İçeriğe atla

Stress (Odd Børre şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Norveç "Stress"
1968 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
ÜlkeNorveç
Şarkıcı(lar)Odd Børre
DillerNorveççe
Besteci(ler)Tor Hultin
Söz yazar(lar)ıOla B. Johannessen
Orkestra ŞefiØivind Bergh
Finallerdeki sonuçları
Final derecesi13.
Final puanı2
Sahneye çıkış kronolojisi
◄ "Dukkemann" (1967)   
"Oj, oj, oj, så glad jeg skal bli" (1969) ►

"Stress" ("Stress") Odd Børre tarafından seslendirilen 1968 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Norveç'i temsil eden şarkı. Şarkı Norveççe dilinde seslendirilmiştir. Şarkı Ola B. Johannessen tarafından yazılmıştır.

Karşılaştırmalı başarısızlık olmasına rağmen, şarkı Yarışma taraftarları arasında kült klasik bir şey haline geldi. Ayetlerin ayırt edici kıvırcıklık dağıtımını içeren Børre performansının bir alıntısı, geç 2005'te özel olan Tebrikler koleksiyonlarından birinde oynandı. Ayrıca, Avustralya Eurovision yorumcu Des Mangan, mizahı olası başlığından değil, (İngilizce konuşan kulaklar) şarkıcının alışılmadık adı (genelde "Odd Bore" olarak telaffuz edilir) ve ayrıca ayırıcı sunum.

Şarkı yarışmada Birleşik Krallık'nin temsilcileri Cliff Richard'in şarkısı "Congratulations"'den sonra ve İrlanda'nın temsilcileri Pat McGeegan'in şarkısı "Chance of a Lifetime"'dan önce 13. sırada çıkmıştır. Yarışmada 17 şarkı arasından 13. olmuştur.

Bir sonraki şarkı 1969 yarışması'nda Norveçli katılımcı, "Oj, oj, oj, så glad jeg skal bli" adlı şarkısıyla Kirsti Sparboe olmuştur.