İçeriğe atla

Michael Scofield

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prison Break karakteri
Michael Scofield
İlk görünüş Pilot (1x01)
Sezon 1, 2, 3, 4,

5

Canlandıran Wentworth Miller
Bilgi
Takma Ad(ları) Fish, Çaylak, Kartanesi
Şartlı tahliye 2,5 yıl (Fox River)
Rol(ler) Fox River'da hükümlü
Sona'da hükümlü
Kaçak
Mevcut durum Sonunda Özgür
Suçu Silahlı soygun (Fox River)
Cinayet (Sona)
Ceza 5 yıl (Fox River)

Michael J. Scofield, Wentworth Miller tarafından canlandırılan kurgusal bir karakterdir ve Amerikan televizyon dizisi Prison Break'in iki ana kahramanından biridir ve dizinin her bölümünde yer almaktadır. Ağabeyi Lincoln Burrows'u (Dominic Purcell) işlemediği bir suçtan dolayı idam edilmeden önce hapisten kaçırmak için kasıtlı olarak hapse girdi. İlk sezonun hikâyesi iki kardeş ve Michael'ın Lincoln'ün ölüm cezasından kaçmasına yardım etme planı etrafında dönmektedir. Daha sonraki sezonlar, iki kardeşin kaçak yaşamlarını ve Lincoln'ün hapsedilmesinin ardındaki gerçeği arayışlarını detaylandırmaktadır.

Michael'a klinik olarak beyninin çevreden gelen uyaranlara daha açık olduğu bir durum olan düşük gizli inhibisyon teşhisi konuldu. Çevresel bilgileri engelleyememekte ve bunun yerine herhangi bir uyaranın her yönünü ve detayını işlemektedir. Bu durum yüksek IQ ile birleştiğinde teorik olarak onu yaratıcı bir dahi yapmaktadır.

Michael'ın çocuk versiyonunu, geçmiş sahnelerde Dylan Minnette canlandırmaktadır.

Gelişim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter, Prison Break'in yaratıcısı Paul Scheuring'in başka bir yapımcıdan gelen, birilerini kaçırmak için kendini kasten hapseden bir adamla ilgili bir fikri geliştirmesinin ardından tasarlandı. Scheuring, ilk tekliften sonra karakteri ve hikâyeyi, hapishanenin planlarına erişimi olan mimarlık firmasında çalışan bir yapı mühendisi yaparak gerekçelendirdi. Bu isim ilk olarak Roald Dahl'ın kısa öykü derlemesi Someone Like You'da Michael Scofield olarak kullanıldı.[1]

Miller şunları söyledi: "İlk sezonda yaşadığım zorluğun bir parçası da umarım ilgi çekici bir karakter yaratmaktı. Ama aynı zamanda, asla gösteremeyeceğim o kadar çok şey vardı ki, çünkü Abruzzi ya da T-Bag ya da Bellick'in yanında dururken, savunmasız olmayı göze alamazdım. Bir gülümsemeyi bile göze alamazdım." Miller ikinci sezonda karakterin daha geniş bir duygu yelpazesine sahip olacağını şöyle açıklıyor: "Daha açık, daha renkli tonları olacak... Michael'ın başkalarına göstermediği bir yönünü göstermeye istekli olduğunu düşündüğüm kardeşiyle birlikte olduğu için, keşfedebileceğim çok daha fazla şey var."

Michael Scofield'ın dövmesi

Dövme[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael Scofield'ın tüm vücudunu kaplayan dövme, ilk sezonda yoğun bir şekilde yer almaktadır. Hapishane planları ve hapishaneden ve ülkeden kaçış planının çeşitli ayrıntılarıyla birlikte olay örgüsünün odak noktasıdır.

Tom Berg tarafından tasarlanan ve Tinsley Transfers tarafından oluşturulan dövmenin Miller'a uygulanması yaklaşık beş saat sürdü. Dövmenin tamamının gösterilmesi gerekmediğinde, örneğin aktörün tişört giydiği sahnelerde, dövmenin sadece ön kol parçaları uygulandı. Wentworth Miller röportajlarda sık sık dövmeyle ilgili sorular sorulduğunu söyledi.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Eylül 1978 tarihinde Toledo, Ohio'da[2] babası onları terk ettikten sonra dünyaya geldi. Michael Scofield annesinin evlilik öncesi soyadını[3] kullanmaktadır. Annesi öldükten sonra Lincoln onu koruması altına aldı. Ailesini kaybettikten sonra Lincoln Michael'ı suçtan uzak tutmak için çabaladı. Bazı bölümlerde Lincoln ve Michael arasındaki ilişki gösterilmektedir. Michael'ın, Lincoln'ü ölüm cezasından kurtarmak istemesindeki nedenlerden biri de budur.

