Katrina and the Waves

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Katrina and the Waves
Genel bilgiler
Başladığı yerCambridge, İngiltere
TarzlarNew wave, pop rock
Etkin yıllar1981-1997
Müzik şirketiEMI/Capitol, SBK, Warner
Eski üyelerKatrina Leskanich

Kimberley Rew
Alex Cooper

Vince de la Cruz

Katrina and the Waves, seksenlerde kurulan bir İngiliz pop rock grubudur. Grup, özellikle yayımladıkları 1985 yılı şarkıları "Walking on Sunshine" ve 1997 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Birleşik Krallık adına yarışarak birinci oldukları "Love Shine a Light" adlı eserleriyle bilinmektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk dönem (1975-1980)[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun ilişkili olduğu en eski oluşum, İngiltere'deki Cambridge kentinde 1975-77 yılları arasında etkin olan The Waves adlı gruptur. Bu ilk grupta gitarist Kimberley Rew ve baterist Alex Cooper da yer almaktaydı. Grup bu haliyle hiçbir kayıt yapmadı ve Rew'ün Soft Boys'a geçmesiyle dağıldı.

Yine İngiltere'nin Feltwell kentinde kurulan Mama's Cookin' adlı bir pop müzik grubuna 1978 yılında vokalde Katrina Leskanich ve gitarda Leskanich'in o dönemki erkek arkadaşı Vince de la Cruz katıldı. Grupta bu isimlerin yanında Marcos de la Cruz, Ron Kucharsk ve Andrew Hoffner da yer almaktaydı. 1980 yılının sonunda gruba vurmalılarda Alex Cooper ve basta Bob Jakins katıldı. Mama's Cookin' grubu bir süre Heart, Foreigner, Linda Ronstadt ve ZZ Top gibi grupların şarkılarını düzenleyerek ve seslendirerek ayakta kalmayı başardı.

"The Waves" ve ilk yıllar (1981-82)[değiştir | kaynağı değiştir]

Soft Boys grubu 1981 yılında dağılınca Rew, eski arkadaşı Cooper ile iletişim kurarak yeni bir oluşum meydana getirmeyi hedefledi. Cooper da Rew'ü kendi grubu olan Mama's Cookin'e katılmaya ikna etti. Böylece grubun adı "The Waves" olarak değiştirildi.

Grubun ilk halinde Rew, ana vokalde yer almaktaydı. Leskanich ise sadece bazı yerlerde ana vokallerde yer almaktaydı. Ancak Rew, yeni yazdığı sözleri Leskanich'e vererek onu ana vokalist olarak atadı. Grup, bu haliyle 1982 teklisi "Nightmare"/"Hey, War Pig!" adlı şarkılarını yayımladı. İlk EP'leri Shock Horror ise 1982 yılında yayımlandı. Bu süreç içinde Jakins, grubu terk etti. Bu üyenin yerine yeni bir basçı alınmadı. Onun yerine de la Cruz, bas görevini üstlendi. Ayrıca Katrina and the Waves adı da ilk defa bu dönemde kullanılmaya başlandı.

Kanada başarıları (1983-84)[değiştir | kaynağı değiştir]

1983 yılında grup kendi çabalarıyla ilk albümlerini kaydetti. Bu albümde Rew tüm şarkıların sözlerini yazarken, Leskanich de albümün on şarkısından sekizinde ana vokali üstlendi. Diğer iki şarkı da Rew tarafından seslendirildi. Albümün farklı yerlerde satışa sunulması için çalışıldı. Ancak sadece Kanada'daki Attic Records olumlu yanıt verdi. Böylece grup, ilk albümleri Walking on Sunshine'ı sadece Kanada'da satışa sundu. Burada elde edilen birtakım başarılar sonrasında grup Kanada'da konserler verdi. Bu konser turlarında Leskanich'in tüm vokalleri üstlenmesi de önemli bir gelişme olarak görülmektedir.

1984 yılında grubun "Going Down to Liverpool" adlı şarkısı Bangles tarafından düzenlenerek seslendirildi. Bu süreçte grubun tanınırlığı giderek artmaya başladı. Öyle ki 1985 yılında Capitol Records, grup ile bir anlaşma imzaladı.

