Cute Poison (Büyük Kaçış bölümü)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Cute Poison (Prison Break bölümü) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Büyük Kaçış bölümü
"Cute Poison"
Prison Break 1x04.jpg
Bölüm no. Sezon 1
Bölüm 4
Misafir sanatçı(lar) Frank Grillo, Patricia Wettig
Yazar(lar) Matt Olmstead
Yönetmen Matt Earl Beesley
Yapım no. 1AKJ03
Orijinal yayın tarihi 12 Eylül, 2005
Sezon 1 bölümleri
 1. Pilot
 2. Allen
 3. Cell Test
 4. Cute Poison
 5. English, Fitz or Percy
 6. Riots, Drills and the Devil (Bölüm 1)
 7. Riots, Drills and the Devil (Bölüm 2)
 8. The Old Head
 9. Tweener
 10. Sleight of Hand
 11. And Then There Were 7
 12. Odd Man Out
 13. End of the Tunnel
 14. The Rat
 15. By the Skin and the Teeth
 16. Brother's Keeper
 17. J-Cat
 18. Bluff
 19. The Key
 20. Tonight
 21. Go
 22. Flight


Büyük Kaçış bölümleri listesi

Cute Poison, Prison Break dizisinin dördüncü bölümüdür. İlk gösterimi Amerikan Fox kanalında 12 Eylül, 2005 tarihinde olmuştur. Türkiye'de 23 Mart 2006 tarihinde CNBC-e kanalında ilk olarak gösterilmiştir. Senaryosu Matt Olmstead 'aittir, yönetmenliğini Matt Earl Beesley yapmıştır.

Bölüm Özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Lincoln hücresinde uyurken Bellick ve diğer gardiyanlar gelip tokat atıp telaşla uyandırılır. Bellick zamanın geldiğini söyler. Lincoln elektrikli sandalyeye oturmamak için gardiyanlara direnir. Gardiyanlar onu elektrikli saldalyeye bağlayıp, şalteri indirdikleri an, Lincoln gözlerini açıp yerinden kalkar ve rüya gördüğünün farkına varır.

Michael hücresine döner, hücre arkadaşına dışarıya çıkış hakkında bir şeyler söyler. Haywire bunun kötü bir fikir olduğunu ve Bellick'e söyliyeceğini belirtir. Haywire, sonra Michael'ın dövmesini not etmeye başlar. Haywire'in doktoru onu ziyareti gelir ve ona ilaçlarını almasını söyler, onda "ileri derecede şizofreni" mevcuttur. Doktor ayrıldıktan sonra Haywire yuttuğu hapları hemen çıkartır. Haywire Michael'ın dövmesini tamamına bakmayı ister ama o reddeder.

Avluda, Sucre Michael'ın yolunu keser tekara onun hücresine gelmek ister. Daha sonra Sucre'nin hücreye geri dönebileceğini söyler. Michael dövmesine bakmak için kazağının kolunu sıyırır ve "CUTE POISON" yazısı görünür.Bir görüntü belirir, Michael'ın kitaptan ve internette araştırma yaptığı görünür. Sonra bilgiyi duvarda aslı olan bir kağıda not eder, "CUTE POISON" bu bir kimyasal formülün kodlanmış halidir.

3H2SO4(aq) + Ca3(PO4)2(aq) + 6H2O(l) ↔ 2H3PO4(aq) + 3CaSO4(aq)·2H2O(l)

Burada yazılan saf fosforik asit'tir, bu beyaz katı madde 42.35 °C'de erir ve yapışkan bir sıvı haline gelir.

Avluda, Abruzzi Michael'a yaklaşıp problem olup olmadığını sorar. Michael hücre arkadaşı "Haywire" ' ın problem olduğunu söyler. Kaçışın biran önce gerçekleşmesi için Abruzzi sorunu hemen çömesi gerektiğini Michael'ı tehdit ederek söyler.

