Anne-Marie David

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Anne-Marie David
Genel bilgiler
Doğum 23 Mayıs 1952
Arles-Fransa Fransa
Köken Fransız
Tarzlar Pop
Meslekler Şarkıcı
Etkin yıllar 1970-1987, 2003-günümüze
Müzik şirketi Energise Records
Resmî site www.annemariedavid.net/

Anne-Marie David, (23 Mayıs, 1952; Arles, Fransa) Fransız şarkıcı.

Müzik Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Anne-Marie David, müzik hayatına 1972'de Jesus Christ Superstar oyununda Mary Magdelena rolü ile parlamaya başlamıştır. 1972'nin Haziran ayında Olympia'da oyunu sunarlar. Lüksemburg tarafından gelen Eurovision teklifini kabul eder.

1973 Eurovision Şarkı Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

David, ülkeyi Tu te reconnaîtras adlı şarkıyla temsil etti. İspanyol ve İngiliz şarkılarıyla geçen kıyasıya mücadele sonunda ikinci İspanya'nın 4 puan önünde birinciliği kazandı. Şarkının İtalyanca, İngilizce, Almanca, Türkçe gibi birçok dilde versiyonunu söyleyen David, Avrupa'da önemli bir yer kazandı.

Türkiye yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanatçı bir Avrupa turnesinden sonra 1974 yılında Türkiye'ye geldi. Burada "Neşeli Gençleriz Biz / İnanma" ve "Hayat ve Ben / Sil Baştan" 45liklerini yayınladı. Özellikle Çiğdem Talu'nun sözlerini yazdığı ve David'in farklı Türkçesi ile seslendirdiği Neşeli Gençleriz Biz ilgi topladı. Sanatçı Müjdat Gezen'in oynadığı Pembe Panter adlı filmde "Hayat ve Ben" şarkısıyla yer aldı ve filmde göründü. Bir adet de Türkçe albüm çıkardı. 1974 ve 1975 tarihlerinde Fahri Korutürk tarafından ödüllendirildi.

1979 Eurovision Şarkı Yarışması[değiştir | kaynağı değiştir]

1979'da sanatçı Eurovision'a bu sefer ülkesi Fransa'yı temsil etmek için katılır. Şarkısı Je suis l’enfant soleildir. Ancak bu sefer birinci olan İsrail'in 19 puan arkasında 3.lük ile yetinir. 1980'de ise Fransa'da Savunma Bakanlığı huzurunda konser verir.

Eurovision sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

1982 yılında Oslo'da Kraliyet ailesi önünde şarkı söyler ve 1983'te Oslo'da en iyi yabancı sanatçı ödülü alır. 1984'te bir müzikal sonrası kariyerini bitirmeye karar verir ve Fransa'da yaşamına devam eder. 1985'te Norveç Eurovision elemelerinde juri olur ve seçilen sanatçı Eurovision'u o sene kazanır.

Müziğe dönüş[değiştir | kaynağı değiştir]

2004'te konserlerine yeniden başlayan Marie, piyanistiyle beraber söylediği şarkıları bir albümde topladı. Belçika'da kaydedilen bir konserden sonra David yeniden Avrupa'yı turlamaya başladı. 2006'da Anna Maria adıyla İspanya'ya yönelik Federico adlı bir single çıkardı.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm[değiştir | kaynağı değiştir]