Michael başarılı bir öğrenciydi, Toledo, Ohio'daki "Morton East High School" 'u iyi bir dereceyle bitirdi. Chicago Loyola Üniversitesi'nde "Magna Cum Laude" bursuyla inşaat mühendisliği okumuştur. Mühendis olarak Middletown, Şikago'da bulunan Maxwell ve Schaum firmasında işe başladı.[[4]

Görünüm[değiştir | kaynağı değiştir]

İki kardeşin ve özellikle Michael Scofield'ın Fox River Eyalet Hapishanesi'nde kaçmak için hazırladığı plan ve kaçtıktan sonra izledikleri yol Prison Break dizisinin ana temasıdır. Ana karakter olan Michael Scofield dizinin bütün bölümlerinde karşımıza çıkmaktadır. Michael ve Lincoln dizinin ana karakterleridir, Michael özellikle ilk sezon Lincoln'den daha fazla görünür. Geçmişinden bazı olayların gösterildiği "English, Fitz or Percy", "Brother's Keeper", "Disconnect" ve "The Killing Box" bölümlerinde genç Michael'ı Dylan Minette canlandırmaktadır.

1. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael Scofield 1. Sezon

Michael Scofield, birinci sezonun her bölümünde yer almıştır.[5]

İlk sahnesi Michael'ın Fox River Eyalet Hapishanesi'ne girmeden önceki son hazırlıklarıyla başlar.Dövmeci Michael'ın dövmesini bitirir.Mühendis olarak çalıştığı şirketten aldığı planları vücuduna dövme olarak yaptırmıştır.İlk sezonda neye yer verileceği beliriyor. Fox River'a girebilmek için banka soyar, duruşmada suçunu kabul eder ve evine yakın olduğu için Fox River'a gönderilir. Michael 11 Nisan Salı günü sahnede, Henry Pope'un masasındaki takvime bakar ve sonra Abruzzi ile tartışır. Bu sırada Sara adındaki doktora aşıktır.Dizinin ilk bölümü.</ref> Orada bulunan mahkûmların her biri hakkında daha önceden bilgi sahibidir.

İlerleyen bölümlerde Michael, önüne çıkan zorluklara rağmen planını uygulamaya koyar. İlk on üç bölümde, hapishaneden planladığı rotadan revire ulaşabilmek için 1. dereceden diyabet olduğu yalanını uydurmuştur ve sürekli insülin iğnesi olmaktadır.Dr. Sara Tancredi (Sarah Wayne Callies) ile aralarında bir ilişki başlamasına izin verir. Sara, İllinois Valisi Frank Tancredi'nin (John Heard) kızıdır.

Michael ve Lincoln birinci sezonun on dördüncü bölümü olan "The Rat"'de nadiren görünürler. Dizinin on altıncı bölümünde "Brother's Keeper" Michael ve Lincoln'nün Lincoln Fox River'a gelmeden 3 yıl önceki durumları gösterilir ve Michael'ın ağabeyini neden terk ettiği ve Michael'ın bu sürede ağabeyini oradan kurtarmak için kendini feda etmesi ve bunun için ne kadar çaba sarf ettiği anlatılır.

Michael ve Sara'nın ilişkisine on dokuzuncu bölümde, "The Key", çokça yer verilmiştir. Michael'ın Sara'dan revirin anahtarını çalmaya çalışması başarısızlıkla sonuçlanır. Sara onun revire gelip gitme nedenlerini ilerleyen bölümlerde anlamasına rağmen, Michael'ın kaçmasına yardımcı olmak için revirin kapısını açık bırakır. Sezonun sonunda, Michael diğer altı mahkûmun da yardımlarıyla sonunda Lincoln'ü Fox River Eyalet Hapishanesi'nden kaçırmayı başarır.

2. Sezon[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin bu sezonu, Michael, ağabeyi ve diğer kaçakların hikâyeleri ve onları takip edenlerden kaçmaya çalışmalarını anlatıyor. Hapishaneden uzaklaştıktan sonra, Michael ve Lincoln sezonun ilk yedi bölümde bir arada gösterilir. Michael ve Lincoln bereaber seyahate çıkar, diğer kaçaklar ise kendi bireysel amaçları için mücadele ederler. L.J.'yi duruşmadan önce oradan uzaklaştırmakta başarısız olduklarında, Westmorland'ın Utah'da sakladığı parayı almayı kararlaştırılar. Orada, diğer dört kaçakla buluşurlar: Sucre, C-Note, T-Bag ve Tweener.

