Stig Anderson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Stig Anderson
Doğum25 Ocak 1931(1931-01-25)
Hova, İsveç
Ölüm12 Eylül 1997 (66 yaşında)
Stockholm, İsveç
MeslekMüzisyen  • Söz yazarı  • Girişimci

Stig Erik Leopold Anderson daha çok bilinen adıyla Stikkan Anderson (25 Ocak 1931 - 12 Eylül 1997), İsveçli müzisyen, söz yazarı ve müzik yapımcısıydı. Polar Music'in kurucu ortağıydı ve en çok İsveçli pop grubu ABBA'yı yönetmesiyle tanınır.[1]

Abba[değiştir | kaynağı değiştir]

ABBA'nın ilk aşamalarında, Anderson şarkı sözlerinin çoğunun ortak yazarlığını yaptı, bunların arasında grubun en büyük hitlerinden bazıları olan "Ring Ring" (1973), "Waterloo" (1974), "Honey, Honey" ( 1974), "Yaparım, Yaparım, Yaparım, Yaparım, Yaparım" (1975), "Mamma Mia" (1975), "S.O.S" (1975), "Fernando" (1976), "Dans Kraliçesi" (1976), "Beni Tanımak, Seni Tanımak" (1977) ve "Oyunun Adı" (1977). ABBA'nın beşinci üyesi olarak anılan, aynı zamanda plak şirketinin ve yayın şirketinin de sahibiydi.[2] Anderson mülkiyeti Benny Andersson, Björn Ulvaeus ve şirketin ana ses mühendisi Michael B. Tretow ile paylaştı.[3] Anderson, başarılı rekor anlaşmaları yoluyla ticari çıkarlarını ve küresel başarısını temsil eden ABBA'nın arkasındaki baskın figürlerden biriydi. Aynı zamanda, hisselerin çoğunluğunu elinde bulunduran Polar Music'in fon yatırımlarını ve muazzam finansal gelirlerini de yönetti. Bu, 1974 yılına dayanan bir anlaşmaydı ve paranın büyük bir kısmı grup için yaptığı bireysel rekor anlaşmalarından geldi; Sovyetler Birliği'nde ABBA kayıtlarının varil karşılığında serbest bırakıldığı rekor satışlar için çığır açan bir anlaşma da dahil. 1980'lerin ortalarında, ABBA'nın servetinin önemli bir kısmı, kötü yönetim, kötü yatırımlar, yüksek vergi talepleri ve kredi oranlarının yükselmesi nedeniyle kaybedildi.

Yasal anlaşmazlıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanatçılarla yapılan sözleşme ve uluslararası dağıtım, grubun sanatçılarıyla özel olarak yazılmış bir sözleşmeden ziyade, aynı sözleşmeleri içeren standart bir yayın ve kayıt anlaşmasından kaynaklanıyordu. Bu, daha sonra, dört ABBA üyesinden üçü, Anderson'ın bu sözleşmeyi uzun yıllar boyunca 4,5 milyon Euro değerinde bir kâr yüzdesi almak için kullandığı ortaya çıktığında, Anderson ile ilişkilerini sonlandırdığında sorunlara yol açtı. Anderson'a karşı bir şikayet, Haziran 1990'da, Agnetha Fältskog'un şirketi Agnetha Fältskog Produktion AB, Benny Andersson'ın şirketi Mono Music AB ve Björn Ulvaeus'un haklarına sahip Hollandalı bir şirket tarafından Stockholm Bölge Mahkemesine sunuldu. Anlaşmazlık sonunda Temmuz 1991'de mahkeme dışında çözüldü; anlaşmanın şartları açıklanmadı. 1982'de Anni-Frid Lyngstad, yurt dışına taşındığı için Anderson tarafından kendisine verilen Polar Music şirketinin tüm hisselerini satmıştı.[1] Geçmişteki telif ücretleri için asla yasal başvuruda bulunmayan tek üye olmaya devam ediyor ve Anderson aleyhindeki yasal işlemlere hiçbir şekilde dahil olmadı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Stig Anderson, 25 Ocak 1931'de İsveç'in Hova kentinde, Ester adında bekar bir annenin oğlu olarak doğdu. Anderson, kariyerine bir ilkokulda kimya ve matematik öğretmeni olarak 15 yaşında okuldan ayrıldıktan sonra gece dersleri[1] alarak başladı. İlk şarkısını 16 yaşında[1] yazan Anderson, kısa süre sonra üniversiteye girdi. İsveçli popüler müzik sahnesi, bir müzik yapımcısı, yönetici ve ara sıra icracı olmak için.

