Moa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Moa
Korunma durumu: Soyu tükenmiş (EX)
OtagoMuseumMoa.jpg


Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Notopalaeognathae
Familya: Struthionidae
(Deve kuşugiller)
Vigors, 1825
Cins: Dinornithiformes
Bonaparte, 1853[1]
Binominal adı
Dinornis novaezealandiae''
Owen, 1843

Moalar, Yeni Zelanda'nın ormanlarında ve ovalarında 7 milyon yılı aşkın bir süre yaşadıktan sonra soyu tükenmiş olan uçamayan kuşlardır. Tartışmalı olan tür sayıları uzmanlara göre 13-26 arasında değişen ve devekuşunu andıran bu kuşların boynu uzun, başı küçük, gagası sağlam ve bacakları güçlüydü. 240 kiloya kadar ulaşabiliyorlardı ve dev pençeli kartallar tarafından avlanıyorlardı.

Moaların boyutları türlere göre büyük bir değişiklik gösteriyordu. Bazılarının boyu 3 metreyi aşarken, en küçükleri hindiden iri değildi. Derileri kırmızıydı. Koyu renk tüylerinin ya uçları beyazdı ya da ortası sarı çizgili ve kenarları morumsuydu. Başlıca besin kaynakları otlar, tohumlar, meyveler ve yapraklardı. ayrıca insanlar Yeni Zelandaya ayak bastığında Moaların nesli tükenmek üzereydi.Bunun sebebi günümüzdeki kuşlar 1 yılda büyürken Moaların 10 yılda büyümeleriydi. Maoriler 1280 yılında Moaları avlayıp nesillerinin tükenmesine sebep olmuşlardı.

İri moaların 17. yüzyılın sonlarına doğru yok olduğu, küçük yapılı türlerden bazılarının daha uzun süre varlığını sürdürerek 19. yüzyıla ulaştığı sanılmaktadır.[2]

Kiwi, ostrich, Dinornis.jpg
Moa Heinrich Harder.jpg

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Brands, S. (2008)
  2. ^ Temel Britannica, Cilt no: 12, Basım yılı: 1988