İçeriğe atla

Teleks

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir Siemens T100 Teleks makinası
İleri model bir British Telecom Puma makinası

Teleks, Faks (fax) cihazının bulunmasıyla birlikte, kullanımı giderek azalan, sadece yazı aktarabilen, 1970'li yılların popüler iletişim aygıtı. Teleks ağları, iki yönlü metin tabanlı mesajlaşma için telgraf düzeyinde bağlantı devresi kullanan, telefon ağlarına benzer şekilde, teleprinterlar için bir müşteriden müşteriye anahtarlı ağ idi.[1]

Teleks, daktiloya benzer bir klavyeye sahiptir. Aynı telefon numarası gibi bir numarası olur. Karşı tarafın teleks numarası aranır, gönderilmek istenen veri, klavyeden girildiğinde, dakikada 45,5 bit hızıyla, karşı tarafın teleks aygıtında bulunan bir şaryodan kağıda dökülürdü.

Teleks ilk olarak 1930'da Almanya'da, 1970'te Küba ve Pakistan arasında kullanıldı. Grafik, resim, fotoğraf vb. aktarımı sağlayamadığı, ağır ve hantal bir yapıya sahip olduğu, veri iletiminin yavaşlıkları gibi nedenlerle bugün demode sayılmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ United States. Congress. House. Committee on Interstate and Foreign Commerce (1979). Hearings, Reports and Prints of the House Committee on Interstate and Foreign Commerce (İngilizce). U.S. Government Printing Office. ss. 715-. 20 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2020.