1998 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail

Vikipedi, özgür ansiklopedi
1998 Eurovision Şarkı Yarışması
Ülke İsrail İsrail
Seçim süreci
Seçim adı Görevlendirme
Seçim tarih(ler)i 23 Kasım 1997[1]
Seçilen yarışmacı(lar) Dana International
Seçilen şarkı "Diva"
Aldığı sonuçlar
Final sonucu 172 puan ile 1.
Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail
◄1996 1999►

İsrail, Birleşik Krallık'ı oluşturan dört ülkeden biri olan İngiltere'nin Birmingham şehrinde gerçekleştirilen 1998 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılan yirmi beş ülkeden biri idi. İsrail'i temsil eden şarkıcı Dana International ile yarışmada seslendiriği "Diva" isimli şarkı ülkenin kamusal yayın kuruluşu İsrail Yayın Kurumu (IBA) tarafından oluşturulan on bir kişilik bir heyet tarafından kanala gönderilen on beş şarkı arasından seçildi.[1] Yarışma finalinde 172 puan toplayan International, ilki 1978 ve sonuncusu 1979 yılında olmak üzere on dokuz yıl sonra ülkeye üçüncü galibiyetini getirdi.[2][3][4]

Seçim süreci[değiştir | kaynağı değiştir]

Görevlendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

IBA, son yıllarda alınan başarısız sonuçları (ülke 1996 yarışmasının ön elemelerini geçememiş ve 1997 yılında gerçekleştirilen yarışmaya katılamamıştı) sebep göstererek, 1998 yılında İsrail'i temsil edecek şarkı/şarkıcıyı seçmek üzere halka açık bir ulusal final düzenlemedi ve kanal içerisinde on bir kişiden oluşan özel bir komite oluşturdu. Söz konusu komitenin on bir üyesi 23 Kasım 1997 tarihinde bir araya geldi ve görüşmelerinin sona ermesinden bir saat sonra kanal, (daha önce 1995 İsrail ulusal finaline katılan ve ikinci gelen) bir cinsiyet değiştirme ameliyatı ile kadın olan transgender şarkıcı Dana International'ın sözleri Yoav Ginay tarafından yazılan ve Svika Pik tarafından bestelenen "Diva" isimli şarkı ile 1998 yarışmasında İsrail'i temsil etmek üzere seçildiğini kamuoyuna duyurdu. International dışında kanala on dört şarkıcı daha şarkılar göndermiş ve daha sonra söz konusu heyetin üyeleri tarafından yapılan açıklamalara göre seçim süreci iki aşamadan oluşuyor idi. "Diva" ile birlikte Arkadi Duhin & Halimonim tarafından seslendirilen "Şir Tikva" da finale kalmıştı.[1][5]

Karara tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir transgender olan International'ın 1998 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İsrail'i temsil edeceği haberi radikal dinci/muhafazakâr grupların olumsuz tepkileri ile karşılandı.[6][7][8] Şas isimli aşırı dinci partinin temsilcilerinden biri "Ben bu karardan utanıyorum fakat bunu değiştirmek için yapabileceğim hiçbir şey yok. Dana bir takım marjinal azınlıkları temsil edecek, IBA ise devlet televizyonu—bu nedenle yarışmaya herkesi temsil edecek birini göndermelidir. Bu seçim, İsrail müziğinin saygıdeğerliğini azaltacaktır," şeklinde bir açıklama yaptı. International'ı temsilci olarak seçen komitenin başkanı, Gil Samsonov, negatif tepkilere karşılık olarak "Dünya bizim savaş ve terörden ibaret bir devlet olduğumuzu düşünüyor; yarışmaya Dana gibi birini göndermek onlara İsrail'in liberal, özgür ve çağdaş bir ülke olduğunu gösterecek," şeklinde bir açıklamada bulundu ve açıklamasına "Dana'nın şarkısı bize gönderilen şarkılar arasında en iyisi idi. Zirveye oynayabilecek taze bir pop şarkısı. Dana'nın Avrupa'da bir ilgiyi alevlendireceği çok açık ve bu ancak şarkının daha fazla başarılı olmasını sağlayabilir. Yarışmayı takip etmeyen bir kesimin (muhafazakârlar) temsilcimizi değiştirmemizi istemesi ise yalnızca tuhaf," diye devam etti. İsrailli muhafazakârların şiddetli açıklamaları ile tartışmaları, şarkıcıya henüz yarışmadan önce Avrupa ve dünyada oldukça büyük bir şöhret kazandırdı. Yarışmanın gerçekleştirilmesinden oldukça uzun zaman önce pek çok uluslararası televizyon kanalı ile gazetede International'ın seçimiyle ilgili haberler ve röportajlar yayınlandı.[1][2]

Dana International'ın ülkenin temsilcisi olarak açıklanmasının hemen ardından, kendisi ile çalışan müzisyen/DJ Offer Nissim de "Biz İsrail'i temsil edeceğimiz için çok heyecanlıyız fakat oldukça profesyoneliz. Üç dakika boyunca İsrail'i gururlandırmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız," şeklinde bir açıklamada bulunmuştu. Nissim, gazetecilerin muhafazakâr grupların transgender bir şarkıcının uluslararası bir etkinlikte İsrail'i temsil etmesine karşın olası öfkeli tepkilerinden endişe duyup duymadıklarına dair sorularını "Bazı grupların bize karşı açıklamalarda bulunacakları ile birlikte IBA'nın bize maksimum destek sağlayacağından eminiz," şeklinde yanıtladı. Şarkının bestecisi Svika Pik ise "Yazdığım şarkının kazandığını öğrendiğimde tüm vücudum titremeye başladı. Daha önce beş defa bir şarkıcı olarak İsrail'i bu yarışmada temsil etmek üzere ulusal finale katıldım ve başarısız oldum ve şimdi, sonunda hayalim gerçek oluyor. Bence Dana, İsrail'in yarışma tarihindeki en olağanüstü ve bir o kadar kayda değer şarkıcı olacak. O güçlü bir imaja ve şarkıyı etkileyici kılabilecek becerilere sahip. Politik durumumuza rağmen yarışmayı kazanmak üzere eşsiz bir potansiyele sahip," diye bir açıklama yaptı.[1]