Müdür Pope'un ofisinde Michael Tac Mahal'ın maketini yapmaktadır. Pope Michael'a bu yaptığı iyiliği nasıl ödeyebileceğini sorar. Michael hemen cevap verir, hücre arkadaşının hemen değiştirilmesini ister. Pope bu konuda onu bilgilendirir, eğer kavga veya cinsel taciz yoksa bunun mümkün olmadığını söyler. Bunun dışında nakil mümkün değildir, bu sırada Pope'un sekreteri Becky odaya girer ve Pope'un eşinin geldiğini söyler. Pope saatini kontrol eder ve saat dörtten önce geldiğini fark eder. Pope Becky'e ne olursa olsun onu içeri almamasını söyler. O, onun Tac Mahal'ı evlilik yıldönümünden önce görmesini istemez. Pope'un eşi bir sorun olduğunu düşünür ve içeri girmeye açlışır. Bu sırada Michael odadan dışarı çıkar ve " Müdür bey ben işbirliği yapamayacağım. Eğer yaparsam öldürüleceğimi düşünüyorum. Johnson hala karar vermedi." der. Pope bu oyuna devam eder ve Michael hücresine geri döner. Eşi şaşırır ve biraz rahatlar. Müdür ve eşi ordan ayrılırlar.

Lincoln, Veronica Donovan ile görüşür, Veronica onun avukatlığını yapacağını söyler. Lincoln buna şaşırır ve neden fikirini değiştirdin bana inanmıyordun der. Lincoln "Adalet Projesi"nden bahseder onların idam cezaları üzerinde uzman olduklarını ve kendi davasında yardım edebileceklerini söyler.

Michael duştan çıkarken Haywire dövmesini görür ve orada birşeyin çizili olduğunu söyler. Michael hemen inkar eder ve onun üzerine gider fakat Haywire birşeyler hissetmiştir.

Sucre, Maricruz'un telefonuna mesaj bırakır. Hector'un onu ziyarete geldiğini ve onun yeni erkek arkadaşı olduğunu söyler.Sucre sinirlenir ve İspanyolca küfür eder. Hektor, Sucre'nin bu durumunu ıslah olmaz olarak nitelendirmektedir ve bunuda kanıtlamış olur. Avluda, Sucre Maricruz ile telefonda konuşmaktadır.Ona neler olduğunu sorar. Maricruz kafasının karıştığını ondan hoşlandığını ve biyolojik saatinin çalıştını Sucre'ye söyler. Telefonu endişeli bir şekilde kapatır. Hücresine döner ve Maricruz'la birlikte çektirdikleri fotografa bakar.

Pope, Bellick'e Michael'in hücre arkadaşının değiştirilmesini söyler. Michael Toksit Kontrol Merkezinde bulunan gardiyana bir karton sigara verir. Michael Duvar Temizleyicisi aramaktadır. Hapishaneye gelmeden önce bulduğu kimyasal formülün yapılışı için ona ihitiyacı vardır. Bellick onu duvar temizleyicilerinin yanında bulur. Michael'ın yaralı ayağına basarak, bir daha ona sormadan Pope'la konuşmamasını söyler.

Veronica "Adalet Projesi"nde Benjamin Forsik ile Leticia hakkında konuşmaktadır. Nick Savrinn Forsik'in arkasında dikilmektedir ve Veronica'nın davası ilgisini çeker. Benjamin Veronica'ya davasında yardım edemeyeceğini söyler. Binanın dışında, Ajan Hale onun binanın dışına çıktığını Ajan Kellerman'a bildirir, o Veronica'nın dairesinde birşeyler aramaktadır. Veronica daha sonra 911 çağrısına ilk cevap veren ve Lincoln'ü Steadman cinayetinden tutuklayan polis memuru ile konuşmaya gider. Memur ona Lincoln'ün dairesine girdiklerinde onun banyoda kanlı bir pantolunu yıkadığını gördüğünü söyledi. Veronica, gerçekten Lincoln'ü pantolu yıkarken gördünmü diye tekrar sordu, oda evet diye cevap verdi. Memur daha fazla soru sormak istiyorsanız üstlerimden izin almanız gerekir dedi ve uzaklaştı. Veroniva arabasına doğru giderken Nick Savrinn yanına yaklaştı ve ona yardım etmek istediğini söyledi. Öğle yemeğinde Lincoln'nün davası hakkında konuştular. Onlar, Terrence Steadman'nın alternatif enerji şirketine petrol şirketlerinin veya devletin baskı uygulayabileceği üzerine konuştular. Nick, babasınında işlemediği bir suçtan dolayı 15 yıl hapse mahkûm olduğunu söyledi.

