Koşucu kuşlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Palaeognathae sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Paleognathae
Strauss m Tanzania.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia - Hayvanlar
Şube: Chordata - Kordalılar
Sınıf: Aves - Kuşlar
Alt sınıf: Paleognathae - Koşucu kuşlar
Pycraft, 1900
Takımlar

Lithornithiformes
Tinamiformes
Struthioniformes

Koşucu kuşlar (Paleognathae) aleminde kuşlar sınıfının iki alt sınıfından birisidir. Deve kuşları (Struthioniformes) ve tinamular (Tinamiformes) takımlarını bir araya getirir ve 59 tür ile 5 familya ve 14 cinsi kapsar.

Neognathae alt sınıfından özellikle diğer bir damak yapılarıyla ayrılırlar. Deve kuşları en başta uçma yeteneklerini kaybetmiş olup, tinamular da kuvvetli uçucu kuşlardan değildir. Diğer yandan uçmayan kuşların hepsi, Paleognathae alt sınıfının üyeleri değildir. Mesela kanatsız penguenler Neognathae alt sınıfına dahil edilirler.

Paleognathae alt sınıfı kuşların sistematik pozisyonları konusunda belirsizlik vardır. Geleneksel görüş, bunların daha çok önceden diğer tüm kuş türlerinden ayrıldığı yönündedir. Yeni moleküler genetik araştırmalar, kazsılar (Anseriformes) ve tavuksular (Galliformes) ile beraber bir gruplandırmadan bahseder. Diğer taraftan başka çalışmalar, Paleognathae ve Neognathae alt sınıflarının daha geç bir zamanda ayrıldığından yola çıkarak, ötücü kuşları (Passeriformes) diğer tüm kuşlardan, erken zaman ayrılması olarak görür.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikiproje:Hayvanlar/Sınıflandırma/Kuşlar

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]