Vladimir Zworykin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vladimir Kozmich Zvorikin
Vladimir Zworykin, 1929 yılında, elinde kineskop ile görülüyor
Doğum29 Temmuz 1888
Murom, Vladimir Guberniyası, Rus İmparatorluğu
Ölüm29 Temmuz 1982 (94 yaşında)
Princeton, New Jersey, Amerika Birleşik Devletleri
MilliyetRusya Rus Amerika Birleşik Devletleri Amerikan
EğitimSankt-Peterburg Devlet Teknoloji Enstitüsü
Pittsburgh Üniversitesi
ÖdüllerIEEE Onur Madalyası (1951)
IEEE Edison Madalyası (1952)

Vladimir Kozmich Zvorikin (29 Temmuz 1888 - 29 Temmuz 1982) Rus-Amerikalı mucit, mühendis ve televizyon teknolojisinin önderi.[1]

St. Petersburg Teknoloji Enstitüsü’nde çalıştı. 1912 de mezun olduktan sonra Paris’te Profesör Paul Langevin altında X-ışınları konusunda çalışmalar yaptı. 1919 yılında ABD'ye göç etti.

1923 yılında, televizyon kamerasının en önemli parçası olan ve ilk kez resim tarama yöntemini tümüyle elektronik olarak yapan ikonoskopu buldu. Ertesi yıl da kineskop olarak adlandırılan resim tüpünün patentlerini aldı. Bu iki buluş, tümüyle elektronik ilk televizyon sisteminin oluşturulmasını olanaklı kıldı. 1929 yılında ilk olarak kamu oyuna sundu.

Zworykin, televizyonda görüntü oluşturma ve iletim işlevini gören katot ışın tüpünü buldu. Şarj depolama tüpü, kızıl ötesi resim tüpü ve elektron mikroskoptan oluşan bu parça, televizyonun pratikteki gelişiminin ilk 30 yılında önem arz ediyordu.

Televizyonun ortaya çıkışında Alexander Bain, Paul Nipkow, Aleksandr Stoletov, Karl Ferdinand Braun, Boris Rosing, Herbert E. Ives, John Logie Baird, Boris Rosing, Alan Archibald Campbell-Swinton, Kalman Tihanyi, Vladimir Zworykin ve Kenjiro Takayanagi gibi buluşçuların çalışmaları olduğundan tam fikir birliği oluşmamasına karşın otoritelerin çoğu televizyonun babası olarak Vladimir Kozmich Zworykin'i gösterir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Vladimir Zworykin | Biography, Inventions, & Facts | Britannica". www.britannica.com (İngilizce). 4 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2023.