Karl Körner

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karl Körner
Karl Körner.jpg
Karl Körner
Doğum 19 Nisan 1920
Hoym, Saksonya, Almanya
Ölüm 8 Ağustos 2004 (84 yaşında)
Bağlılığı Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet dalı Flag of the Schutzstaffel.svg Waffen-SS
Hizmet yılları 1939-1945
Rütbesi SS-Hauptscharführer
Birimleri 103. SS Ağır Panzer Taburu
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı
Madalyaları Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Şövalye Demir Haçı Siyah Yaralı Rozeti Gümüş Yaralı Rozeti

Karl Körner (d. 19 Nisan 1920 – ö. 8 Ağustos 1997), II. Dünya Savaşı sırasında SS-Hauptscharführer (Kıdemli Başçavuş) rütbesinde Waffen-SS personeliydi.

19 nisan 1920'de Weimar Cumhuriyeti dönemi Almanya'sının Saksonya eyaletinde bulunan Hoym kasabasında dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı'nda Waffen-SS'e katıldı. Adını duyurduğu ilk başarısı Nisan 1945'de sadece kendi koutasındaki tek bir Königstiger tankı ile Bollersdorf civarında yakıt ve mühimmat ikmali yapan 120-150 kadar Sovyet tankına yaptığı saldırı oldu. İlk ve sondaki iki IS-2 tankını vurarak arada kalan tankların hareket kabiliyetini engellemiş ve elinde bulunan 39 mermiyi kullanarak 39 tankı imha etti. Bu arada patlayan yakıt yüklü kamyonlar Sovyet tank mürettebatında paniğe yol açtı. Cephanesi biten Karl Körner mecburen Alman hatlarına geri döndü.

İlerleyen günlerde, görev yaptığı 103. SS Ağır Panzer Taburu, Berlin'i savunmak üzere görevlendirilmiştir. Bu savunma esnasında da 100 Sovyet tankını ve 26 tanksavar topunu imha etti. Bu başarısı sayesinde gösterdiği cesaret ve liderlik vasıfları sebebiyle Nazi Almanyası tarafından Şövalye Demir Haç madalyası ile ödüllendirilmiştir. Madalyasını Führerbunker'in içinde almıştır. Madalyasını alır almaz Charlottenburg mıntıkasında savaşan taburuna geri döndü.

Savaştan sağ çıkmayı başardı. 8 Ağustos 1997 tarihinde öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]