Paul Baran

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paul Baran
Doğum29 Nisan 1926(1926-04-29)
Grodno, İkinci Polonya Cumhuriyeti
Ölüm26 Mart 2011 (84 yaşında)
Palo Alto, ABD
MilliyetBeyaz Rusya Yahudisi
VatandaşlıkABD
Mezun olduğu okul(lar)Kaliforniya Üniversitesi
Drexel Üniversitesi
EvliliklerEvelyn Murphy
ÖdüllerAlexander Graham Bell Madalyası
Ulusal Teknoloji ve Yenilikçilik Madalyası
Ulusal Mucitler Onur Listesi
Kariyeri
Çalıştığı kurumlarRAND Corporation

Paul Baran (29 Nisan 1926, Grodno - 27 Mart 2011, Palo Alto), bilgisayar ağlarının gelişmesinde öncü olan Amerikalı mühendis. Paul Baran aynı zamanda İnternet'in babası olarak adlandırılır. İnternet'e olan katkısı Rand Şirketi'nde çalışırken Packet Switching üzerine yaptığı çalışmalardır. Aynı zamanda Arpanet'in kurucularındandır. Paul Baran paket anahtarlama teknikleri üç eski araştırmacılardan biri olan ve birçok şirket başlatmak ve İnternet ve diğer modern dijital iletişimin vazgeçilmez bir parçası olan diğer teknolojiler geliştirmeye devam etti.

Ailesi 11 Mayıs 1928 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri'ne Boston'a, daha sonra Philadelphia'ya taşındı. Babası, Morris "Moşe" Baran (1884-1979), bir bakkal dükkânı açtı. Baran elektrik mühendisliği diploması ile Drexel Üniversitesi'nde 1949 yılında (Drexel Teknoloji Enstitüsü'nde de denir) mezun oldu. Daha sonra UNIVAC modeller üzerinde teknik çalışmalar yaptı. 1955 yılında, Evelyn Murphy ile evlenerek Los Angeles'a taşındı. Hughes Aircraft radar sistemleri üzerine çalıştı. Gece dersleri alırken danışman Gerald Estrin ile 1959 yılında UCLA mühendisliği dalında master derecesi aldı.

Paul Baran ağ ürünlerinde yaptığı yeniliklerin yanı sıra, aynı zamanda ilk metal dedektörü ve bir kapı silah dedektörü icat etti.

Baran 26 Mart 2011 tarihinde 84 yaşındayken Palo Alto, Kaliforniya'da akciğer kanserine bağlı komplikasyonlar nedeniyle öldü.