Anderson, 1951 gibi erken bir tarihte şarkı yazmaya başlamıştı ve 1959'da " Är du kär i mig ännu, Klas-Göran? " ("Hala Bana Aşık mısın, Klas-Göran?") şarkısıyla çığır açtı. İsveçli şarkıcı Lill-Babs için yazılmıştır. 1960'larda, 3.000'den fazla yayınlanmış eser üreten İsveç'in en üretken şarkı yazarlarından biriydi. Anderson ayrıca 1960 yılında İsveç Müzik'i ve diğer birçok şirketi kurdu. Üç yıl sonra Anderson, Bengt Bernhag ile birlikte Polar Music'i kurdu.

1960'ların sonunda, ABBA'nın iki ana şarkı yazarı olacak olan Björn Ulvaeus ve Benny Andersson'ın yöneticisi ve yapımcısıydı. Daha önce Ulvaeus'un üyesi olduğu Hootenanny Singers'ı yönettikten sonra bu ikisinin kariyerlerine katıldı. Daha sonra, 1972'de Anni-Frid Lyngstad'ı yönetmeye başladı ve son olarak 1976'da Agnetha Fältskog (Aralık 1975'e kadar Fältskog hala Cupol/ CBS Records'a bir sözleşme kapsamında bağlıydı).

ABBA'daki zamanından önce Anderson, o zamanın en büyük İsveçli sanatçılarından bazılarını yönetti ve İsveç listelerinde çok sayıda hit oldu. Başarısı ona "The Business" lakabını kazandırdı. Bu lakabın sebebi ise herhangi bir zamanda birlikte yazdığı, yayınladığı ve kaydettiği birkaç sanatçının ilk 10'da olmasıydı. Anderson, taze fikirlere ihtiyaç duyduğunda New York'a gider, Amerikan hitleri olan şarkıları satın alır ve ardından dönüş yolculuğunda kısa bir süre sonra bir kayıt oturumu için hazır bir şekilde şarkı sözlerini çevirir veya yazıya döker ve ardından kaydı birkaç dakika içinde raflarda tutardı.

Kişisel yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Stig Anderson Gudrun Anderson (kızlık soyadı Rystedt, 1931-2010) ile evliydi ve iki oğlu Anders ve Lasse ve bir kızı Marie vardı. Kızı Marie Ledin (1957 doğumlu, İsveçli yıldız ve ABBA konser arka vokalisti Tomas Ledin'in eşi) de müzik endüstrisinde yer aldı. 1980'lerin ortalarında, Record Station (1990'ların başında Alman BMG'ye satıldı) adlı yeni ve oldukça başarılı bir plak şirketi kurdu ve onu Anderson Records izledi. Anderson Records, 1996'da Anni-Frid Lyngstad'ın İsveçli geri dönüş albümü Djupa andetag'i ve 1999'da Michael B. Tretow'un Greatest Hits'ini yayınladı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayatının son yıllarında ciddi alkol sorunları yaşayan Stig Anderson 12 Eylül 1997'de 66 yaşında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Cenazesi Sveriges Television tarafından canlı olarak yayınlandı, bu onur genellikle yalnızca seçkin devlet adamları veya kraliyet mensuplarına mahsustur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d "OBITUARY : Stig Anderson". The Independent (İngilizce). 14 Eylül 1997. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2022. 
  2. ^ Marsh, Dave; Marsh, Dave (14 Temmuz 1977). "Abba: The Sound of Business". Rolling Stone (İngilizce). 1 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2022. 
  3. ^ Inc, Nielsen Business Media (14 Ocak 1978). Billboard (İngilizce). Nielsen Business Media, Inc. 2 Kasım 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2022.