Kurt Knispel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kurt Knispel
Doğum 20 Eylül 1921
Salisfeld (Salisov), Çekoslovakya
Ölüm 28 Nisan 1945 (23 yaşında)
Urbau, Çekoslovakya
Bağlılığı Nazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet dalı Balkenkreuz.svg Heer
Hizmet yılları 1940-1945
Rütbesi Feldwebel
Birimleri 12. Panzer Tümeni
503. Ağır Panzer Taburu
Savaşları/Çatışmaları II. Dünya Savaşı
Doğu Cephesi
Normandiya Çıkarması
Madalyaları Demir Haç (2. Sınıf) Demir Haç (1. Sınıf) Altın Alman Haçı

Kurt Knispel (d. 20 Eylül 1921 - ö. 28 Nisan 1945), II. Dünya Savaşı sırasında Südetli Alman Heer tankçısı.

Niklasdorf yakınlarında çocukluğunu geçirdi. 1940 yılında bir otomobil fabrikasında çıraklık yaptıktan sonra, Alman Ordusu'nun zırhlı bölümüne katılmak için başvurmuştur.

Kurt Knispel temel eğitimi için, Aşağı Silezya'da, Żagań'da, Panzer Yedek Eğitim Taburuna gitti. Panzer I, Panzer II ve Panzer IV tankı eğitiminden önce temel piyade eğitimi aldı. 1 Ekim 1940 günü, 29 Panzer Alayı, 12. Panzer Tümeni 3. Bölük'e transfer edildi. Knispel, Panzer IV yükleyici ve topçu olarak eğitimini tamamladı. Eğitim 11 Haziran 1941 tarihine kadar sürdü ve Żagań'da Putlos'da dersler aldı.

Barbarossa Harekâtı sırasında Teğmen Hellman'ın altında Panzer IV nişancısı oldu. Ocak 1943 sonunda Putlos'a döndü ve yeni Tiger I tanklarına aşina oldu.

Tiger I ve Tiger II kullanmıştır. Kurt Knispel 168 gibi bir rakamla II. Dünya Savaşı'nın ve tüm zamanların en çok tank imha eden Alman tankçıydı. Bu büyük rakamda tankı yok etmesine rağmen hiçbir zaman gereği kadar ödüllendirilmemiştir; Şövalye Demir Haç madalyası bile alamamıştır. 1. ve 2. Sınıf Demir Haç madalyası almıştır.

168 tankın 126'sını tank nişancısı olarak, 42'sini ise tank komutanı olarak imha etmeyi başarmıştır. Kendisi hakkında pek bilinen bir şey olmamasıyla beraber üst düzey Nazi Partisi yönetimi arasında pek tutulmadığı da söylenir. Savaşın sonlarına doğru Tiger II (Königstiger) komutanı olarak hayatını kaybetmiştir. Knispel, Urbau'da bir sahra hastanesinde öldü ve yerel bir mezarlıkta toprağa verildi. Ölümünden on gün sonra, Avrupa'da savaş sona erdi.

10 Nisan 2013 tarihinde, Çek yetkililer Knispel'in kalıntılarının Urbau'da, bir kilise duvarın arkasında, diğer 15 Alman askerinin arasında bulunduğunu doğruladı. Brno'da askeri mezarlıkta gömülmesi olasıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]