"Walking on Sunshine" ve başarılar (1985-1989)[değiştir | kaynağı değiştir]

Capitol altında yayımlanması düşünülen ilk albüm için önceki çalışmaların yeniden düzenlenmiş ve yeniden kaydedilmiş sürümleri elden geçirilerek 1985 yılında uluslararası olarak satışa sunuldu. Katrina and the Waves adı verilen bu ilk albüm dünya çapında büyük başarılara imza attı. Öyle ki albümden yayımlanan "Walking on Sunshine" adlı tekli Amerikan müzik listesinde dokuz numaraya yükselirken, İngiltere'de sekizinci sırada yer buldu. Bu başarıları "En İyi Yeni Sanatçı" dalındaki bir Grammy Ödülü adaylığı ve konser turları izledi. Albümde de la Cruz tarafından yazılan bir diğer şarkı "Do You Want Crying" de tekli olarak satışa sunuldu ve ABD'de otuz yedi numaraya yükselmeyi başardı.

Ancak grubun "Waves" adlı bir sonraki albümü, bu başarıyı sürdüremedi. Bu albümde Rew, on şarkının yalnızca ikisini yazdı, de la Cruz ve Leskanich de dörder şarkı yazdı. Albümdeki şarkılar listelerin alt sıralarında yer aldı. Bu nedenle Capitol, grubu kovdu. Baterist Cooper, birkaç yıl sonra bu durumu aşağıdaki gibi açıkladı:

« "Kimberley'in katkılarını sınırlamak çok büyük bir hataydı. Bu ikinci Capitol albümü berbattı..." »

Grup hemen sonra SBK Records ile anlaşarak "Break of Hearts" adlı albümlerinin kaydına başladı. Albümde rock ögelerinin diğer albümlerden daha yoğun olarak kullanılması dikkat çekmektedir. Albümdeki şarkılardan "That's the Way", Amerikan müzik listesinde on altı numaraya kadar yükseldi. Ancak sonraki tekliler bu başarıyı elde edemedi. Bu nedenle grup tekrar kovuldu.

Gerileme ve ani dönüş (1990-1997)[değiştir | kaynağı değiştir]

Doksanlar boyunca grup hızını iyice yavaşlattı. Her ne kadar bazı tekli çalışmalarına imza atmış olsalar da bu çalışmaların çoğu düşük başarılar elde etti. Ancak 1990 yılında "China Beach" adlı televizyon serisi için Eric Burdon ile beraber "We Gotta Get Out of This Place" şarkısını kaydeden grup bu şarkıyla birtakım başarılar elde etti.

Yıllar geçtikçe grup tamamen yok oldu. Ancak aniden 1997 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılan ve 3 Mayıs 1997 tarihinde düzenlenen final gecesinde Birleşik Krallık'a birincilik getiren şarkıları "Love Shine a Light", Avrupa çapında geniş başarılar elde etti. Leskanich, bu başarıyı aynı hafta genel seçimlerden birinci çıkan Tony Blair'i de göstererek "bir haftada iki zafer" şeklinde nitelendirdi.[1]

"Love Shine a Light", grubun İngiltere'deki en büyük başarısı oldu. Öyle ki bu ülkenin müzik listesinde üç numaraya kadar yükseldi.[2]

Dağılış ve sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Her ne kadar büyük bir başarı yakalamış olsalar da, grup "Love Shine a Light"ın ardından hiçbir çalışma yapmadı. Leskanich, 1998 yılında grubu terk etti. Bazı anlaşmazlıkların ardından grubun isminde geçen Katrina'dan rahatsız olan Katrina Leskanich, yasal bir politika izledi. Grup için yeni bir "Katrina" bulma çabaları sonuçsuz kalınca Katrina and the Waves ismi tarihe karıştı.

Grubun dağılışından altı yıl sonra Leskanich, grubun Eurovision başarılarını sürdürmek adına İsveç'te yeni bir grup kurma girişiminde bulundu. 2005 yılındaki Melodifestivalen adlı İsveç ön elemelerine katılan Leskanich, burada elendi. Başta grubun adının "Katrina and the New Wave" olması düşünülürken, sonrasında "Katrina and the Nameless" olarak değiştirildi.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ O'Connor, John Kennedy. The Eurovision Song Contest - The Official History. Carlton Books, UK. 2007 ISBN 978-1-84442-994-3
  2. ^ Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums. 19th. Londra: Guinness World Records Limited. s. 297. ISBN 1-904994-10-5. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
Eimear Quinn
Eurovision Şarkı Yarışması birincileri
1997
Sonra gelen:
Dana International
Önce gelen:
Gina G
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Birleşik Krallık
1997
Sonra gelen:
Imaani