Haberleşme uydusu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
MILSTAR Haberleşme Uydusu

Haberleşme uyduları iletişim amacıyla uzayda konuşlu olan suni uydular. Günümüzde haberleşme uyduları Yersabit Yörünge, Molniya Yörünge ve Alçak Kutupsal Yörüngelerde konumludurlar.

Haberleşme uyduları, sabit iletişim hizmetleri için denizaltı fiberoptik iletişim ağlarını tamamlayıcı bir teknolojiyi sağlar. Karasal iletişim ağının ulaşamadığı coğrafi bölgeler ve hareketli deniz ve hava araçlarıyla iletişim amacıyla da kullanılmaktadırlar.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Uydu Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Üzerinde radyo vericisi olan Sputnik 1 uydusu 1957 yılında SSCB tarafından fırlatılmıştır. Sputnik 1 uydusu uzaya gönderilen ilk uydu olmuştur. Üzerinde manyetik band kaydedici cihaz olan ve sesin iletilmesini sağlayan Project SCORE uydusu, ABD tarafından 1958 yılında uzaya gönderilmiştir.

Yersabit yörünge/Uydu Yörüngesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yersabit yörüngede konuşlu uydular yerden bakan gözlemciye göre sabit pozisyonda bulunurlar. Yersabit yörüngede bulunan uydular dünya çevresinde dünya ile eşzamanlı olarak hareket ederler. Bu sayede uyduya yöneltilmiş uydu yer terminali antenleri herhangi bir tarama mekanizmasına ihtiyaç duymaksızın uydular ile verimli ve ucuz bir şekilde haberleşebilir.Ve her kullanıcı bundan faydalanabilir.

Türkiye Tarafından Fırlatılan Haberleşme Uyduları[değiştir | kaynağı değiştir]

Başarısız İlk Uydu Denemesi

Turksat 1A (1994)(Yörüngesine Oturamadan Uyduyu taşıyan Ariane 4 Roketinin Beklenmeyen Arızası Nedeniyle Atlantik Okyanusu'nun Güneydoğusuna Düştü)

Ömrünü Tamamlamış Türksat Haberleşme Uyduları

Turksat 1B (1994) (Turksat 1A nın Talihsiz kazası sırasında tasarlanan 2.uydu)

Turksat 1C (1996)

Aktif Uydu Filosu

Turksat 2A (2001)

Turksat 3A (2008)

Türksat 4A (2014)


Türksat 4A uydusu 14-15 Şubat 2014'te Türksat ve Mitsubishi Electric Ortaklığıyla Üretilerek Uzaya gönderilmiştir. Baykonur Uzay Üssünden Proton M Roketiyle Gönderilen ve 50E Boylamında Test Aşaması Başlayan Uydu, Yakın Zamanda Türksat Uydularının Asıl Yörüngesi Olan 42E'ye Yerleştirilecektir. TÜRKSAT-4A uydusu ile uydu filosunda C Bant ilk defa kullanılmakta ve bu frekans bandında Afrika kapsaması Bulunmaktadır. Bu sayede Türksat uyduları Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Çin'den sonra Afrika kıtasının da tamamını kapsamaktadır.

Gelecekteki Uydu Projeleri: Türksat 4B, Türksat 5A, Türksat 5B, Türksat 6A, Türksat 7A

Türksat 4B uydusunun ise 2014 yılının ikinci çeyreğinde uzaya gönderilmesi hedeflenmektedir. TÜRKSAT-4B uydusu ile TV yayıncılığına ilave olarak Ka Bantta firmalara ve ev kullanıcılarına data ve internet hizmetleri sunulacaktır.

Yaklaşık 1 milyon liralık maliyetle Türkiye'nin ve dünyanın en küçük haberleşme uydusu olan TURKSAT-3USAT’ı tasarlayan Türk bilim insanları, Nisan ayında uyduyu uzaya fırlatmayı hedefliyor. Türkiye’nin İlk küp uydusu ‘İTÜpSAT1’i de yapan ekip, yeni uydularıyla Türkiye'nin bu alandaki iddiasını ortaya koydular.

Yere yakın bir yörüngeye yerleşerek sadece sesli haberleşme alanında kullanılacak olan uydu, 4 kilo ağırlığında ve sadece 34 santim büyüklüğünde. Bu boyutuyla dünyanın en küçük uydusu olma ünvanını kazanan uydunun Rusya ya da Çin'deki fırlatma üssünden fırlatılarak hizmete geçirilmesi bekleniyor.

Türkiye Tarafından Fırlatılan Haberleşme Uyduları-Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Türksat Uydu Haberleşme Ve KabloTV İşletme A.Ş

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]