Nikolay Rimski-Korsakov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Nikolay Rimski-Korsakov
Николай Андреевич Римский-Корсаков
Nikolay Rimski-Korsakov (1844-1908)
Nikolay Rimski-Korsakov (1844-1908)
Doğum 18 Mart 1844
Tikhvine, Rusya
Ölüm 21 Haziran 1908 (64 yaşında)
Lubensk, Rusya
Meslek Müzisyen, Besteci, Müzik eğitimcisi

Nikolay Rimsky-Korsakov, Rusça: Николай Андреевич Римский-Корсаков (Nikolay Andreyeviç Rimskiy-Korsakov) (d. 18 Mart 1844, Tikhvine, Rusya - ö. 21 Haziran 1908 Lubensk, Rusya) Rus müzisyen, besteci, müzik eğitimcisi.

Yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

St. Petersburg'un 200 kilometre uzağındaki küçük Tikhvin kasabasında dünyaya geldi. Doğduğunda babası 60, annesi 42, erkek kardeşi ise 22 yaşındaydı.

Küçük Nikolay, piyano çalmayı Tikhvin'de öğrendi. Yeteneğini ve kulağının iyi olduğunu farkeden ailesi, bunun pek üzerinde durmadı. Çünkü Nikolay'ı, ağabeyi gibi ülke donanmasının başarılı bir denizcisi olarak görmek istiyorlardı. Ve genç adam, 12 yaşında St. Petersburg'daki donanma okuluna girdi.

Korsakov, o günden sonra müzikal çalışmalarına hız verse de geçinebilmek için donanmadaki işini de sürdürmüş ve ancak 8 yıl sonra aktif işinden ayrılabilmiştir. Bestecinin müzikal alandaki çalışmaları, yalnız yaratıcı işleriyle sınırlı değildir. 1871'den yaşamının sonuna kadar St. Petersburg Konservatuarı'nda profesörlük yapmıştır. 27 yaşında bu onurlu mesleği icra etmeye başlayan Korsakov, donanmanın brass grubunda on yıl çalışmış, Müzik Okulu'nda yedi yıl müdürlük, Imperial Capella'da ise 10 yıl müdür yardımcılığı yapmıştır. 1874-1907 tarihleri arasında St. Petersburg, Moskova, Kiev, Brüksel ve Paris'te çok sayıda senfonik konser yöneten besteci, 64 yaşında Loubensk'te yaşamını yitirmiştir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

11 senfoni, 15 opera, 3 enstrümental ve orkestral çalışma, 79 romans eseri, 2 koleksiyon ve çok sayıda piyano çalışması üreten büyük bestecidir. Çok bilinen bir eseri Binbir Gece Masalları'ndan esinlenilmiş olan Şehrazad'tır.

"Armoni Üzerine Yazılar", Orkestrasyonun İlkeleri[1] ve "Müzikal Yaşamımın Efsanesi" adlı üç de kitap yazmıştır.

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Fantazi "The Flight of the Bumblebee (Yabanarısı Uçuşu)":

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Müzik eserleri notaları: IMSLP (International Music Score Library Project - Uluslararası Müzik Notaları Projesi): "Rimsky-Korsakov,_Nikolai" kategorisi [1]
  • Koro müziği eserleri notaları: CPDL (Choral Public Domain Library (ChoralWiki)): [2]
  • Nikolay Rimsky-Korsakov hayatını ele alan Rus yapımı "Rimskiy-Korsakov (1952)" adlı film için referans: [3]