Elina Konstandopulu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Maria-Elpida (Elina) Konstantopoulou (YunancaΕλίνα Κωνσταντοπούλου; d. 11 Kasım 1970) Yunan şarkıcıdır. Maria, 1995 yılında Yunanistan'ı "Pia prosefhi" adlı şarkıyla temsil etmiş, yarışmada 12. olmuştur.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Konstantopulu Atina'da doğdu ve Atina Ulusal Konservatuvarı'nda müzik ve şarkı eğitimi aldı. Bundan hemen sonra gece kulüplerinde profesyonel bir şarkıcı olarak çalışmaya başladı.

1993'te, o zamanlar genç ve yeni ama başarılı bir besteci olan Nikos Terzis'e tanıtıldı. Birlikte çalışmaya başladılar ve Nikos onun için üç şarkıdan oluşuyordu. Hemen bir müzik kontratı için imzaladı ve ilk albümü 1994'te mağazalara çıktı. Elina, bir yıl boyunca Elina'nın Yunanistan'da yaz isabetine sahip olmasına rağmen. Onun şarkısı "Oon to tilefono htipisei" (Telefon çaldığında) bir başarıydı.

1995 yılında, o ve Terzis işbirliği bir kez daha çalıştı. Bu sefer, Eurovision Şarkı Yarışması'nda (ESC) Yunanistan'ı temsil etmeye çalıştılar ve sonunda başarılı oldular. Şarkının adı "Pia prosefhi" idi (Ne tür bir dua) ve video klip Meteora'da çekildi ve Dafne Tzaferi tarafından yönetildi. Şarkının bir Yunan sesi vardı ve Elina, Dublin'deki son gecenin hazırlıkları sırasında oldukça popülerdi. O sahnede iyi bir performans verdi ama o ilk on yapmak için yapmadı. 68 puan (en yüksek puanlar Kıbrıs'tan 12 puan ve İsrail'den 10 puan) ve 23 katılımcıdan 12'si oldu. 1995 yazında ikinci albümü vardı - 12 parçadan oluşan müzik Terzis tarafından bestelendi.

1990'larda albüm yapmaya ve kaydetmeye devam etti ve 1997'de Yunan dizisi Dio Xenoi'de misafir oldu ve 1999'da evlendi. İki yıl sonra yeni bir single'ı vardı ve 2002'de Yunanistan'ı ESC'de bir kez daha temsil etmeye çalıştı. Bu sefer sahnede yalnız değildi. Ona genç şarkıcı Marion Georgiou eşlik etti. Onların "Güzel Hayat" adlı şarkısı on finalist arasındaydı, ancak ilk beşe çıkmadı ve final raunduna karşı yarışmadı.

Eurovision Şarkı Yarışması ile ilişkisi oraya hiç bitmedi. 2005'te Elena Patroklou'nun yerini aldı ve Kiev'deki sahnede Constantinos Christoforou'ya eşlik etti. Beyaz giyimli, bir kez daha taze ve egzotik biriydi, ancak Kıbrıs'ın girişi flop ve 18. sıradaydı. 2010 yılında Thalia ve Cristian Castro'nun şarkılarının Yunanca kapaklarını içeren Xekina adlı bir albüm çıkardı.

Elina, 1 Mart 2012'de, yeni dijital single'ı "Mia Anamnisi" (One Memory) adlı kitabını qooackmusic (yeni bir internet diskografi şirketi) etiketi altında yayınladı. Şarkı, 2012 boyunca piyasaya sürülecek olan dört yeni şarkının ilkidir. Şarkının bestecisi Dim_Aros ve söz yazarı Yorgos Bitounis'tir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • San Paramithi
  • Ti Zoi Mou Litrono
  • Akouse Me
  • Enstikto
  • Tha Allaxo Dedomena
  • Aftos o Polemos/cd single
  • Xekina
  • Mia Anamnisi" [One Memory] (Digital Single)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
Kostas Bigalis
"To trehandiri"
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yunanistan
1995
Sonra gelen:
Mariana Efstratiu
"Emis forame to himona aniksiatika"