Eurovision'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Daha önce 1991, 1993 ve 1995 yıllarında olmak üzere üç defa İsrail için sanat yönetmeni olarak görev yapan Ofer Şafrir, IBA tarafından International'ın sanat yönetmeni/sahne koçu olarak atandı. Şafrir, Dana International'ı tablonun merkezine koyan minimalist fakat bir o kadar gösterişli bir şov tasarladı. International performansının büyük bölümünde sahnenin merkezinde bulundu, arka vokaller ise çevresinde hareket ettiler. Şafrir bunu, "şarkıcıya sağlanan odaklanmanın önüne geçmeyen estetik insani bir arka plan" olarak tanımladı. "Bu klasik bir kamera açısıdır," şeklinde açıkladı ve "Birden fazla hareket yaratmıyoruz, aksi yönde yapılan hareketleri kızlar —arka vokaller— bir anda gerçekleştiriyorlar," diye devam etti.[1] Sahnede International'a dört kadın eşlik etti: Galit Dahan (operatik arka plan), Talya Adler, Şirley Tzafri ve Lilah Koh. İsrail delegasyonu bu isimlere ek olarak Offer Nissim ile genel müdür Şay Kerem'i de içeriyordu. International, 9 Mayıs 1998 tarihinde Birmingham'da gerçekleştirilen yarışma finalinde ünlü Fransız modacı Jean Paul Gaultier tarafından tasarlanan iki farklı elbise (gri ve parlak uzun bir elbise ilk sahneye çıkışında; renkli kuş kanatları ile süslenmiş, zaferin sembolü hâline gelen siyah elbiseyi ise yarışmayı kazandıktan sonra şarkısını bir defa daha söylerken) giydi.[9] Dana International, Polonya temsilcisinden sonra, Almanya temsilcisinden önce olmak üzere sekizinci sırada sahne aldı ve yirmi beş ülkenin katıldığı yarışmada 172 puan toplayarak (6 puan farkla) birinci geldi.[10][11] Yarışmada İsrail'in oylarını bildiren kişi ise Yigal Ravid idi. Yarışma finali ülkede herhangi bir yerel yorumcu olmadan Kanal 1; Daniel Pe'er tarafından yapılan İbranice yorumlar ile Reşet Gemel isimli radyo kanalı üzerinden yayınlandı.[12]

İsrail'e verilen puanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

İsrail; Hırvatistan, Macaristan ve Slovakya dışında kalan tüm katılımcı ülkelerden puan aldı. İkinci gelen ev sahibi Birleşik Krallık'a 6 puan fark atarak, 172 puan topladı ve üçüncü defa birinci geldi.[5]

İsrail'e verilen puanlar
12 puan 10 puan 8 puan 7 puan 6 puan
5 puan 4 puan 3 puan 2 puan 1 puan

İsrail'in verdiği puanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

12 puan Birleşik Krallık Birleşik Krallık
10 puan Hırvatistan Hırvatistan
8 puan Hollanda Hollanda
7 puan Malta Malta
6 puan Romanya Romanya
5 puan Belçika Belçika
4 puan Norveç Norveç
3 puan İspanya İspanya
2 puan Portekiz Portekiz
1 puan Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b c d e f "דיווה" (İbranice). 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 2. ^ a b Nivelle, Pascale (8 Haziran 1998). "Dana International, transsexuelle et chanteuse israélienne, lauréate 1998 de l'Eurovision, met en rage les intégristes de son pays. La queen de Sabbat". Libération (Fransızca). 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 3. ^ Cockburn, Patrick (11 Mayıs 1998). "Trans-sexual's Eurovision win has divine appeal". The Independent (İngilizce). Kudüs. 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 4. ^ Halutz, Avşalom (27 Mart 2014). "Eurovision's bearded drag queen diva is set to take the stage tonight despite controversy". Haaretz (İngilizce). 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 5. ^ a b "Israel 1998: Dana International / Diva" (İngilizce). 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 6. ^ "Transsexual singer stirs up passions". BBC News (İngilizce). 10 Mayıs 1998. 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 7. ^ "The politics of Eurovision". BBC News (İngilizce). 12 Mayıs 2000. 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 8. ^ Walzer, Lee (2000). "5: Media, Culture, and Visibility". Between Sodom and Eden: A Gay Journey Through Today's Changing Israel (Between Men - Between Women: Lesbian & Gay Studies) (İngilizce). New York: Columbia University Press. ss. 151, 172. ISBN 978-0231113953. 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 9. ^ Webb, Glen (7 Mayıs 2011). "Diva Dana reveals the Gaultier dress". Avrupa Yayın Birliği (İngilizce). Düsseldorf. 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 10. ^ "Eurovision Song Contest 1998" (İngilizce). Avrupa Yayın Birliği. 7 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 11. ^ "Dana International – Diva (Israel 1998)" (İngilizce). Avrupa Yayın Birliği. 25 Haziran 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014. 
 12. ^ "פורום אירוויזיון" (İbranice). 3 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2014.