Nocturne

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Norveç "Nocturne"
1995 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
ÜlkeNorveç
Şarkıcı(lar)Fionnuala Sherry,
Rolf Løvland,
Gunnhild Tvinnereim,
Åsa Jinder
OlarakSecret Garden
DilNorveççe
Besteci(ler)Rolf Løvland
Söz yazar(lar)ıPetter Skavland
Orkestra ŞefiGeir Langslet
Finallerdeki sonuçları
Final derecesi1.
Final puanı148
Sahneye çıkış kronolojisi
◄ Duett (1994)   
I evighet (1996) ►

Nocturne, 1995 Eurovision Şarkı Yarışması'nda birinci olan şarkıdır. Rolf Løvland tarafından bestelenip, Norveçli grup Secret Garden tarafından seslendirilmiştir. Dramatik bir melodisi vardır ve sadece 24 adet Norveççe kelime içerir. Şarkının geri kalan bölümü İrlandalı müzisyen Fionnuala Sherry tarafından çalınan keman intermezzosundan oluşur.

Eurovision tarihinde başka hiçbir şarkı bu kadar az kelimeyle zafere ulaşamamıştır. 1983 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Belçika'nın 11 kelimeden oluşan "Rendez-vous" isimli parçası yarışmayı 18. sırada tamamlamıştır. 1998 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Finlandiya'nın 6 kelimeden oluşan "Aava" isimli parçası da yarışmayı 21. sırada tamamlamıştır.

Tarihte[değiştir | kaynağı değiştir]

Noktürn, hülyalı, romantik ya da duygulu karakterde, özgür biçimdeki piyano parçalarını tanımlamakta kullanılan şiirsel formdur. Gece müziği anlamında kullanılır. Aslen gece olan, gece yaşanan fakat güneşin doğuşuyla hepsinin yok olduğu olguların bütünü manasındadır. 1700'lerin sonlarına doğru geceleri açıkhavada icra edilmek üzere nefesli ve yaylı çalgılar için yazılmıştır. Bir tür "serenat"tır.

Noktürn(Fr. Nocturn) İtalyanca gece müziği, serenat anlamına gelen 18. yüzyılda kullanılan Notturno kelimesinden türemiştir.

Noktürn çalışmaları eski klasikçilerde de görülmüştür.

Noktürn terim duygulu piyano parçalarını anlatmak için ilk kez 1700'lerin sonlarına doğru John Field tarafından kullanılmıştır. John Field bu türde 18 eser yaratmıştır. Bu türde en yetkin parçaları Frédéric Chopin yazmıştır ve bu şiirsel formu geliştirip zirveye taşımıştır. Nocturne in C Sharp Minor en ünlü noktürnlerinden biridir.

Gabriel Fauré, Erik Satie, Vincent d'Indy, Claude Debussy (Trois nocturnes), Francis Poulenc gibi Fransızların ilgi gösterdiği bu türde Franz Liszt (En rêve), Robert Schumann (Op.23), Mihail Glinka, Balakirev, Pyotr İlyiç Çaykovski (Op.10 No.1; O.19 No.4), Nikolay Rimski-Korsakov, Alexander Scriabin ve Edvard Grieg gibi besteciler de eser vermişlerdir.

Listeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Secret Garden versiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Liste (1995) Çıkış
pozisyonu
Belçika (Ultratop 50 Flandre)[1] 6
Belçika (Ultratop 50 Valonya)[2] 24
Hollanda (Nederlandse Top 40)[3] 13
İsveç (Sverigetopplistan)[4] 26

Dusty Cowshit versiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Chart (1996) Peak
position
Norveç (VG-lista)[5] 13

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]