Michael hücresinde dururken Haywire burada bulunduğu sürece çalışamayacağını düşünmektedir. Haywire bazı sırlarını onunla paylaşır. Michael onun diş macununu tuvalete boşaltır. Sonra Haywire ona diş macununa ne olduğunu sorar. Michael hücresinde uyurken Haywire onun dövmesine bakmaya çalışır. O dövmelerde labirent olduğunu görür ve bunun neyi ifade ettiğini bulmaya çalışır.

Avluda, Abruzzi Michael'la türibinde buluşur, elindeki bir şişe kanal temizleyiciyi göstererek bunu nerde kullanacağını sorar. Sonra bunun için bıçakta kullanabilirsin der. Michael bu yolun daha kolay olduğunu söyler. Michael hüresinde elindeki duvar temizleyici ve kanal temizleyici ile oturmaktadır. Bu ikisi karıştırıldığında kimyasal reaksiyona girerek aşındırıcı olarak kullanıldığı gözünün önünde canlanır. Sonra bunları ayrı ayrı diş macunu tüplerine doldurur.

Haywire Michael'in üzerindeki dövmeleri parçalar halinde çizmiştir, Sucre ona geri gelmek istediğini ısrarla söylemektedir. Michael Sucre'nin geri dönmeyi istemesinden memnundur. Michael hücresine döndüğünde Haywire'ın çizdiği dövme bölümlerini görür. Onları görür görmez kafasını hücre parmaklıklarına vurur ve gardiyanları çağırır. Gardiyanlar gelidinğinde Michael'ın kafasındaki yarayı gördükler hemen Haywire'ı hücreden çıkarırlar. Ve Sucre tekrar Michael'ın hücresine gelir.

Revirde, Michael diş macunu tüplerine doldurduğu kimyasalları direnaj kapağından içeri boşaltır. Dr. Sara Tancredi gelmeden yerine oturur. Sara onun yarasına baktığı gibi, eğer dikkatli davranmazsa burada öldürüleceğini söyler. Michael buradan sağ çıkabileceğini söyler ve onunla akşam yemeyi, öğle yemeyi veya kahve içmek için iddiaya girer. Sara bu yaraların sebebinin avludaki mahkûmları cezbetmeye çalışırken mi oluyo diye sorar.

Lincoln, Nick ve Veronica ile görüşür. O ne silaha ne de pantolona asla dokunmadığını iddia etmektedir. Lincoln parmak izinin cinayet silahında neden bulunduğu aklına gelir bir süre önce silah alırken diğer silahlarıda ellediğini söyler.

Sucre dışarıyı gözlerken Michael kazıyla meşkuldü. Kazı iş bittikten sonra tuğlaları yerinden oynatmak gerekti ve O'da Sucre'den biraz ses çıkartmasını istedi. Sucre yüksek sesle şarkı söylemeye başladı ve diğer mahkûmlarda ona sinirlenip bağırmaya başladı. Bu sırada Michael tuğlaları devirerek deliği açmayı başardı.

Bölümün sonunda Ajan Kellerman Ajan Hale'e Michael'in yarın Fox River'dan başka bir hapishaneye nakledileceğini söyler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]