Brad Bellick

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Büyük Kaçış karakteri
Brad bellick.jpg
Brad Bellick
İlk görünüş Pilot (1x01)
Sezon 1,2,3,4
Canlandıran Wade Williams
Bilgi
Rol(ler) Fox River Hapihanesi'nde baş gardiyan
Mevcut durum Ölü

Bradley "Brad" Bellick, Prison Break dizisinde Wade Williams'ın canladırdığı karakterdir. Prison Break dizisinin temel karakterlerinden biridir, neredeyse dizinin her bölümünde karşımıza çıkar. Karakter dizinin ilke bölümünde Fox River Eyalet Hapishanesi gardiyanlarının lideri Yüzbaşı Brad Bellick olarak karşımıza çıkmıştır. İkinci sezonda karakterin rolü değişir kaçan mahkûmların peşinden gider.

Bellick bütün hayatı boyunca hep bir gardiyan olmak istemiştir. Fox River'da liseden sonra çalışmaya başlar ve şuanda da orada çalışmaktadır. O öncelikle mahkûmları cazelandırmaktan yanadır rehabilitasyondan değil. Bu yüzden onun ve Müdür Henry Pope (Stacy Keach) arasında anlaşmazlıklar olur. Bununla birlikte Müdür Pope ona birçok sorumluluk vermiştir, Pope emekli olduktan sonra yerine Bellick'i tavsiye etmeyi düşünmektedir. Bellick eski bir meslektaşını namussuz olarak görmektedir.[1] Bellick "The Killing Box" bölümünde yargılanırken 40 yaşında olduğunu belirtmiştir.[2] Ölümü ise Scyla için tünelde kendini feda etmiştir.

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bellick'in geçmişi rüşvet ve mahkûmlara kötü muamele ile doludur. Onun John Abruzzi (Peter Stormare) ile anlaşması vardır, Abruzzi ona dışardan ödeme yapar, O'da Abruzzi'nin hapishane iş kollarını kontrol etmesine izin verir.

"Brother's Keeper" bölümünde Bellick'in madde bağımlılığından kurtulmak için tedavi olduğu ortaya çıkar.

Nika Volek (Holly Valance), Michael Scofield'ı (Wentworth Miller) Fox River'da ziyarete geldikten sonra, Bellick onu bir yerden hatırladığını düşünür, daha sonra sık sık gittiği striptiz kulübünde çalıştığını hatırlar. Onu bulduktan sonra Michael ile ilgili bir anlaşma yapar, Nika'da ona Michael'ın bir şeyler karıştırdını söyler.

Bellick takımın kaçmasından bir gün önce Michael ve kaçış ekibinin ilk açtığı deliği bulur. Bellick başkalarına haber vermeden önce Charles Westmoreland (Muse Watson) ona saldırır, bağlayıp deliğin içine atar. boğuşma sırasında Westmorelan ağır bir şekilde yaralanır. Bellick gardiyanların odasının altındaki tünelde tuzağa düşmüştür ve kaçışa tanık olur. Bulunduktan sonra öcünü almak için kaçakların peşine düşer.Kaybettiği işinin karşılığını almak için insan avına katılır.2.Derece cinayetten Fox River eyalet hapishanesine mahkûm sıfatıyla döner.Mahkeme kararıyla serbest kalır.Mahone ile çalışır.Sucre ile T-Bag ın kaçırdıı paraların peşine düşer.Sona adlı bölümde hapishaneye düşer,ve işkenceye uğrar. 4.Sezonda iyi bir rolle karşımıza çıkan Brad, Michael Scolfield ve ekibiyle Scylla adı verilen(Şirketin enerji programı) bir elektronik kartın peşine düşer. 4.Sezon 8. Bölümde Sucre ye kendisine bir şey olursa annesini aramasını ve oğlunun hapishanede pislik bir mahkûm olarak ölmediğini söylemesini ister. Bir Bölümde Lincoln'ün hayatını kurtarır. 4.Sezonun 9.Bölümünde scylla'ya ulaşmak için kendini feda eder.Bellick'in babası Bellick küçük yaştayken ölmüştür ve belki de bu yüzden Lincolnün hayatını kurtarmıştır.Bellick'in kendini feda etmesi Lincolnü ve Michael Scofield'ı çok etkilemiştir. Michael Scofield Bellick Boşuna ölmedi demiştir. Sonadaki isyanda Sucre nin hayatını kurtarmıştır.ve Sucre bunun için kendisine minnet duymaktadır. Sucre cenazesinin annesine teslim edilmesi için Ajan Self'le kavga eder. ve Bellickin cenazesi göğsünde polis rozetiyle annesine uğurlanır.

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bluff", Prison Break sezon 1 bölüm 18, Roy Geary - (Matt DeCaro) ile konuşurken.
  2. ^ "The Killing Box" Prison Break sezon 2 bölüm 13.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]