İçeriğe atla

Baunilha e chocolate

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Portekiz "Baunilha e chocolate"
1995 Eurovision Şarkı Yarışması şarkısı
ÜlkePortekiz
Şarkıcı(lar)Tó Cruz
DilPortekizce
Besteci(ler)António Vitorino d'Almeida
Söz yazar(lar)ıAntónio Vitorino d'Almeida,
Rosa Lobato de Faria
Orkestra ŞefiThilo Krassmann
Finallerdeki sonuçları
Yarı final derecesi21.
Yarı final puanı5
Sahneye çıkış kronolojisi
◄ "Chamar a música" (1994)   
"O meu coração não tem cor" (1996) ►

Baunilha e chocolate, (Vanilya ve Çikolata) Tó Cruz tarafından seslendirilen ve İrlanda'nın başkenti Dublin'de yapılan 1995 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Portekiz'i temsil eden şarkı. Şarkı Portekizce dilinde seslendirilmiştir. Şarkı António Vitorino d'Almeida ve Rosa Lobato de Faria tarafından yazılmıştır. Tó Cruz seslendirilmiştir.

Şarkı, kentsel müzik tarafından esinlenilmiş ve Cruz'un "beyaz deri ile sevgilisine" şarkı söylemesi, ırklar arası ilişkilerini düşünürken (Cruz siyah) özellikleri taşıyor. Bunun yalnızca ülkelerin cesur deniz tarihi aracılığıyla mümkün olabileceğini ve bu tarihin bir sonucu olarak Portekiz'e geri getirilen baharat ve kültürel bilgiler hakkında söylenebileceğini belirtti.

Şarkı yarışmada İspanya'in temsilcisi Love City Groove'in şarkısı "Love City Groove"'dan sonra ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin temsilcisi Alexandros Panayi'nin şarkısı "Sti Fotia"'dan sonra 16. sırada çıkmıştır. Yarışmada 24 şarkı arasından 21. olmuştur. Şarkı Portekiz'in günümüze dek en iyi derecesini almıştır.

Bir sonraki şarkı 1996 yarışması'nda Portekizli katılımcı, "O meu coração não tem cor" adlı şarkısıyla Lúcia Moniz olmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]