Sezonun yedinci bölümünde "Buried" Lincoln ve Michael'ın yolları ayrılır, çünkü Lincoln hapiste bıraktığı oğlu L.J. 'yi kurtarmayı kararlaştırır. Kaçaklar bir sonraki bölümde, "Dead Fall", Westmoreland'ın parasını bulduktan sonra birbirlerinden ayrılırlar. "Dead Fall" bölümünde Michael Sucre'ye dostluğunu gösterir, Sucre bir kütüğe tutunmuş nehirde ilerlerken, Michael onun hayatını kurtarır. Sucre'de Michael'ı "Bolshoi Booze" bölümünde insan kaçakçılarının elinden kurtararak borcunu öder.

Ajan Alexander Mahone (William Fichtner) plan ile ilgili ele geçirdiği bilgileri gizlemektedir. Michael, "Unearthed" bölümünde düşmanlarına göz dağı vermektedir, bunlarla ilk defa "Rendezvous" bölümde karşılaşacaktır. Michael ve Sara Ajan Kellerman'nın (Paul Adelstein) Sara'yı serbest bırakmasından sonra bu sezon ilk defa aynı sahneyi bu bölümde paylaşırlar. Sezonun onbirinci ve on ikinci bölümlerinde Michael, Ağabeyi, babası ve Sucre bir araya gelirler. Ajan Mahone babasını yaraladıktan sonra Michael ve babası Aldo Burrows (Anthony Denison) tekrar bir araya gelir. Michael ve Lincoln komployu kuran "Şirket" (The Company) ile karşı karşıya gelmeyi kararlaştırılar, Sucre ile vedalaşırlar ve O Meksika'ya kaçar. Mahone'a kısa bir süre yakalanırlar, Michael ve Lincoln, Kellerman ile "The Killing Box" bölümünde kaçarlar.

Sonraki bölüm olan "John Doe" de Lincoln, Kellerman'nın komplodaki rolünü öğrenir ve Terrence Steadman'nın yerini bildiği için onu öldürmekten vazgeçer. Kardeşler özel uçakla Kellerman'ı takip ederler, Kellerman Steadman'nın gizlendiği yer olan Blackfoot, Montana'ya gitmektedir. Kellerman Steadman'ı yakalar ve kardeşlerle bir motel odasında buluşur. Steadman, Lincoln'e Veronica'nın ölümünü hatırlatır. Michael ve Kellerman, Steadman'ı öldürmemesi için Lincoln'ü durdururlar, Steadman'nın yaşaması gereklidir çünkü Lincoln'ün tek şansı O'dur. Lincoln değişik bir tavır sergiler basını çağırması için Michael'ı zorlar, polisin Steadman'ı bulacağını umarak onlara yerini söyler. Kellerman için bu çok cüretkar bir tavırdır, bunun yerine Steadman'ı Washington'a götürmeyi teklif eder. Steadman, polisler oraya gelmeden hemen önce Kellerman'nın silahıyla intihar etmeye çalışır.

"The Message" bölümünde, Steadman'nın kendisine karşı gerçekleştirdiği başarısız ataktan sonra, Michael, Lincoln ve Kellerman rehin aldıkları kameraman ile birlikte TV sunucusunun arabasını çalarak uzaklaşırlar. Lincoln 'nün kendini akalaması ve The Company'nin yaptıklarını açıklamak için kameramana 26 dakikalık kayıt yaptırırlar. Michael Sara'dan masum olduğuna dair özür dilemek için kendine açığa çıkarır ve Ajan Mahone fark eder. Bu kayıt medya ya gönderilir. Kellerman ve Michael, Ajan Mahone'nun Lincoln'nün görüntülerinin bulunduğu kaydı Başkan Renolds'a götürüyormuş gibi düşünmesini sağladılar. Ama gerçekte onlar Sara'nın yanına gitmekteydiler. Michael Akron, Ohio'da bulunan St. Thomas Hastesi'nde Sara ile buluşur. Eğer babasına ellerindeki komployu ortaya çıkaracak kanıtı ulaştırırsa her şeyin birkaç gün içinde yoluna gireceğine dair söz verir.

