgi
Rol(ler) "The Company" eski üyesi
Mevcut durum Ölü

Aldo Burrows, Prison Break dizisinde Anthony Denison'in canlandırdığı karakterin ismidir.

Aldo, Lincoln Burrows (Dominic Purcell) ve Michael Scofield'ın (Wentworth Miller) babası ve L. J. Burrows'un (Marshall Allman) büyükbabasıdır. Hayatının büyük bir bölümünü "Şirket" (The Company (Prison Break)|The Company) içim çalışarak geçirmiştir. Çünkü kendini "Şirke"t için adamıştı, bu sebepten ailesini terk etmek zorunda kaldığında Lincoln çocuk ve Michael daha doğmamıştı (Michael bu yüzden annesinin soy adını kullanmaktadır).

Aldo bireysel nedenlerden dolayı hem "Şirket"ten hem de yönetimden ayrılacaktı. Tekrar aktif bir şekilde onlara karşı çalışmaya başladı. Paul Kellerman (Paul Adelstein) dahil bazıları bu durumdan şüphelendi. Aldo "Şirket"in eski bir çalışanıydı ve her nasılsa ondan şüphelenirler. Başkan Yardımcısı Caroline Reynolds'ın (Patricia Wettig) kardeşi Terrence Steadman cinayetini onu ortaya çıkartmak için Lincoln'nün üzerine yıkarlar.

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Aldo Burrows yinelenen bir karakterdir ve Prison Break'de komplonun bir parçasıdır. Komplonun içinde baskın bir karakter olmasına rağmen dizide çok fazla gözükmemektedir, toplamda beş bölümde karşımıza çıkar. İlk olarak "By the Skin and the Teeth" bölümde karşımıza çıkar, "Disconnect" bölümünde ise son kez karşımıza çıkmıştır.

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Lincoln'ne Steadman cinayetinden dolayı idam hükmü verilip Fox River Eyalet Hapishanesi'ne gönderildikten sonra Aldo oğlunu infazdan kurtarmak için gizlice çalışmalara başlar. "By the Skin and the Teeth" bölümünde, sadece Lincoln'ün infazı geciktirip zaman kazanmak için Lincoln'nün davası ile ilgili bazı delilleri yargıça ulaştırır.

"The Key" bölümde Lincoln geçici olarak Fox River'dan transfer edilir, Kellerman Lincoln'ü taşıyan aracı pusuya düşürüp onu öldürmek ister fakat Aldo ortaya çıkar ve Lincoln'nü kurtarır.

Aldo durumu açıklamaya çalışır, Lincoln uzun süredir yanında olmayan babasına kızgındır, ailesinin başına gelen bütün her şeyden onu sorumlu tutar. Lincoln yetkililerce yakalanıp Fox River'a geri götürülür.

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonra Michael Lincoln'nü başarılı bir şekilde Fox River'dan kurtarır ve L.J. ile tekrar bir araya gelirler. Aldo ikici sezonun onuncu bölümü olan "Rendezvous" tekrar karşımıza çıkar, ve Lincoln ile L.J.'yi yetkililerin elinden kurtatırır. Aldo amacını açıklamak için güvenli bir eve giderler. Onlara Frank Tancredi (John Heard) Steadman'nın yaşadığına dair bazı bilgilere sahip olduğunu Başkan Reynolds'un Lincoln'e komplo kurduğunu ortaya çıkarabilceğini söyler. Tancredi'nin kızına Sara Tancredi (Sarah Wayne Callies) güvenmeleri gerktiğini söyler çünkü kayıt şu an onun elindedir.

Aldo'nun yanında bulunan Leon'nun (Ajan Kim için çalışan hain) saldırsından kurtulurlar, Aldo L.J.'yi saklaması için Jane ile birlikte gönderir. diğer arakadaşı ve Lincoln Michael'la buluşmak için Michael'ın onlara daha önce söylediği yere doğru hareket ederler. Onlar ayrıldıktan sonra Lincoln Michael ve Aldo'yu tanıştırmak ister, Michael'ın babasıyla hiç karşılaşmadığını sanıyordur, fakat Michael Lincoln'e babasıyla daha önce karşılaştığını söyler. Aldo Michael'ı küfürbaz üvey babasının elinde kurtarmıştı ve babasının o adamı öldürdüğüne şahit olmuştu. Michael babasını ailesinin yanına neden dönmediği için eleştirir. Mahone birden ortaya çıkar ve kaçaklara ateş etmeye başlar. Onlar kutulmayı başarsada Aldo ağır yaralanır. Onları sevdiğini söyler ve içi rahatlamış olarak ölür.