İçeriğe atla

Nikolay Rimski-Korsakov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nikolay Rimski-Korsakov
Николай Андреевич Римский-Корсаков
Valentin Serov tarafından 1898'de yapılan portresi.
Doğum18 Mart 1844(1844-03-18)
Tihvin, Rusya
Ölüm21 Haziran 1908 (64 yaşında)
Lubensk, Rusya
MeslekMüzisyen, besteci, müzik eğitimcisi
İmza

Nikolay Rimski-Korsakov, Rusça: Николай Андреевич Римский-Корсаков (Nikolay Andreyeviç Rimskii-Korsakov) (18 Mart 1844 - 21 Haziran 1908) Rus müzisyen, besteci ve müzik eğitimcisi.

Yaşam öyküsü

[değiştir | kaynağı değiştir]

Sankt-Peterburg'un 199 kilometre uzağındaki küçük Tihvin kasabasında dünyaya geldi. Doğduğunda babası 60, annesi 42, ağabeyi ise 22 yaşındaydı.

Küçük Nikolay, piyano çalmayı Tihvin'de öğrendi. Yeteneğini ve müzik kulağının iyi olduğunu fark eden ailesi, bunun üzerinde pek durmadı. Çünkü Nikolay'ı, ülke donanmasının ağabeyi gibi başarılı bir denizcisi olarak görmek istiyorlardı. Böylece genç adam, 12 yaşında Sankt Peterburg'daki donanma okuluna girdi. Korsakov, o günden sonra müzikal çalışmalarına hız verdiyse de, geçinebilmek için donanmadaki işini de sürdürdü ve ancak 8 yıl sonra aktif işinden ayrılabildi.

Bestecinin müzikal alandaki çalışmaları, yalnız yaratıcı işleriyle sınırlı değildir. 1871'den yaşamının sonuna kadar Sankt-Peterburg Konservatuvarı'nda profesörlük yaptı. 27 yaşında bu onurlu mesleği icra etmeye başlayan Korsakov, donanmanın brass grubunda on yıl çalışmasının yanı sıra; Müzik Okulu'nda 7 yıl müdürlük, Imperial Capella'da ise 10 yıl müdür yardımcılığı yaptı. 1874-1907 tarihleri arasında Sankt-Peterburg, Moskova, Kiev, Brüksel ve Paris'te çok sayıda senfonik konser yöneten besteci, 64 yaşında Lubensk'te yaşamını yitirdi. Naaşı Sankt-Peterburg'taki meşhur Tihvin Mezarlığı'nda gömülü bulunmaktadır.

11 senfoni, 15 opera, 3 enstrümantal ve orkestral çalışma, 79 romans eseri, 2 koleksiyon ve çok sayıda piyano çalışması üreten büyük bir bestecidir. Çok bilinen bir eseri de, Binbir Gece Masalları'ndan esinlenilmiş olan Şehrazad'dır.

Armoni Üzerine Yazılar, Orkestrasyonun İlkeleri[1] ve Müzikal Yaşamımın Efsanesi adlı üç de kitap yazmıştır.

  • Fantazi "The Flight of the Bumblebee" (Yabanarısının Uçuşu):
  1. ^ "Online "Orkestrasyonun İlkeleri" metni". 24 Aralık 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2009. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Müzik eserleri notaları: IMSLP (International Music Score Library Project - Uluslararası Müzik Notaları Projesi): "Rimski-Korsakov,_Nikolai" kategorisi [1]9 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • Koro müziği eserleri notaları: CPDL (Choral Public Domain Library (ChoralWiki)): [2]2 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  • Nikolay Rimski-Korsakov'un hayatını ele alan Rus yapımı "Rimskiy-Korsakov (1952)" adlı film için referans: [3]13 Ekim 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.