"Chicago" bölümünde, Evansville, İndiana'da buluşan Michael ve Sara biririne sarılırlar.Sara, Kellerman'ı tanır ve Michael'a O'nun kendisine ne yaptığını söyler, Michael Kellerman'ı neredeyse boğacaktı. Michael, Sara, Lincoln ve Kellerman Şikago'ya gitmek için trene binerler. Sara'daki ipucunu sadece özel bir puro kulübünde kullanabilir. Michael, Sara'yı Kellerman'nın elinden kurtarır ve tutkuyla öpüşürler.Sona adlı bölümde cinayet suçundan hapse düşer..

İlk olarak; Michael Scofield, psikolojideki adı "düşük gizli ket vurma" olan bir hastalığa sahiptir. Ancak; bu hastalık Scofield'ın yüksek IQ'su nedeni ile hastalıktan çok yaratıcı zeka ve dehaya dönüşmüştür. İlk sezon "Brother's Keeper" bölümünde Michael gururlu ve başarılı biri olarak gösterilir. O erkek kardeşine eğilip bakar ve şöyle düşünür "asla iyilik yapma" (ne'er-do-well).Lincoln O'nun eğitimi çin 90000$ borç bulduktan sonra kardeşi hakkında farklı düşünmeye başlar.[6] Dizini yaratıcısı Paul Scheuring, kameraları farklı açılardan kullanarak oyuncuların performanslarını daha ön plana çıkardıkları söyledi.[6] Onlar suçu hissetti ve ailesine olan yükümlülükleri O'nun kardeşinin dosyasına bütün zamanını ayırması için neden teşkil etti. Lincoln'nün temyiz başvurusuda iptal edilince, Michael O'nu yasal yollardan dışarı çıkaramayacağını anladı ve meseleyi kendi yöntemleri ile çözmeyi ele aldı.

Klinik verilere göre düşük derecede içe kapanıklık mevcuttur, Michael, bir bilgiye ulaşmasına kimse engel olamaz, herhangi bir süreçte çok yönlü düşünebilir ve en ufak ayrıntıyı gözden kaçırmaz. bunların hepsi yüksek IQ ile olur, "Tweener" bölümünde bir psikiyatrın açıkladığı gibi, teorik olarak yaratıcı bir zekaya sahiptir.Yüzünde çocukça bir ifade barınmaktadır, Michael çok az kişisel değerler geliştirmiş; kendini aşırı derecede diğer insanlarla özdeşleştirmiştir ve diğer insanlara karşı daha özverili davranır. O diğerlerinin acılarını hisseder. Michael başkalarına karşı çok büyük fedakarlık gösterebilmeyi arzular.

Michael'ın içine kapanıklığı ve yüksek IQ'su dövmesine diğer insanların fark edemiyeceği bir şekilde planları yerleştirmiştir. Dört ay sonra, Michael'ın vücudunda hapishanenin planlarının bulunduğu dövme tamamdı, dövmesini gotik şekillerle süslemişti savaşan melekler ve şeytanlar. Dövmenin her bir parçası çok önemliydi. Dövmeyi yapanın Mahone'a Michael'ın dövmesi hakkında yaptığı yorumda "Nazi detayları" ve " bazı ilginç bölümler" olduğunu belirtir.[7] O'nun göğsündeki dövmede şeytanın bir meleğin canını alışı resmedilmiştir. Fakat resmin içinde hapishanenin yeraltı tünelleri ve geçitleri gizli olarak resmedilmiştir. Arkasında melek kötü bir ruhu öldürürken resmedilmiş ve resmin üzerine doğru hapishanenin genel bir görünüşü gizlenmiş. Sol kolunda şeytan, sağ kolunda melek resmi ve anımsaması için ipuçları yazılmış (örneğin: kimyasal formül, telefon numarası, hapishanede ihtiyacı olduğu bazı isimler)[8] O'nun dehasını en iyi gösterdiği bölüm orijinal kaçış planının başarısızlıkal sonuçlandığı "The Rat" ve planı tekrar gözden geçirdiği ve sonunda kaçabildikleri "Go" bölümü, hücresindeki delik dışında neredeyse hepsi doğaçlamaydı.

Birinci sezonun her bölümünde, Michael planını nasıl titizlikle hazırladığı ve uyguladı gösterilmektedir. İkinci sezonun ilk üç bölümünde Michael'ın planındaki karmaşıklığı gösterir. Önce Fox River'a hapsedilmesi, Michael, hapishaneden kaçış rotasını, O ve Ağabeyinin Abruzi'nin uçağıyla izleyecekleri rotayı hazırlayışını. O'nun önceden Oswego'da sakladıklarını "Manhunt" bölümünde kullanır.

