İçeriğe atla

Tó Cruz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tó Cruz
DoğumAntónio José Ramos da Cruz
9 Temmuz 1967 (56 yaşında)
Lizbon, Portekiz
Tarzlar
Meslekler
  • Şarkıcı

Tó Cruz (d. António José Ramos da Cruz, 9 Temmuz 1967, Lizbon) Yeşil Burun Adaları asıllı Portekizli şarkıcı ve söz yazarı. 1995 Eurovision Şarkı Yarışması'nda katılmasıyla tanınır.

Cruz, televizyon ve radyo reklamları için bir stüdyo destekli şarkıcı ve seslendirme sanatçısı olarak başladı. 1995'te Portekiz'in Eurovision için yarışması olan Festival da Canção'ya "Baunilha e chocolate" ("Vanilya ve Çikolata") şarkısıyla girdi ve bölgesel jüri üyeleri arasında açık birinciydi.[1] "Baunilha e chocolate" 13 Mayıs'ta Dublin'de düzenlenen 40. Eurovision Şarkı Yarışması'na gitti. Cruz'un performansı profesyoneldi ancak şarkının jüriler tarafından popüler olmadığı ve sadece Fransa ve Yunanistan'dan puan aldıktan sonra 23 katılımcının arasında 21. sırada yer aldığı belirtildi. Bu, Portekiz'in en düşük Eurovision yerleştirmesi idi.

Cruz, Oliver ve Company'de Dodger'ın şan sesi olan Notre Dame'in Kıvırcık Kekesi ve Camelot'taki Görevdeki Garrett'ın Portekiz versiyonunda Quasimodo'nun sesini sunuyor. İlk albümü Alma nua, 1998'de serbest bırakıldı, iki yıl sonra Camaleão tarafından izlendi ancak iyi satılmadı. 2001'de Cruz ABD'ye taşındı ve António TC Cruz adı altında İngilizce bir albüm kaydetti.

Cruz, Portekiz'e döndüğünde Disney'in 2007 Enchanted filmi için daha fazla seslendirme çalışması sağladı ve Laura Pausini, Paulo de Carvalho ve Rão Kyao gibi sanatçılarla söylendi.

  1. ^ "ESC National Finals database 1995". 28 Ocak 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2017. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]
Ödüller ve başarılar
Önce gelen:
"Chamar a música"
Sara Tavares
Eurovision Şarkı Yarışması'nda Portekiz
1995
Sonra gelen:
"O meu coração não tem cor"
Lúcia Moniz