Michael kaçış planını hazırladıktan sonra planın güvenliği ve başka sorunlar çıkamaması için sesizliğini korur. "Allen" bölümünde John Abruzzi Otto Fibonacci'nin saklandığı yer hakkında daha fazla bilgi almak için Michael'ın iki ayak parmağını keser. Michael bilgiyi vermemek için direnince Abruzzi'nin adamları O'na vururlar. Anlaşmaya göre Abruzzi'nin uçağına karşılık Fibonacci'nin adresini verecekti. "By the Skin and the Teeth" bölümünde Michael'ın sırtına yaptırdığı dövmede gizli olan bölüm ortaya çıkar. "J-Cat" bölümünde sırtındaki yanığın nasıl olduğunu söylemeyince hücre hapsi alır ve ona tanınan toleransı kaybeder. Bütün bu olanlar; ayak parmaklarının kesilmesi ve sırtındaki derin yanık, O'nun nasıl acıya katlandınğını gösteriyor. "J-Cat" bölümünde ayrıca herkesi deli olduğuna inandırmak için yumruğunu duvara vurmaktadır.

Michael ikinci sezonda üzülür ve suçunu itiraf eder. Sezonun ilk bölümünde Sucre Michael'ı rahatlatmak için "bunu yapmalıydın" der, Michael şöyle cevap verir " yapmaktan hiç hoşlanmadım". Onun hatalarını affetmesi için Sara'ya origaminin içine sakladığı mesajları gönderir ve onun hayatını değiştirmek istediğini söyler. İlk mesajında şöyle yazmaktadır "yaptığım her şey doğruları bulmak için". "Buried" bölümünde T-Bag, Michael ve diğer kaçakları bir evde rehin alır, Michael Lincoln'e bir şeyler söyler. Michael geçmişte yaptılarının yararını "Bolshoi Booze" bölümünde görür. Michael'ın zihninde abisi için yaptıkları canlanır. Sonra O günahlarının affedilmesi için kiliseye gider.T-Bag ve Michael Scolfield Bir Evin İçinde Polisler Tarafından Yakalanrlar Ve Sona Hapishanesine Atılırlar

Karakterin oluşturulması[değiştir | kaynağı değiştir]

Prison Break'in yaratıcısı Paul Scheuring, başka bir yapımcı tarafından gelen birini kurtarmak için kasıtlı olarak hapse girme fikrini değerlendirerek karakteri tasarladı. İlk öneriden sonra Scheuring; karakter ve öyküyü cezaevinin planlarına erişen, mimarlık firmasında çalışan yapısal bir mühendis yaparak haklı gösterdi. Michael Scofield ismi aslında Roald Dahl'ın "Someone Like You" kısa hikâyesinden uyarlamadır.[9]

Wentworth Miller[değiştir | kaynağı değiştir]

Michael Scofield karakterini Wentworth Miller canlandırmaktadır. İlk sezonun bütün bölümlerinde yer almıştır, Miller karakteri canlandırırken negatif ve pozitif yüz ifadelerini bir arada kullandı. Miller ilk sezonda Altın Küre'ye aday gösterildi. The Washington Post değerlendirmesine göre Miller'ın canlandırdığı karakter "çok zalim" ve "oyuncunun her zaman çok iyi göründüğünü ve çevresini dikkatle takip ettiği ...."[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Idato, Michael (1 Şubat 2006). "Inside Prison Break: Chain male". The Sydney Morning Herald (İngilizce). 30 Temmuz 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2024. 
  2. ^ Hapishaneye girerken Bellick'in tuttuğu formdaPilot, Prison Break Sezon 1 Bölüm 1.
  3. ^ Paul Adelstein (Paul Kellerman)'nın konuşması, "Cute Poison", Prison Break Sezon 1 Bölüm 4.
  4. ^ Michael Scofield biyografisi 6 Mayıs 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Fox Broadcasting Company.
  5. ^ a b "'Prison Break': Sharpen Up Those Spoons 26 Ekim 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." The Washington Post. 29 Ağustos 2005. Tekrarı 22 Ekim 2005.
  6. ^ a b Brother's Keeper, Prison Break 1. Sezon DVD yorumu, Paul Scheuring ve oyuncular.
  7. ^ Sid'in konuşmaları (Michael'ın dövmecisi), "Manhunt", Prison Break 2. Sezon 1. Bölüm.
  8. ^ Prison Break özellikleri - Michael Scofield'ın dövmesi 26 Ekim 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Fox Broadcasting Company.
  9. ^ "Inside Prison Break: Chain male 17 Şubat 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi." 'Sydney Morning Herald. 1 Şubat 2006. Tekrarı 22 Ekim 2006.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]